Jesteś tutaj: strona główna

Aktualności

herb-mini

Jak wygląda budżet gminy Jastrzębia na rok 2018

17 grudnia 2017

15 grudnia Rada Gminy Jastrzębia przyjęła budżet na rok 2018. Choć projekt budżetu jest w serwisie internetowym gminy, to dotarcie do niego może sprawić kłopot. Strona gminy jest po liftingu i dużo w niej marketingu, jest też niestety mnóstwo nieaktualnych treści, a o niektórych ważnych wydarzeniach ani słowa, np. o jubileuszu szkoły w Jastrzębi, o którym pisały radomskie media. Publikacja informacji o budżecie to również spełnienie prośby sołtysów, którzy nie otrzymują projektów uchwał. Zapraszam więc do przeczytania informacji o budżecie na 2018 rok. Więcej o bardzo ciekawej grudniowej sesji już wkrótce.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

1 (12)

Bartodziejska Wigilia

16 grudnia 2017

W tym roku nasze tradycyjne spotkanie wigilijne było wyjątkowe. Wspólnie z „Bartodziejkami”, członkami klubu seniora i strażakami z miejscowej jednostki świętowały przedszkolaki ze „Skrzata” oraz ich rodzice. Mali artyści pod kierunkiem pani Małgorzaty Smyrdy zaprezentowali widowisko jasełkowe, a seniorki z naszego zespołu wykonały koncert kolęd. Wśród gości byli przedstawiciele władz gminy Jastrzębia i powiatu radomskiego. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Teresy Bartosiewicz i Mariana Wikły, którzy ufundowali upominki dla wszystkich dzieci,  uczestniczących w spotkaniu. Święty Mikołaj nie zapomniał też o nieco starszych i obdarował każdego z Nich małym podarkiem w postaci kalendarza i słodkiej niespodzianki. Zaproszeni goście z opłatkiem w dłoniach, w atmosferze radości, życzliwości i w duchu wspólnoty, składali sobie wzajemne życzenia, obdarowując przyjaznym słowem i uśmiechem. Spotkanie było również okazją do podsumowania tegorocznej działalności stowarzyszenia i złożenia podziękowań dla wielu ludzi dobrej woli, którzy wspierają naszą działalność.
.
Zarząd Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Promocji wsi Bartodzieje czytaj więcej

20171209_160309

Szkoła w Jastrzębi ma 150 lat!

11 grudnia 2017

Szkoła z wielkimi tradycjami i sukcesami, otwarta na rodziców i współpracę z całą gminną społecznością. W sobotę 9 grudnia odbyły się obchody jubileuszu 150-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Jastrzębi. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele parafialnym z udziałem przedstawicieli władz gminy, powiatu i radomskiego kuratorium. Następnie goście udali się do szkoły, gdzie podziwiali występy artystyczne uczniów oraz prezentację z niezwykle ciekawymi wywiadami z byłymi nauczycielami i pracownikami szkoły. Uczestnicy spotkania obejrzeli również wystawę, ukazującą zmiany jakie na przestrzeni kilkudziesięciu lat zaszły w jastrzębskiej placówce. Obecnie z sukcesami kieruje nią Pani Dyrektor Dorota Żurek. Szkoła w Jastrzębi jest nowoczesna, a jednocześnie pozostaje wierna tradycji i ideałom, co sprawia, że młode pokolenie, które się w niej kształci z pewnością przyniesie chlubę swojemu środowisku.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

mikołaj i kino 017

Mikołajki u „Skrzatów”

7 grudnia 2017

Na spotkanie z najprawdziwszym Świętym Mikołajem dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” czekały przez cały rok. Wyjątkowy gość nie zawiódł i przywiózł worek prezentów. Każdy przedszkolak otrzymał upominek i pozował do wspólnej fotografii. Śmiechu i radości było co nie miara. Maluszki śpiewały piosenki i tańczyły ze św. Mikołajem. Dodatkową mikołajkową atrakcją był wyjazd do Radomia, do kina Helios, na film pt. „Pierwsza gwiazdka”. Dzieci pełne wrażeń i uśmiechu pojechały do kina pociągiem, dla niektórych był to pierwszy raz, kiedy podróżowały takim środkiem lokomocji.
.
Małgorzata Smyrda czytaj więcej

20171205_183327

Święto teatru i wolontariatu w Jastrzębi

W dniu 5 grudnia w świetlicy wiejskiej w Jastrzębi spotkali się uczestnicy projektów „Seniorzy na Scenie” i „Wolontariat na 60+”. Pierwsze zadanie zrealizowało Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia „Gościniec”, organizując cykl zajęć teatralnych dla seniorów. Drugi projekt, którego celem jest promocja i rozwój wolontariatu, wykonały wspólnie dwa stowarzyszenia – jastrzębski „Gościniec” i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
..
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

WP_20170120_10_54_43_Pro

II tura pomocy żywnościowej

W dniu 8 grudnia (piątek) w godzinach od 10.00 do 16.00 w świetlicy wiejskiej w Bartodziejach wydawana będzie żywność dla osób objętych wsparciem w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 – Podprogram 2017. Dystrybucja pomocy realizowana jest dzięki umowie zwartej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje ze Związkiem Stowarzyszeń Radomski Bank Żywności.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

20171130_144700

III Gminny Dzień Seniora

2 grudnia 2017

Już po raz trzeci seniorzy z gminy Jastrzębia spotkali się, aby świętować Dzień Seniora. Uroczystość zorganizował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi. Spotkanie było okazją do wspólnej zabawy, a na scenie pojawiły się zespoły ludowe: Bartodziejaki, Owadowianki i Raz na Ludowo z Lesiowa. czytaj więcej

w (11)

Dzień Pluszowego Misia

28 listopada 2017

W poniedziałek 27 listopada dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” w Bartodziejach obchodziły „Dzień Pluszowego Misia”. Z tej okazji maluchy miały okazję przynieść ulubionego pluszaka, który towarzyszył im przez cały uroczysty dzień. Wiele uśmiechu wzbudziło robienie opasek misia i malowanie twarzy. Uroczystym punktem całego misiowego programu było wykonanie tematycznej pracy plastycznej – misiowa buźka. Przedszkolaki poznały wiele zabaw, usłyszały kilka piosenek i wierszy związanych z misiem. W tym uroczystym misiowym dniu nie zabrakło słodkich niespodzianek – każde dziecko dostało „mało co nieco” oraz dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia. Za ufundowanie słodkości serdecznie dziękujemy Państwu Dabińskim.
.
Małgorzata Smyrda czytaj więcej

a (1)

Bartodziejskie Andrzejki 2017

27 listopada 2017

Sto pięćdziesiąt par z Bartodziej i okolic bawiło się w sobotnią noc z zespołem Gama Dance i kapelą Krzysztofa Rokicińskiego. Tak wyglądały tegoroczne Andrzejki w domu weselnym Amor w Bartodziejach. Zapraszamy do galerii zdjęć. czytaj więcej

opl

Nie dla wzrostu podatków i wprowadzenia opłaty adiacenckiej

23 listopada 2017

Na posiedzeniu komisji budżetowej w dniu 17 listopada radni gminy Jastrzębia jednomyślnie zdecydowali, że w roku 2018 stawki podatkowe pozostaną na obecnym poziomie. Radni bardzo negatywnie odnieśli się do projektu uchwały wprowadzającej opłatę adiacencką, będącej swoistym haraczem nakładanym na właścicieli nieruchomości. Opłata wnoszona byłaby w przypadku wzrostu wartości działek w związku z podziałem nieruchomości lub jej podziałem, ewentualnie na skutek wzrostu wartości działki po wybudowaniu urządzeń infrastruktury technicznej.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

3

Mali i duzi dla Szlachetnej Paczki

21 listopada 2017

Integracja międzypokoleniowa i wsparcie dla tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka”, to cele jakie udało się osiągnąć podczas warsztatów rękodzielniczych zorganizowanych przez nasze stowarzyszenie w dniu 21 listopada, w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębi. Grupa kilkunastu seniorek i juniorek wykonała piękne ozdoby bożonarodzeniowe, które zostaną wręczone darczyńcom podczas finału „Szlachetnej Paczki”, ogólnopolskiego projektu charytatywnego, wspierającego rodziny żyjące w trudnej sytuacji materialnej.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

kwad

Komputer w pracy liderów wiejskiej społeczności

19 listopada 2017

Jak wykonać zaproszenie, plakat, ulotkę, notatkę do prasy lub Internetu czy samodzielną prezentację multimedialną – tego uczą się uczestnicy projektu pn. „Lider pilnie poszukiwany” realizowanego od kwietnia 2017 roku przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia „Gościniec”. Zajęcia informatyczne stanowią ostatni blok szkoleniowy, a ich zakończenie planowane jest na początek grudnia. Projekt „Lider pilnie poszukiwany” współfinansowany jest ze środków Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Lokalnych. czytaj więcej

20171117_090959

Kolejny etap wieloletniej inwestycji drogowej

18 listopada 2017

Do końca listopada planowane jest zakończenie drugiego etapu zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa drogi gminnej Bartodzieje – Olszowa – Wola Goryńska”. Tegoroczny zakres prac obejmuje wykonanie 731 metrów drogi o nawierzchni asfaltowej od Olszowy w kierunku Woli Goryńskiej. Pierwszy etap tej inwestycji zrealizowany został w roku 2015. Powstało wówczas ponad 2,6 km asfaltu, na odcinku od drogi powiatowej w Bartodziejach przez miejscowość zwaną Bródkiem, aż do połączenia z już istniejącą asfaltową drogą we wsi Olszowa. Warto przypomnieć, że realizacja tej inwestycji to w dużej mierze zasługa mieszkańców Bródka, którzy kilka lat temu zebrali znaczne środki finansowe na przygotowanie dokumentacji projektowej. Po zakończeniu tegorocznego etapu prac, do budowy pozostanie jeszcze ostatni odcinek drogi, stanowiący połączenie z drogą powiatową w Woli Goryńskiej. Środki na tę inwestycję zostały zabezpieczone w projekcie budżetu na 2018 rok.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

154

Gminne inwestycje – dotacja na drogę w Lesiowie

15 listopada 2017

Przebudowa drogi gminnej w Lesiowie znalazła się na wstępnej liście rankingowej wniosków złożonych przez samorządy do Wojewody Mazowieckiego o dofinansowanie na 2018 rok. Ostateczna lista rankingowa będzie ogłoszona do 30 listopada, a do 31 grudnia lista wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania. To pierwsza inwestycja drogowa w tej kadencji władz samorządowych, która uzyska wsparcie ze środków budżetu państwa w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”. Więcej informacji – Wstępna lista rankingowa>>>.
.
Wojciech Ćwierz

2 (3)

Zapaska nasobna w radomskim stroju ludowym

11 listopada 2017

W tym roku stroje Bartodziejaków wzbogaciły się o nowy element, kilkanaście wielobarwnych zapasek nasobnych. W okresie od lipca do grudnia 2017 roku w Bartodziejach realizowany jest projekt pn. „Prowadzenie zespołu ludowego „Bartodziejaki” finansowany ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Jastrzębia. Dotacja przeznaczona została na wynagrodzenie instruktorki zajęć wokalnych oraz zakup trzech z dwunastu zapasek nasobnych, które zostały wykonane w pracowni strojów ludowych „Pakos” w Opocznie. czytaj więcej

1831

Powstańcy listopadowi w Bartodziejach

5 listopada 2017

Bartodzieje to wyjątkowa wieś, a jej historia sięga dwunastego wieku. Losy bartodziejskiego majątku oraz wydarzenia, które się tu rozegrały podczas powstania styczniowego i obu wojen XX wieku potwierdzają licznie zachowane źródła. Niedawno archiwum naszej miejscowości wzbogaciło się o materiały na temat wydarzeń, które miały miejsce w Bartodziejach w trakcie powstania listopadowego. Radomski historyk Przemysław Bednarczyk dotarł do dokumentu opisującego potyczkę z dnia 16 lutego 1831 roku. „Pod wsią Bartodzieje 6 km na wschód od Jedlińska, szwadron 2 Pułku Jazdy Sandomierskiej mjr. Karczewskiego starł się z sotnią Kozaków Dońskich. W zwycięskim boju Polacy stracili oficera i kilku rannych, po stronie rosyjskiej poległo 25 Kozaków”. Nieoficjalne rozmowy o przygotowaniu widowiska plenerowego w 187 rocznicę powstańczej potyczki pod Bartodziejami już trwają…
.
Wojciech Ćwierz

herb-mini

Relacja z sesji Rady Gminy Jastrzębia

2 listopada 2017

Na październikowej sesji radni dokonali zmian w budżecie gminy, podjęli uchwały potwierdzające przekształcenia w oświacie wynikające z wprowadzonej reformy, a także zmienili zasady pomocy socjalnej dla uczniów, umożliwiając rozliczanie wydatków ponoszonych w okresie wakacji. Podczas sesji omówiono realizację tegorocznych inwestycji. Niepokój może budzić opóźnienie kilku zadań. Budowa drugiego etapu drogi Bartodzieje – Olszowa – Wola Goryńska dopiero się rozpoczyna, a z wykonawcami budowy drogi w Kolonii Lesiów i rozbudowy szkoły w Lesiowie jeszcze nie podpisano umów.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

20171019_170725

Zajęcia informatyczne dla przyszłych wolontariuszy

22 października 2017

Stuprocentowa frekwencja na zajęciach z obsługi komputera i korzystania z Internetu potwierdza, że szkolenia informatyczne dla seniorów były strzałem w dziesiątkę. Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Wolontariat na 60+” realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje i Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia Gościniec. Zadanie jest finansowane dzięki pozyskaniu dotacji z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Celem projektu jest trwała aktywizacja seniorów i ich przygotowanie do działalności społecznej w formie wolontariatu. czytaj więcej

miniul

Zakończyliśmy dystrybucję I tury pomocy żywnościowej

17 października 2017

20 października do 150 mieszkańców wsi Bartodzieje i okolic, skierowanych przez ośrodki pomocy społecznej trafiła pierwsza dostawa żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa – Podprogram 2017. Dystrybucja pomocy realizowana jest dzięki umowie zwartej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje ze Związkiem Stowarzyszeń Radomski Bank Żywności. Za organizację piątkowej akcji dziękuję wolontariuszkom i wolontariuszom: Elżbiecie Berny, Ewie Sąpór, Danucie Rychel, Marianowi Kulińskiemu, druhom z jednostki OSP w Bartodziejach oraz pani Marii Brzeskiej za zapewnienie transportu.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

DSCF2814

Taneczne spotkanie w Bartodziejach

15 października 2017

Zespół ludowy Bartodziejaki podsumował tegoroczny sezon występów plenerowych potańcówką z kapelą Zdzisława Kwapińskiego. Na sobotni wieczór do bartodziejskiej świetlicy zaproszony został klub seniora z Jastrzębi. Spotkanie było doskonałą okazją do integracji i podziękowań dla członków zespołu, który działa już od ponad pięciu lat. Wśród naszych gości byli również samorządowcy z Jastrzębi, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionego stowarzyszenia „Gościniec” z Wólki Lesiowskiej. czytaj więcej

plm

Nabór do projektu „Chcemy pracować”

12 października 2017

Stowarzyszenie na rzecz wspierania rodzin „Nowe Perspektywy” prowadzi nabór osób niepełnosprawnych ruchowo i ich najbliższych na zajęcia i spotkania w ramach projektu innowacyjnego „Chcemy pracować”. Kompleksowe wsparcie udzielane jest bezpłatnie. czytaj więcej

DSCF2664

Festiwal Ziemniaka 2017

1 października 2017

Ekipa „Bartodziejaków” kolejny raz gościła w radomskim skansenie, gdzie w pierwszą niedzielę października organizowany jest Festiwal Ziemniaka. Ta wyjątkowa impreza corocznie gromadzi tysiące mieszkańców Radomia i okolic, którzy mogą wziąć udział w prawdziwych wykopkach, zatańczyć na dechach przy muzyce kapeli i oczywiście spróbować wyśmienitych potraw, przygotowanych przez koła gospodyń i zespoły ludowe. czytaj więcej

olp

Informacja na temat wspólnoty gruntowej wsi Bartodzieje

26 września 2017

Starosta Radomski informuje, że termin składania wniosków przez osoby uprawnione do udziału we wspólnocie gruntowej wsi Bartodzieje upływa z dniem 31 października 2018 roku. W załączeniu treść pisma.   czytaj więcej

herb-mini

Na sesji o budowie dróg gminnych i powiatowych

25 września 2017

W poniedziałek, 25 września odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Jastrzębia, zwołana w celu zwiększenia środków finansowych na zadanie inwestycyjne pn.: „Przebudowa drogi gminnej relacji Bartodzieje-Olszowa-Wola Goryńska”. W spotkaniu uczestniczył radny powiatu radomskiego Marian Wikło, informując o planach inwestycyjnych starostwa oraz grupa mieszkańców wsi Bartodzieje, którzy od wielu lat zabiegają o poprawę dojazdu do swoich posesji.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

DSCF2570

Piękna pogoda i tłumy gości na Folkowym Turnieju Sołectw

8 września 2017

W niedzielę 10 września w Jastrzębi odbył się Folkowy Turniej Sołectw. Impreza plenerowa współfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do udziału w turnieju zaproszone zostały wszystkie sołectwa, a wszyscy chętni otrzymali produkty do przygotowania tradycyjnego poczęstunku. Pogoda dopisała, a na dożynkowych gości czekało mnóstwo atrakcji. Potrawy i napoje serwowane w bardzo pomysłowo zainscenizowanych stoiskach cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Organizatorzy zadbali o ciekawy program konkursów i bogaty program artystyczny. Za przygotowania i udział w imprezie składam serdeczne podziękowania całej ekipie Bartodziejaków pod przewodnictwem pani sołtys Bożeny Kalbarczyk oraz wszystkim naszym sympatykom za bezinteresowną pomoc.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

RADNY SOLTYS

Zebranie sołeckie w Bartodziejach

5 września 2017

W dniu 5 września w Bartodziejach odbyło się zebranie sołeckie. Kilkudziesięciu uczestników spotkania pod przewodnictwem pani sołtys Bożeny Kalbarczyk dokonało wyboru kandydatów do rady parafialnej, którymi zostali Włodzimierz Konopka i Mirosława Rokicka. Ponadto przedstawiona została informacja o zasadach kolejnej edycji programu bezpłatnej pomocy żywnościowej organizowanej przez bartodziejskie stowarzyszenie we współpracy z Radomskim Bankiem Żywności. W sprawach różnych omówiono tegoroczne inwestycje i remonty w sołectwie Bartodzieje, poruszono tematykę regulacji stanu prawnego wspólnoty, problem bezdomności zwierząt, a także udział sołectwa w gminnych dożynkach. Liczny udział w spotkaniu dowodzi wzrastającej aktywności społecznej i integracji mieszkańców, którzy angażują się w sprawy swojej Małej Ojczyzny. Głęboko wierzę, że wkrótce we wspólne wiejskie inicjatywy włączą się kolejne osoby, również te, które skupiają się wyłącznie na krytyce. Zapraszamy do współpracy.

.

Wojciech Ćwierz

4

XIX Święto Chleba w radomskim skansenie

3 września 2017

W niedzielę 3 września w Muzeum Wsi Radomskiej odbyło się XIX Święto Chleba. Mimo, że pogoda w tym roku nie była słoneczna, to do skansenu przybyły tysiące gości z Radomia i okolic. Już tradycyjnie w imprezie uczestniczyły dwa zespoły ludowe z gminy Jastrzębia – Bartodziejaki i Raz na Ludowo z Lesiowa prezentując stoiska z tradycyjnymi potrawami. Artyści z Lesiowa odnieśli duży sukces zdobywając pierwsze miejsce w konkursie wieńców dożynkowych. Gratulujemy!
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

herb-mini

Opóźnienia w gminnych przetargach

2 września 2017

Na posiedzeniu komisji budżetowej Rady Gminy Jastrzębia, która odbyła się w dniu 1 września 2017 roku omówiony został aktualny stan realizacji gminnych inwestycji. Spośród kilkunastu zadań inwestycyjnych wciąż nie rozstrzygnięto kilku kluczowych przetargów. Nie ma wykonawców remontu budynku gimnazjum w Jastrzębi, rozbudowy szkoły w Lesiowie, czy budowy drogi w Woli Goryńskiej, a remont dachu na szkole w Bartodziejach odbywać się będzie w roku szkolnym. Przyczyną opóźnień są m.in. zmiany kadrowe w Urzędzie Gminy.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

3

Rozpoczęcie roku szkolnego w Bartodziejach

31 sierpnia 2017

Publiczna Szkoła Podstawowa w Bartodziejach i Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Skrzat” w Bartodziejach rozpoczną rok szkolny 2017/2018 w dniu 4 września 2017 roku. O godz. 9.00 odprawiona zostanie Msza św. w kościele parafialnym w Lisowie. Uroczystości w szkole rozpoczną się o godz. 10.00.

2

Uczymy się od najlepszych

28 sierpnia 2017

Uczestnicy projektu „Lider pilnie poszukiwany” wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym do Katowic, gdzie zapoznali się z działalnością Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. Katowickie stowarzyszenie od czternastu lat aktywnie buduje i wspiera grupy mieszkańców oraz lokalnych aktywistów, uczy samorządowców jak prowadzić otwarty i skuteczny dialog z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi. czytaj więcej

4

Festyn, któremu deszcz nie dał rady

20 sierpnia 2017

W niedzielę 20 sierpnia odbył się Pierwszy Rodzinny Festyn zorganizowany przez  mieszkańców parafii Lisów. Mimo deszczowej aury impreza zgromadziła prawdziwe tłumy. Było mnóstwo atrakcji, m.in. występy zespołów ludowych, zawody sportowe i pokazy straży pożarnej. Ogromnym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa z cennymi nagrodami, a stoły pod namiotami uginały się od domowych wypieków i wiejskiego jadła. czytaj więcej

14021705_1078332672231789_3013836687582242097_n

Robert Tomalski – człowiek niezwykły

Mieszkaniec naszej gminy Robert Tomalski dokonał rzeczy wyjątkowej. Jako pierwszy człowiek przepłynął rosyjską rzekę Wołgę pod prąd. Pokonał 3600 km, co zajęło mu 53 dni. Przez ten czas był zdany niemal wyłącznie na siebie, walcząc z potężnym żywiołem najdłuższej i największej rzeki Europy. Gratulujemy wyczynu, podziwiając odwagę, siłę i niespotykaną wytrzymałość. Zmagania Roberta mogliśmy śledzić na jego facebookowym profilu, a obszerny wywiad z naszym bohaterem przeprowadził Sylwester Szymczak z radomskiej redakcji Echa Dnia. czytaj więcej

DSCF2361 (2)

„Jak z obrazów Kossaka…”.

19 sierpnia 2017

Zespół ludowy Bartodziejaki wziął udział w wielkim pikniku historycznym zorganizowanym 15 sierpnia, w Dniu Wojska Polskiego w radomskim skansenie. Nasi artyści uczestniczyli w plenerowym widowisku „Przybyli ułani pod okienko…” i wystąpili na scenie śpiewając piosenki kawaleryjskie i legionowe, wspólnie z licznie zgromadzoną publicznością. czytaj więcej

herb-mini

Słów kilka o sierpniowej sesji Rady Gminy Jastrzębia

13 sierpnia 2017

Zmiany w budżecie gminy były głównym punktem sesji, która odbyła się w dniu 10 sierpnia 2017 roku. Zwiększeniu uległy kwoty przeznaczone na realizację kilku inwestycji, do budżetu wprowadzone zostały dotacje oraz środki na regulację stanu prawnego gminnych dróg. Po zakończeniu sesji omówione zostały przygotowania do wrześniowego, dożynkowego turnieju sołectw. czytaj więcej

10 (43)

Świętowaliśmy ze strażakami

10 sierpnia 2017

W niedzielę 6 sierpnia po zakończeniu oficjalnych obchodów stulecia bartodziejskiej jednostki strażackiej rozpoczął się II Festyn Rodzinny „Spotkajmy się w Świetlicy”. Podobnie jak w roku ubiegłym pogoda dopisała. W programie imprezy były występy zespołów śpiewaczych i kapel ludowych, a wieczorem potańcówka. Na wszystkich uczestników festynu czekał tradycyjny poczęstunek, a najmłodsi goście bawili się na dmuchanej zjeżdżalni i zajadali watę cukrową. czytaj więcej

gd

100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach

7 sierpnia 2017

W dniu 6 sierpnia 2017 roku odbyły się uroczyste obchody 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach. Podczas mszy św. w kościele parafialnym w Lisowie ks. proboszcz Czesław Sobolewski dokonał poświęcenia nowego sztandaru bartodziejskiej jednostki. Apel strażacki rozpoczął się o godz. 14.15 na placu przed strażnicą w Bartodziejach. Licznie zgromadzonych gości powitał narrator uroczystości – st. kpt. Konrad Neska. Następnie dowódca apelu druh Waldemar Wójtowicz złożył meldunek o gotowości do apelu wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa mazowieckiego Zbigniewowi Gołąbkowi.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

pl

Zapraszamy do wspólnego świętowania

26 lipca 2017

100-lecie OSP w Bartodziejach to wyjątkowy jubileusz. Wielkie świętowanie zaplanowane jest na 6 sierpnia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00 w kościele parafialnym w Lisowie. Następnie około godz. 14.15 przed remizą OSP w Bartodziejach odbędzie się część oficjalna, a od godziny 17.00 zapraszamy na Piknik Rodzinny „Spotkajmy się w Świetlicy” z wieloma atrakcjami i wieczorną potańcówką z kapelą ludową. Wszystkich mieszkańców wsi Bartodzieje i okolic zapraszamy na sierpniową imprezę, a naszym darczyńcom i osobom zaangażowanym w jej organizację składamy serdeczne podziękowania.  czytaj więcej

8 (7)

Spotkanie z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

25 lipca 2017

Uczestnicy projektu „Wolontariat na 60+” wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym do Krakowa. Tym razem celem seniorów było poznanie dobrych praktyk w działalności Fundacji „Mimo Wszystko”, prowadzącej różnorodną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, założonej w 2003 roku przez Annę Dymną. W trakcie dwudniowego wyjazdu nie mogło zabraknąć części krajoznawczej i integracyjnej. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Ojcowski Park Narodowy, zamek na Pieskowej Skale, podziwiali zabytki Krakowa i kielecki amfiteatr.   czytaj więcej

123

Lwów i inne atrakcje na trasie Bartodziejaków

16 lipca 2017

Pięć dni trwała wycieczka Bartodziejaków wzmocnionych przez grupę przyjaciół z sąsiednich miejscowości i Radomia. Kierunkiem wakacyjnego wyjazdu tym razem był wschód, a na trasie wycieczkowiczów znalazło się kilkanaście polskich miast i miasteczek, słynących m.in. z wyjątkowo pięknych zabytków architektury. Były wśród nich Lublin, Zamość, Radruż, Krasiczyn, Łańcut, Przeworsk, Przemyśl, Sanok, Komańcza, Bóbrka, Haczów, Leżajsk i Sandomierz. Dodatkową atrakcją był jednodniowy wypad na Ukrainę i zwiedzanie Lwowa.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

4

Bartodziejaki zapraszają na zajęcia wokalne

6 lipca 2017

Zespół ludowy „Bartodziejaki” funkcjonuje od 2011 r. Jego działalność wspierana jest przez miejscowe stowarzyszenie oraz ze środków publicznych poprzez realizowane projekty. Od lipca 2017 r. prowadzenie zespołu finansowane będzie ze środków gminy Jastrzębia, dzięki dotacji udzielonej w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wykwalifikowana instruktorka prowadzić będzie zajęcia z grupą około 14 osób, w budynku remizy OSP w Bartodziejach. Ponadto zakupione zostaną dodatkowe elementy strojów ludowych. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt tel. 500 235 548. czytaj więcej

herb-mini

Co nowego w samorządzie

2 lipca 2017

Największe inwestycje w 2017 roku na terenie gminy Jastrzębia realizowane są przez powiat radomski. Do końca sierpnia zakończy się modernizacja drogi powiatowej Radom – Brzóza, na którą starostwo pozyskało dotację ze środków wojewody. Większość tegorocznych inwestycji gminnych jeszcze nie ruszyła. Podobnie jak w dwóch poprzednich latach drogi, wodociągi i oświetlenie będziemy budować wyłącznie ze środków własnych, kanalizację sfinansuje pożyczka. Niewielkie dotacje pozyskane zostały na projekty związane z organizacją imprez, rekreacją i bezpieczeństwem publicznym.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

1

Pierwsza pomoc – to trzeba wiedzieć

Znajomość udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej winna być obowiązkiem każdego, a w pracy wolontariusza jest szczególnie ważna. Szkolenie z profesjonalnym ratownikiem znalazły się w programie zajęć projektu „Wolontariat na 60+” realizowanym w gminie Jastrzębia przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia dzięki pozyskaniu dotacji w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. czytaj więcej

images

Zapraszamy po bezpłatne jabłka

28 czerwca 2017

W dniu 29 czerwca (czwartek) od godz. 11.00 do wyczerpania zapasów na posesji Bartodzieje nr 16 wydawane będą bezpłatne jabłka dla mieszkańców wsi Bartodzieje i okolic. Akcja dystrybucji owoców organizowana jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje dzięki współpracy z Radomskim Bankiem Żywności. Jabłka można również otrzymać u sołtysa wsi Wolska Dąbrowa. Zapraszamy.

.

Wojciech Ćwierz

11

Zakończenie roku szkolnego w Bartodziejach

25 czerwca 2017

W dniu 23 czerwca uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach i wychowankowie Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” pożegnali rok szkolny 2016/2017. Były nagrody i wyróżnienia oraz stypendia dla wybitnych uczniów. Podczas piątkowej uroczystości przedstawicielki rady rodziców złożyły podziękowania za wieloletnią pracę pani Dorocie August – Dyrektor PSP  w Bartodziejach, która od nowego roku szkolnego nie będzie pełnić tej funkcji. Pani Dorota August związana jest z Bartodziejami od 1982 roku. Jako dyrektor przez wiele lat z powodzeniem kontynuowała tradycje swoich poprzedników, państwa Popisów i Konopków. Mimo wielu trudności i kryzysów jakie napotkała kierując szkołą w Bartodziejach, udało się jej uchronić ją przed likwidacją. Nasza szkoła została gruntownie wyremontowana i dobrze wyposażona w pomoce naukowe, stając się miejscem, w którym dobrze czują się dzieci, młodzież, rodzice, a także osoby starsze.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

1 (2)

Procesja Bożego Ciała w Lisowie

16 czerwca 2017

W Boże Ciało w Lisowie odbyła się procesja eucharystyczna, którą prowadził ks. proboszcz Czesław Sobolewski. Wierni przeszli do ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców wsi Piaseczno, Lisów, Wola Bierwiecka i Bartodzieje. W uroczystościach tradycyjnie wzięli udział druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach i członkowie zespołu Bartodziejaki w strojach ludowych. czytaj więcej

2

Jubileusz 150-lecia szkoły w Kozłowie

W dniu 12 czerwca odbyła się uroczystość z okazji 150-lecia szkolnictwa w Kozłowie połączona z obchodami Roku Kościuszkowskiego. Z tej okazji do Kozłowa przybyli liczni goście, przedstawiciele władz samorządowych oraz parlamentarzyści ziemi radomskiej. Tablicę, upamiętniającą ten wyjątkowy jubileusz poświęcił biskup Piotr Turzyński. Uroczystość uświetniły występy uczniów i gminnych zespołów ludowych. czytaj więcej

DSCF1840

Święto folkloru w Mirowie

12 czerwca 2017

W II Przeglądzie Ludowej Pieśni Obrzędowej Regionu Radomskiego – Mirów 2017 wzięło udział dwadzieścia pięć zespołów śpiewaczych. Grand Prix zdobyły ,,Przystalanki” z Przystałowic Małych. W imprezie uczestniczył zespół ludowy „Bartodziejaki” występując w składzie: Maria Szczygieł, Henryka Świdzikowska, Anna Kulińska, Ewa Sąpór, Krystyna Pawlikowska, Krystyna Życka, Danuta Rychel, Elżbieta Świniarska, Elżbieta Berny, Zofia Maj i Janina Bobruk. czytaj więcej

IMG_20170422_183745

Szkolimy przyszłych wolontariuszy

11 czerwca 2017

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia Gościniec od kwietna br. realizuje projekt „Wolontariat na 60+” finansowany dzięki pozyskaniu dotacji w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Celem projektu jest trwała aktywizacja seniorów i ich przygotowanie do działalności społecznej w formie wolontariatu.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

2

Trwają szkolenia dla liderów

8 czerwca 2017

W Jastrzębi, Wolanowie i Mirowie rozpoczęła się realizacja projektu pn. „Lider pilnie poszukiwany!” Dzięki dotacji pozyskanej ze środków Funduszu Inicjatyw Społecznych przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia „Gościniec” w każdej z gmin odbywają się szkolenia, których celem jest wyłonienie grupy nieformalnych liderów społecznych oraz wzmocnienie ich potencjału poprzez edukację, rozwój osobisty i włączenie do życia społecznego. Na czerwiec zaplanowane są m.in. zajęcia z zakresu marketingu społecznego i kontaktu z mediami oraz porozumiewania się przez mediacje i negocjacje. czytaj więcej

minikomp

Zapraszamy do Bartodziej na bezpłatnie szkolenia komputerowe

28 maja 2017

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje we współpracy z INNOVO Innowacje w biznesie Sp. z o.o. prowadzi rekrutację osób powyżej 25 roku życia do udziału w bezpłatnych szkoleniach komputerowych w ramach projektu pn.: „Z komputerem na TY!”. Zajęcia odbywać się będą w świetlicy wiejskiej w Bartodziejach. Więcej informacji – tel. 500-235-548.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

plakat mini

Lider pilnie poszukiwany!

21 maja 2017

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia „Gościniec” zaprasza do udziału w projekcie, którego celem jest wyłonienie grupy nieformalnych liderów społecznych wśród mieszkańców trzech gmin wiejskich powiatu radomskiego i szydłowieckiego, tj. Jastrzębi, Mirowa i Wolanowa oraz wzmocnienie ich potencjału poprzez edukację, rozwój osobisty i włączenie do życia społecznego. czytaj więcej

akmi

Akcja Jastrzębia bez pomieszczeń klubowych

13 maja 2017

Radomscy policjanci zatrzymali sprawców podpalenia klubu Akcja Jastrzębia. Decyzją sądu dwóch z nich najbliższe miesiące spędzi w areszcie, a wobec jednego z zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe i policyjny dozór. W wyniku pożaru zniszczone zostały pomieszczenia klubu, sprzęt i dokumenty. Straty szacowane są na ponad sto tysięcy złotych. Budynek był dumą klubu, a na jego modernizację wykonaną w poprzedniej kadencji władz samorządowych udało się pozyskać unijne wsparcie. czytaj więcej

DSCF1693

Posprzątaliśmy

7 maja 2017

Deszczowa i chłodna aura sprawiła, że termin wiosennego sprzątania wsi Bartodzieje był dwukrotnie przekładany, ale opłacało się, bo pogoda w czasie tegorocznej akcji była wyjątkowo piękna. I choć sobota to dzień, w którym każdy ma mnóstwo pracy „w domu i zagrodzie” to frekwencja dopisała i znów zebraliśmy furę śmieci. W akcji sprzątania wzięli udział uczniowie PSP w Bartodziejach wraz z nauczycielkami, strażacy z miejscowej jednostki OSP, grupa seniorów i goście z innych miejscowości.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

WP_20160503_12_28_23_Pro

Dzień Strażaka 2017

3 maja 2017

W przeddzień Świętego Floriana – patrona strażaków druhowie z jednostki OSP w Bartodziejach uczestniczyli w Mszy Świętej w kościele parafialnym w Lisowie, a następnie zebrali się w remizie. Podczas spotkania prezes OSP w Bartodziejach Zbigniew Marciniak przedstawił przygotowania do uroczystości z okazji jubileuszu stulecia bartodziejskiej jednostki strażackiej, które odbędą się w dniu 6 sierpnia. W spotkaniu ze strażakami uczestniczyli księża z parafii w Lisowie, ks. proboszcz Czesław Sobolewski i ks. Jan Godek. czytaj więcej

DSCF1647

Przydrożna figura w nowym otoczeniu

Z inicjatywy pani sołtys Bożeny Kalbarczyk uporządkowany został teren wokół figury przydrożnej znajdującej się obok świetlicy w Bartodziejach. Otoczenie  zostało uporządkowane, a wokół pomnika poświęconego poległym powstańcom styczniowym posadzone zostały kwiaty. Tradycyjnie w maju wokół przydrożnych kapliczek i figur gromadzą się mieszkańcy na nabożeństwach majowych, nazywanych „majówkami”. czytaj więcej

herb-mini

Relacja z kwietniowej sesji Rady Gminy Jastrzębia

28 kwietnia 2017

Najważniejsze sprawy o jakich decydowali radni na kwietniowej sesji to zmiany w budżecie na 2017 rok. Do uchwały budżetowej wprowadzone zostały środki na przygotowanie dwóch dokumentacji kosztorysowo-projektowych, dotyczących obiektu komunalnego w Jastrzębi, pełniącego funkcję remizy OSP i świetlicy wiejskiej. Wprowadzono dwa nowe zadania, każde o wartości 30 000 złotych. Pierwsze obejmuje przygotowanie dokumentacji termomodernizacji, a drugie adaptacji świetlicy na salę widowisko – koncertową.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

3

UWAGA! Zmiana terminu akcji sprzątania

24 kwietnia 2017

Deszczowa i chłodna wiosna nas nie rozpieszcza, dlatego przesuwamy o tydzień tegoroczną akcję pn. „Razem posprzątamy naszą wieś”. Spotkamy się w sobotę 6 maja o godz. 11.00 na placu przy Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach. Zapewniamy rękawiczki i worki oraz wsparcie organizacyjne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach. Po zakończeniu akcji zaplanowane jest tradycyjne ognisko z kiełbaskami. Zapraszamy.

60

Duże unijne pieniądze dla gminy Jastrzębia

19 kwietnia 2017

Konkurencja była ogromna, a jednak się udało. Gmina Jastrzębia otrzymała dofinansowanie do Projektu „Odnawialne źródła energii na terenie gminy Jastrzębia” w ramach Działania 4.1 Odnawialne źródła energii – typ projektów „Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Wartość projektu wynosi 4.898.540 złotych, a dofinansowanie 3.595.584 złotych.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

asos_logo_ai-01

Projekt „Wolontariat na 60 +” – drugie spotkanie

W  najbliższą sobotę 22 kwietnia o godz. 17.00 w remizie OSP w Jastrzębi odbędzie się drugie spotkanie uczestników projektu „Wolontariat na 60+”  realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje i Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia Gościniec. Celem projektu jest trwała aktywizacja seniorów i ich przygotowanie do działalności społecznej w formie wolontariatu. Zadanie realizowane będzie do grudnia 2017 roku dzięki pozyskaniu dotacji w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

1 (7)

Kolejna dostawa pomocy żywnościowej

W piątek 21 kwietnia 2017 roku w godz. 10.00-16.00 w świetlicy wiejskiej w Bartodziejach wydawana będzie żywność dla osób objętych wsparciem w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.  Akcja bezpłatnej pomocy żywnościowej organizowana jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje we współpracy z Radomskim Bankiem Żywności. czytaj więcej

zycz

Wesołych Świąt

14 kwietnia 2017

Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy wszystkim Czytelnikom portalu i Sympatykom naszego stowarzyszenia najlepsze życzenia. Niech ten szczególny okres będzie dla wszystkich okresem zadumy, wyciszenia, wypoczynku i prawdziwej radości.
.
Zarząd Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Promocji wsi Bartodzieje

01

Bartodziejaki na targach Agrotravel w Kielcach

9 kwietnia 2017

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zajął I miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko na IX Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel w Kielcach. Na mazowieckim stoisku dzięki współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej zaprezentowało się Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje i zespół Bartodziejaki, który wystąpił wspólnie z kapelą Zdzisława Kwapińskiego. Zwiedzających częstowaliśmy pączkami z ziemniaków, postnymi pierogami, kapustą z grochem, racuchami, ciastem drożdżowym i innymi wiejskimi specjałami. W skład naszej ekipy weszli: Elżbieta Berny, Janina Bobruk, Marianna Szczygieł, Henryka Świdzikowska, Ewa Sąpór, Danuta Rychel, Zofia Maj, Elżbieta Świniarska, Marian Kuliński, Zbigniew Rychel i Józef Świdzikowski.
.
Wojciech Ćwierz
.
czytaj więcej

herb-mini

Jakie będą skutki reformy oświaty w gminie Jastrzębia?

31 marca 2017

Zmiany w sieci szkół wynikające z reformy oświaty w gminie Jastrzębia to likwidacja gimnazjum i rozszerzenie szkół podstawowych o klasy VII i VIII. Uchwała w tej sprawie została podjęta w marcu po pozytywnej opinii kuratorium. Jak zapewniali autorzy reformy wszyscy nauczyciele mieli mieć zapewnione miejsce pracy. Jednak realia naszej gminy nie wyglądają tak dobrze. Nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Jastrzębi są zaniepokojeni wizją ewentualnych zwolnień. Pismo w tej sprawie zostało odczytane na sesji i złożone do przewodniczącego rady. W najbliższym czasie planowane jest posiedzenie komisji oświaty z udziałem wszystkich zainteresowanych stron.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

90

Rekrutacja do punktu przedszkolnego „Skrzat”

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje prowadzi nabór dzieci do Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” na rok szkolny 2017/2018. Zajęcia z grupą kilkunastu przedszkolaków odbywają się w jednej z sal w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach. Wszystkich rodziców zainteresowanych ofertą „Skrzata” mieszkańców gminy Jastrzębia i gminy Jedlińsk prosimy o kontakt telefoniczny: 500-235-548 lub osobisty w siedzibie punktu.
.
Wojciech Ćwierz

herb-mini

Będzie pożyczka na budowę kanalizacji

29 marca 2017

W obecnej kadencji władz samorządowych gmina Jastrzębia nie pozyskała żadnej unijnej dotacji na budowę dróg i kanalizacji. Brak środków zewnętrznych bardzo poważnie ogranicza zakres gminnych inwestycji. Aby zdobyć środki na budowę kanalizacji w miejscowości Kozłów pani Wójt złożyła do Rady Gminy projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia trzymilionowej pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która może zostać w 40% umorzona po zakończeniu inwestycji. Po burzliwej dyskusji i wielu krytycznych uwagach większość radnych opowiedziała się za pożyczką, która umożliwi zrealizowanie najważniejszej tegorocznej inwestycji zaplanowanej w gminnym budżecie.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

pmini1

Sąd stwierdził zasiedzenie drogi w Bartodziejach

18 marca 2017

Przed kilkoma dniami do Urzędu Gminy w Jastrzębi dotarło prawomocne postanowienie Sądu Rejonowego w Radomiu wydane w dniu 21 listopada 2016 roku w sprawie stwierdzenia zasiedzenia przez Skarb Państwa drogi gminnej w Bartodziejach (działka nr 716 – od drogi gminnej w kierunku lasu „chłopskiego”). Postępowanie trwało dwa lata i zakończyło się zgodnie z wolą mieszkańców wsi Bartodzieje, którzy w 2011 roku powołali społeczny komitet budowy tej drogi. Po decyzji sądu niezbędne jest dokonanie przejęcia drogi na własność Gminy Jastrzębia, które następuje na wniosek wójta złożony do wojewody. czytaj więcej

1

Co dalej ze stacją kolejową w Bartodziejach?

16 marca 2017

W dniu 9 marca 2017 roku w Bartodziejach odbyło się spotkanie mieszkańców gminy Jedlińsk i Jastrzębia z dyrektorem PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. – Kazimierzem Perytem oraz dyrektorem projektu Pawłem Sidorzakem. W spotkaniu wzięli udział wójtowie obu gmin oraz radni i sołtysi z miejscowości bezpośrednio zainteresowanych modernizacją linii kolejowej na odcinku Radom – Warka. czytaj więcej

4

Świętowaliśmy Dzień Kobiet

12 marca 2017

W niedzielne popołudnie świetlica w Bartodziejach wypełniła się wyjątkowymi gośćmi. Ponad pięćdziesiąt pań z Bartodziej i Olszowy spotkało się, aby wspólnie świętować Dzień Kobiet. Imprezę zorganizowało bartodziejskie stowarzyszenie wspólnie z klubem seniora i miejscową jednostką OSP. W programie imprezy nie mogło zabraknąć występu „Bartodziejaków” i kabaretu „Wesoły Dziadek”, z którym gościnnie wystąpił pan Marian Wikło, radny powiatu radomskiego. czytaj więcej

rt

Gala bezpieczeństwa w radomskiej Resursie Obywatelskiej

8 marca 2017

Przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje gościli na uroczystej gali w radomskiej Resursie Obywatelskiej zorganizowanej przez Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podczas uroczystości Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik wręczył wyróżnienia osobom związanym z subregionem radomskim „za zasługi i zaangażowanie w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie mazowieckim”. Jedną z nagrodzonych osób była pani Małgorzata Zych, dyrektor PSP w Kozłowie.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

1 (7)

Dodatkowy nabór do programu Pomocy Żywnościowej

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje prowadzi dodatkowy nabór mieszkańców wsi Bartodzieje i okolic do bezpłatnej pomocy żywnościowej w ramach unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Osoby zainteresowane wsparciem proszone są o kontakt tel.  515-245-763. czytaj więcej

5

Policja będzie szkolić bartodziejskich seniorów

W czwartek 9 marca o godz. 13.00 w świetlicy wiejskiej w Bartodziejach odbędzie się szkolenie skierowane do osób starszych, które są szczególnie narażone na manipulację ze strony przestępców. Szkolenie prowadzić będą policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

1

Bartodziejski kabaret gościł w Wolanowie

6 marca 2017

Na zaproszenie samorządowców z Wolanowa artyści z kabaretu „Wesoły Dziadek” wystąpili na uroczystości z okazji Dnia Kobiet zorganizowanej w dniu 5 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie. Kabaret wystąpił w składzie: Elżbieta Berny, Włodzimierz Wolski, Jan Świniarski, Józef Świdzikowski, Wiktor Kluziński i Marian Kuliński. czytaj więcej

1 (7)

Więcej rodzin w programie Pomocy Żywnościowej

25 lutego 2017

Już 131 osób korzysta z bezpłatnej pomocy żywnościowej organizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje we współpracy z Radomskim Bankiem Żywności w ramach unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. W dniu 25 lutego odbyła się dystrybucja trzeciej tury pomocy dla kilkudziesięciu rodzin z gminy Jastrzębia i Jedlińsk zakwalifikowanych do wsparcia przez ośrodki pomocy społecznej.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

1

Diamentowy jubileusz Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębi

23 lutego 2017

W dniu 23 lutego odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 60-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębi. Impreza zgromadziła liczne grono gości, obecni byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, gminnych placówek oświatowych, a także lokalnych zespołów ludowych i stowarzyszeń. czytaj więcej

_DSC3977

„Wesoły Dziadek” na występach w Radomiu

13 lutego 2017

Kabaret „Wesoły Dziadek” wystąpił podczas sobotniego Balu Karnawałowego zorganizowanego przez radomskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźni”. Tematem programu naszych artystów było przedstawione w krzywym zwierciadle codzienne życie seniorów w trudnych realiach współczesności. Kabaret wystąpił w składzie: Elżbieta Berny, Włodzimierz Wolski, Józef Świdzikowski, Jan Świniarski, Wiktor Kluziński i Marian Kuliński. Wspólnie z seniorami wystąpiła tańcząca „wnuczka” Tosia Wolska. czytaj więcej

herb-mini

Co słychać w samorządzie

12 lutego 2017

Jak wyglądać będzie gminna oświata po wdrożeniu reformy, trudności lokalowe gabinetu stomatologicznego i tegoroczne inwestycje powiatu radomskiego w gminie Jastrzębia – to najważniejsze tematy sesji Rady Gminy Jastrzębia, która odbyła się w dniu 9 lutego 2017 roku.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

2

Zebranie sprawozdawcze jednostki OSP w Bartodziejach

11 lutego 2017

W dniu 11 lutego 2017 roku strażacy z jednostki OSP w Bartodziejach spotkali się na corocznym zebraniu sprawozdawczym. W spotkaniu wzięli udział: pani Wójt Gminy Jastrzębia – Elżbieta Zasada, Komendant Gminny OSP w Jastrzębi – Jerzy Mróz oraz Prezes Gminny OSP w Jastrzębi  – Zbigniew Marciniak, który pełni również funkcję prezesa OSP w Bartodziejach. czytaj więcej

DSC_0468

Bartodziejskie skrzaty w Hula Parku

10 lutego 2017

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje od 2012 roku prowadzi Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Skrzat”, który mieści się w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej. Obecnie do punktu uczęszcza dwanaścioro dzieci, w tym dwoje z terenu gminy Jedlińsk. Działalność „Skrzata” jest finansowana ze środków publicznych i wpłat rodziców. Pod koniec 2016 roku punkt został doposażony w nowe meble i zabawki. Zapraszamy do galerii – wycieczka skrzatów do Hula Parku. czytaj więcej

DSCF0703

Jubileusz X-lecia Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje

29 stycznia 2017

W sobotni wieczór, 28 stycznia w domu weselnym „Amor” w Bartodziejach odbyła się wyjątkowa uroczystość – jubileusz dziesięciolecia działalności Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia świętowali wspólnie z licznym gronem zaproszonych gości. W części artystycznej podziwialiśmy wokalne występy „Bartodziejaków” i zespołu ludowego „Mirowianki” oraz premierowy występ kabaretu „Wesoły Dziadek”, któremu towarzyszyły młode artystki.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

1

Dary dla potrzebujących, soki dla uczniów

22 stycznia 2017

W dniu 20 stycznia do rodzin objętych wsparciem w ramach współpracy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje z Radomskim Bankiem Żywności  przekazana została druga tura pomocy żywnościowej. Dystrybucja żywności finansowana jest środków unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Pomoc skierowana jest do rodzin zakwalifikowanych do wsparcia przez ośrodki pomocy społecznej. Dodatkowym elementem współpracy z RBŻ w Radomiu jest dystrybucja artykułów objętych embargiem i innych artykułów spożywczych. Tym razem dla uczniów PSP w Bartodziejach przekazane zostały soki. Akcja pomocy żywnościowej (transport i dystrybucja darów) wykonywana jest nieodpłatnie przez członków stowarzyszenia i wolontariuszy. Więcej inf. – tel. 515 245 763.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

SDC17472

„Kochamy Babcię i Dziadka”

„Skrzaty” z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Bartodziejach pamiętały o święcie swoich babć i dziadków. W piątek 20 stycznia w szkole w Bartodziejach odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego maluchy pod kierunkiem pani Małgorzaty Smyrdy zaprezentowały specjalny program artystyczny. czytaj więcej

wp_20170105_16_54_45_pro

Seniorzy z Jastrzębi gościli teatr „Proscenium”

6 stycznia 2017

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia „Gościniec” do Jastrzębi zawitali aktorzy z radomskiej grupy teatralnej „Proscenium”. Zespół tworzą seniorzy, którzy pod opieką pani Izabeli Mosańskiej spotykają się na scenie Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Spektakl w Jastrzębi zorganizowany został w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, a na widowni zasiedli członkowie miejscowego Klubu Seniora i zaproszeni goście, seniorzy z Bartodziej. czytaj więcej

dscf1228-kopia

Chcesz usunąć eternit – złóż wniosek do 16 stycznia

3 stycznia 2017

Mieszkańcy Gminy Jastrzębia zainteresowani utylizacją wyrobów zawierających azbest mogą składać wnioski w Urzędzie Gminy w Jastrzębi  (Referat Infrastruktury, pok. nr 10). Wnioski można pobrać ze strony www.jastrzebia.pl (zakładka – „wnioski druki”) lub otrzymać od sołtysa. Nabór prowadzony będzie do 16 stycznia 2017 roku. Więcej informacji na stronie internetowej Gminy Jastrzębia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ministerstwo Transportu o przyszłości stacji PKP w Bartodziejach

29 grudnia 2016

W październiku 2016 roku władze samorządowe gminy Jedlińsk i Jastrzębia skierowały pismo do Ministerstwa Transportu w sprawie zachowania obecnego statusu stacji PKP w Bartodziejach. Jak wynika z odpowiedzi Departamentu Kolejnictwa po modernizacji odcinka linii nr 8 Warka – Radom w Bartodziejach pozostanie przystanek osobowy, a przyjęte rozwiązanie będzie wystarczające do obsługi wszystkich pociągów kursujących obecnie. Treść pisma w załączeniu. czytaj więcej

herb-mini

Radni uchwalili budżet gminy Jastrzębia na rok 2017

28 grudnia 2016

Na sesji w dniu 28 grudnia 2016 roku radni jednogłośnie przyjęli budżet Gminy Jastrzębia na rok 2017. W przyszłym roku na inwestycje przeznaczone zostanie 3 867 000 złotych. W zdecydowanej większości inwestycje wykonane zostaną ze środków własnych gminy. Z unijnych dotacji zmodernizowany zostanie punkt zbierania odpadów w Jastrzębi i utworzone miejsca rekreacji w kilku miejscowościach. Sytuację budżetu może poprawić pozyskanie dotacji na inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

indeks

Wesołych Świąt!

24 grudnia 2016

Z okazji świąt Bożego Narodzenia wszystkim Czytelnikom portalu i Sympatykom naszego stowarzyszenia życzymy dużo szczęścia, radości i spokoju. Aby przy świątecznym stole nie zabrakło ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.
.
Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje

2-2

„Jest taki dzień…”

Jasełka w wykonaniu uczniów i występ przedszkolaków ze „Skrzata” wprowadziły w świąteczną atmosferę uczestników przedświątecznego spotkania, które odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej  w minioną środę.  Była moc świątecznych życzeń i słodkie upominki dla wszystkich dzieci. czytaj więcej

wp_20161219_11_39_46_pro

Posterunek Policji powrócił do Jastrzębi

19 grudnia 2016

W dniu 19 grudnia 2016 roku w Jastrzębi odbyło się uroczyste otwarcie posterunku policji. W przywróconej do funkcjonowania placówce służbę pełnić będzie dziesięciu funkcjonariuszy. Klucze do obiektu otwieranego w Jastrzębi odebrał kierownik asp. Marcin Prażnowski. czytaj więcej

img_20161218_180345

Gminno-parafialna wigilia w Jastrzębi

W tegorocznej gminno-parafialnej wigilii w Jastrzębi zorganizowanej w niedzielę, 18 grudnia przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębi wziął udział zespół ludowy „Bartodziejaki”. Uczestnicy spotkania wysłuchali tradycyjnych kolęd i pieśni bożonarodzeniowych wykonanych wspólnie przez nasz zespół oraz grupy wokalne z Lesiowa i Owadowa.   czytaj więcej

dscf1359

Wspólne spotkanie wigilijne strażaków i seniorów

18 grudnia 2016

W tym roku tradycyjne wigilijne spotkanie strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach było wyjątkowe. W rodzinnej atmosferze wspólnie z naszymi druhami w uroczystości zorganizowanej w świetlicy wiejskiej wzięli udział członkowie klubu seniora i wielu zacnych gości.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

herb-mini

Nadzwyczajna sesja Rady Gminy Jastrzębia

16 grudnia 2016

Rozbudowa budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Kozłowie nie zostanie wykonana w terminie. Na wniosek wykonawcy zakończenie tej inwestycji przesunięte zostało na rok 2017. W dniu 15 grudnia odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Jastrzębia w celu dokonania odpowiednich zmian w budżecie gminy na rok 2016 oraz zmiany wieloletniej prognozy finansowej.
.
Wojciech Ćwierz

pld

PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje rozpoczęło dystrybucję pierwszej dostawy żywności finansowanej ze środków unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Bezpłatne paczki żywnościowe trafią do kilkudziesięciu rodzin z gminy Jastrzębia i Jedlińsk zakwalifikowanych do wsparcia przez ośrodki pomocy społecznej. czytaj więcej

herb-mini

Radni nie wyrazili zgody na podwyżki podatków

10 grudnia 2016

W 2017 roku podatki lokalne w Gminie Jastrzębia pozostaną poziomie roku obecnego. Radni Gminy Jastrzębia na sesji w dniu 30 listopada zdecydowali o pozostawieniu dotychczasowych stawek podatku rolnego i podatku od nieruchomości. Nie ulegnie zmianie również opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

img_20161206_162052

Klub Seniora wspiera Szlachetną Paczkę

6 grudnia 2016

W dniu 6 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach zorganizowane zostały warsztaty rękodzielnicze ozdób bożonarodzeniowych. W ten sposób panie z Klubu Seniora w Bartodziejach aktywnie włączyły się w organizację tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki. Ozdoby, które własnoręcznie wykonały nasze seniorki, zostaną wręczone darczyńcom podczas radomskiego finału Szlachetnej Paczki, ogólnopolskiego projektu charytatywnego wspierającego rodziny żyjące w trudnej sytuacji materialnej. czytaj więcej

ros gut

„Aneksy przeszłości”– Akta stanu cywilnego parafii Lisów (cz. IV)

4 grudnia 2016

Tym razem dostępne w naszym portalu informacje z archiwum USC poszerzyły się o wykaz urodzeń mieszkańców wsi Bartodzieje z lat 1897 – 1920. Wszystkich zainteresowanych publikacją archiwalnych dokumentów, zdjęć lub historii rodzin związanych z Bartodziejami i okolicami zapraszam do współpracy.
..
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

2

Pomoc dla rodziny poszkodowanej w pożarze

1 grudnia 2016

W  dniu 1 grudnia w świetlicy wiejskiej w Bartodziejach odbyło się zebranie mieszkańców na temat organizacji pomocy dla rodziny poszkodowanej w pożarze. Pomocy finansowej można udzielać bezpośrednio na konto bankowe wskazane przez rodzinę: Bank BGŻ BNP PARIBAS 26 1600 1462 1022 0866 3000 0001. W sprawie pomocy rzeczowej prosimy o kontakt telefoniczny z panią sołtys wsi Bartodzieje Bożeną Kalbarczyk – tel. 692-344-497 czytaj więcej

img_20161201_161945

150 rodzin otrzymało jabłka

28 listopada 2016

W czwartek 1 grudnia o godz. 16.00 na placu przed świetlicą wiejską w Bartodziejach wydawane były jabłka, podlegające bezpłatnej dystrybucji na podstawie przepisów Unii Europejskiej ustanawiających nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów owoców i warzyw objętych rosyjskim embargiem. Dystrybucja owoców realizowana jest w ramach współpracy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje z Radomskim Bankiem Żywności. Za pomoc w sprawnej organizacji kolejnej akcji przekazywania owoców składam serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom.
.
Wojciech Ćwierz

img_8800

Zabawa andrzejkowa w Bartodziejach

27 listopada 2016

Zapraszamy do galerii zdjęć z zabawy andrzejkowej w Bartodziejach. Pełna sala gości w domu weselnym AMOR bawiła się do białego rana przy muzyce kapeli Krzysztofa Dorocińskiego i zespołu Gama Dance.

czytaj więcej

herb-mini

Projekt budżetu gminy Jastrzębia na 2017 rok

Budowa dróg i kanalizacji będą najważniejszymi przyszłorocznymi inwestycjami gminy Jastrzębia. Planowana jest rozbudowa gminnego wodociągu i inwestycje związane z rozbudową i modernizacją placówek oświatowych. Ogółem kwota wydatków na zadania inwestycyjne zaplanowana w projekcie budżetu na 2017 rok wynosi 3 224 000 złotych. czytaj więcej

1-2

Uroczystość odsłonięcia pomnika pomordowanych Żydów

24 listopada 2016

W dniu 24 listopada 2016 roku w Wolskiej Dąbrowie dokonano odsłonięcia pomnika upamiętniającego zamordowanych Żydów, więźniów hitlerowskiego obozu pracy, zamordowanych przez Niemców 15 sierpnia 1943 roku. W uroczystości z udziałem władz samorządowych gminy Jastrzębia oraz przedstawiciela wojewody mazowieckiego wzięła udział delegacja młodzieży z Izraela.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

img_20161121_200413_1_burst003

II tura dystrybucji warzyw

22 listopada 2016

W dniu 21 listopada do ponad stu rodzin z Bartodziej i okolic przekazane zostały pomidory podlegające dystrybucji na podstawie przepisów Unii Europejskiej ustanawiających nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów owoców i warzyw objętych rosyjskim embargiem. To już druga jesienna akcja zorganizowana dzięki współpracy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje z Radomskim Bankiem Żywności. Tym razem poza warzywami do mieszkańców trafiły również soki. Bezpłatny transport żywności zapewniła pani Maria Brzeska, a sprawną dystrybucję darów zorganizowali wolontariusze z naszego stowarzyszenia wspólnie z panią sołtys Bożeną Kalbarczyk.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

mimp

Nasza historia – ziemia chłopska w Bartodziejach

11 listopada 2016

Księga wieczysta dóbr ziemskich Bartodzieje z wykazem gospodarstw chłopskich z 1826 roku, tabela uwłaszczeniowa (likwidacyjna) z 1864 roku oraz rejestr scaleniowy z 1934 roku wraz z mapą gruntów objętych komasacją – to najważniejsze źródła wiedzy o własności ziemi chłopskiej w Bartodziejach od czasów pańszczyzny do końca II Rzeczypospolitej.
.
Wojciech Ćwierz
.
. czytaj więcej

22-2

Bartodziejaki w scenerii dworu i parku

8 listopada 2016

Zapraszamy do galerii zdjęć „Bartodziejaków” pochodzących z sesji zrealizowanej w lipcu 2016 roku w scenerii dworu i parku w Bartodziejach. Autorką zdjęć jest Zosia Promińska. czytaj więcej

img_20161105_094718

Inwestycje powiatu radomskiego w gminie Jastrzębia

5 listopada 2016

Główne drogi w gminie Jastrzębia są własnością powiatu radomskiego. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem ważnych inwestycji w powiatową infrastrukturę drogową. Rok 2016 przyniósł modernizację kolejnego odcinka drogi Radom-Brzóza oraz bardzo oczekiwany, gruntowny remont ponad 3 km drogi od Wojciechowa do Kozłowa. Plany powiatu na rok przyszły to konkretne zadania, na które już pozyskano dodatkowe fundusze.   

czytaj więcej

herb-mini

Sesja Rady Gminy Jastrzębia

30 października 2016

W dniu 27 października odbyła się XXVII sesja Rady Gminy Jastrzębia. Po dyskusji radni niemal jednogłośnie przyjęli projekt zmian w budżecie na rok 2016. Dodatkowe środki przeznaczone zostaną na utwardzenie kruszywem drogi gruntowej na odcinku Olszowa – Bartosy (Bartodzieje) – Wolska Dąbrowa. Zadanie kosztować będzie 112 500 zł. Natomiast 160 000 zł wydane zostanie na zakup przez gminę działek obok zbiornika wodnego na granicy Jastrzębi i Wojciechowa gdzie mają zostać zamontowane urządzenia małej architektury służące wypoczynkowi i rekreacji.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

herb-mini

O gminnych inwestycjach (obecnych i przyszłych)

22 października 2016

Na jakie cele wydawane są pieniądze z budżetu gminy, a więc nasze podatki, to pytanie na które warto znać odpowiedź. Mieszańcy chcą nie tylko wiedzieć, co się dzieje z ich pieniędzmi, chcą również decydować o tym jakie inwestycje będą realizowane, bo to jest istotą samorządu. Dokładnie w taki sposób postrzegam swoją rolę jako radnego, zabiegając o to, aby podział budżetu był przejrzysty, wynikał z potrzeb społecznych i był konsultowany z mieszkańcami.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

1

Rozpoczęliśmy współpracę z Radomskim Bankiem Żywności

18 października 2016

W dniach 19 – 20 października na terenie posesji nr 16 w Bartodziejach wydane zostało 5 ton papryki. Bezpłatna dystrybucja papryki prowadzona jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji wsi Bartodzieje dzięki współpracy z Radomskim Bankiem Żywności. Papryka przekazywana jest organizacjom charytatywnym za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego na podstawie przepisów Unii Europejskiej ustanawiających nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów owoców i warzyw objętych rosyjskim embargiem. Nowa umowa zawarta pomiędzy naszym stowarzyszeniem i bankiem żywności przewiduje objęcie pomocą mieszkańców gminy Jastrzębia i Jedlińsk. Poza dystrybucją owoców i warzyw wsparcie polegać będzie na przekazywaniu artykułów spożywczych osobom spełniającym kryterium dochodowe. Mieszkańcy obydwu gmin zainteresowani pomocą w postaci bezpłatnej żywności powinni zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w celu uzyskania skierowania, które należy następnie dostarczyć do zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji wsi Bartodzieje. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 515-245-763 lub 500-235-548 lub we właściwym GOPS-ie. czytaj więcej

dscf1184

Relacja z zebrania sołeckiego w Bartodziejach

17 października 2016

W dniu 16 października w remizie w Bartodziejach odbyło się zebranie sołeckie. W zebraniu zwołanym z inicjatywy pani sołtys Bożeny Kalbarczyk i radnego Wojciecha Ćwierza uczestniczyła pani wójt Gminy Jastrzębia Elżbieta Zasada i pani sekretarz Małgorzata Szczepaniak. Głównym tematem spotkania było zapoznanie z opinią biegłego geodety w sprawie zasiedzenia drogi gminnej w Bartodziejach oraz inwestycje zrealizowane w roku 2016 i proponowane do wykonania w roku przyszłym. czytaj więcej

img_20161015_152929

Integracyjne spotkanie w Jastrzębi

15 października 2016

W sobotę 15 października w świetlicy w Jastrzębi odbyło się spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych. Pomysłodawczynią organizacji spotkania była radna, pani Teresa Michalska. Jej inicjatywę wsparła Rada Gminy oraz Pani Wójt Elżbieta Zasada we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i młodymi wolontariuszami pod kierunkiem pani Edyty Romanowskiej. Spotkanie było okazją do wspólnej zabawy, a także rozmowy o problemach środowiska osób niepełnosprawnych w naszej gminie. czytaj więcej

1-27

Zwiedzili Beskid Śląski i okolice

Szczyrk, Bochnia, Cieszyn, Żywiec, Wisła, Istebna, Ustroń, Sucha Beskidzka, Bielsko Biała, a także Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska – to miejsca, które znalazły się na szlaku pięciodniowej wycieczki „Bartodziejaków” i ich przyjaciół. Integracyjny wyjazd odbył się w dniach od 5 do 9 października br. czytaj więcej

logozusammen

Zaproszenie na zebranie sołeckie

13 października 2016

W najbliższą niedzielę 16 października 2016 roku godz. 16.00 w świetlicy wiejskiej w Bartodziejach odbędzie się zebranie sołeckie mieszkańców wsi Bartodzieje. Program zebrania obejmuje m.in. zapoznanie z opinią biegłego geodety w sprawie zasiedzenia drogi gminnej w Bartodziejach.
.
Wojciech Ćwierz – radny               Bożena Kalbarczyk – sołtys

img_20161007_170914

Podziękowania za pomoc w organizacji ŚDM

8 października 2016

7 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyło się spotkanie, podczas którego Bp Henryk Tomasik wyraził wdzięczność wszystkim osobom, organizacjom, przedsiębiorcom, samorządowcom oraz przedstawicielom służb mundurowych i władz państwowych zaangażowanym w organizację Światowych Dni Młodzieży. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości na zaproszenie pani Ilony Jaroszek – Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej goście udali się na poczęstunek  do radomskiego skansenu. W imprezie „Posmakuj Polski” zorganizowanej dla uczestników Światowych Dni Młodzieży 23 lipca w Muzeum Wsi Radomskiej uczestniczyły dwa zespołu ludowe z gminy Jastrzębia – Bartodziejaki i Raz na Ludowo z Lesiowa. czytaj więcej

img_20161002_120455_1_burst006

Bartodziejaki na Festiwalu Ziemniaka

Jak co roku zespół ludowy Bartodziejaki uczestniczył w Festiwalu Ziemniaka, jesiennej imprezie plenerowej w Muzeum Wsi Radomskiej. Pogoda dopisała, a stoisko naszego stowarzyszenia oblegali chętni do degustacji wiejskich potraw. Bartodziejskie pierogi z ziemniaków były jedną z potraw zgłoszonych do konkursu „regionalna potrawa z ziemniaków”. Tym razem najlepiej oceniono kapustę kartoflaną zespołu Sobótka z Czarnolasu. Wystąpiliśmy w składzie: Anna Kulińska, Zofia Maj, Krystyna Pawilkowska, Danuta Rychel, Janina Sawicka, Ewa Sąpór, Maria Szczygieł, Henryka Świdzikowska i Elżbieta Świniarska oraz Zbigniew Rychel, Marian Kuliński, Józef Świdzikowski i Wojciech Ćwierz. czytaj więcej

herb-mini

Posterunek policji wróci do Jastrzębi

29 września 2016

Głównym punktem sesji Rady Gminy Jastrzębia w dniu 29 września były zmiany w budżecie gminy na bieżący rok. Radni przyjęli również regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Jastrzębia. Ważną informacją, przekazaną przez panią Wójt Elżbietę Zasadę, jest zapowiedź ponownego uruchomienia w Jastrzębi posterunku policji. Jego otwarcie ma nastąpić jeszcze w tym roku.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

wp_20160928_12_40_05_pro_li

„Mazowiecka Kuźnia Smaków” gościła w Bartodziejach

22 września 2016

W dniu 28 września w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach odbyło się szkolenie z zakresu nowoczesnego pszczelarstwa i warsztaty kulinarne zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” oraz Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

3

Dożynki Gminne w Jastrzębi

7 września 2016

Dożynki Gminne „Jastrzębia 2016″ to kolejna impreza plenerowa, w której uczestniczył zespół „Bartodziejaki”, występując na scenie i prezentując wieniec dożynkowy, a stoisko przygotowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje odwiedziło setki gości. Zapraszamy do galerii z tegorocznego Święta Plonów. czytaj więcej

"Bartodziejaki" na Dożynkach Gminnych w Jastrzębi w 2015 roku

„Bartodziejaki” zapraszają do wspólnego śpiewania

6 września 2016

W okresie od września do grudnia 2016 roku Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje realizować będzie projekt finansowany z budżetu gminy Jastrzębia, wspierający działalność zespołu wokalnego „Bartodziejaki”. Pozyskana dotacja zostanie przeznaczona na wynagrodzenie osoby prowadzącej zajęcia wokalne oraz zakup jednego kompletu stroju ludowego. Wszystkich zainteresowanych udziałem w zajęciach prosimy o kontakt z kierownikiem zespołu, tel. 516-245-763. czytaj więcej

2

Święto Chleba 2016

4 września 2016

Tegoroczne Święto Chleba było wyjątkowo udaną imprezą, a piękna pogoda sprzyjała rekordowej frekwencji. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez radomskich piekarzy i stoły swojskiego jadła zastawione przez koła gospodyń i stowarzyszenia mieszkańców podradomskich wsi, wśród których nie zabrakło „Bartodziejaków”. Wszystkim gościom naszego niebieskiego namiotu serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

herb-mini

Szansa na duże inwestycje drogowe

1 września 2016

Podjęcie współpracy z powiatem radomskim w celu pozyskania środków na budowę dróg na terenie gminy Jastrzębia to główny punkt sesji rady gminy, która odbyła się w dniu 30 sierpnia. W sesji uczestniczył starosta radomski Mirosław Ślifirczyk, przewodnicząca powiatu radomskiego Teresa Bartosiewicz oraz dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Radomiu Joanna Chojnacka. czytaj więcej

logo stowarzyszenie bartodzieje

Spotkanie z rodzicami „Skrzatów”

27 sierpnia 2016

Po wakacyjnej przerwie od września wznawia działalność Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Skrzat”, prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Dzięki współpracy z gminą Jastrzębia zajęcia z grupą kilkunastu przedszkolaków odbywają się w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach. Spotkanie organizacyjne w sprawie nowego roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się 30 sierpnia (wtorek) o godz. 18.00 w remizie OSP w Bartodziejach. Więcej inf.: tel. 500-235-548.
.
Wojciech Ćwierz

 

3 (1)

„Wesołe Wakacje w Bartodziejach”

21 sierpnia 2016

Od połowy sierpnia do końca wakacji w szkole w Bartodziejach dużo się dzieje. Grupa około dwadzieściorga  dzieci uczestniczy w zajęciach projektu „Wesołe Wakacje w Bartodziejach”. Dla uczniów przygotowana została oferta zajęć wokalnych, plastycznych, tanecznych, m.in. Zumba, rekreacyjnych i sportowych. Na poniedziałek, dwudziestego dziewiątego sierpnia zaplanowany został wyjazd do kina „Helios” w Radomiu, a na zakończenie wspólne ognisko. Projekt „Wesołe Wakacje w Bartodziejach” realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje jest w całości finansowany ze środków budżetu Gminy Jastrzębia.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

3 (18)

To było udane „Spotkanie w Świetlicy”

15 sierpnia 2016

Pogoda i frekwencja dopisały, a atrakcji przygotowanych przez organizatorów nie zabrakło. Tak wyglądał niedzielny festyn „Spotkajmy się w świetlicy” w Bartodziejach. Były występy zespołów śpiewaczych i kapel ludowych. Dużym powodzeniem cieszył się poczęstunek w postaci tradycyjnego jadła i domowych wypieków, a na najmłodszych uczestników czekała dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy i wata cukrowa. Rodzinny charakter imprezy sprzyjał integracji mieszkańców. Wieczorna zabawa w świetlicy przeciągnęła się do późnych godzin nocnych. czytaj więcej

664

„Wesołe wakacje w Bartodziejach”

3 sierpnia 2016

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje prowadzi rekrutację do projektu wakacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży, które odbywać się będą w dniach 16 – 31 sierpnia br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach. Projekt pn. „Wesołe wakacje w Bartodziejach” jest zadaniem w całości finansowanym ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Jastrzębia. czytaj więcej

IMG_20160723_150901

Bartodziejskie pierogi smakowały gościom ŚDM

23 lipca 2016

Zespół ludowy „Bartodziejaki” uczestniczył w imprezie „Posmakuj Polski” zorganizowanej w ramach tzw. „tygodnia w diecezji”, pierwszego etapu Światowych Dni Młodzieży. Dla zagranicznych gości przygotowaliśmy trzy tysiące pierogów, które rozeszły się jak świeże bułeczki. Udział „Bartodziejaków” w ŚDM został w całości sfinansowany przez Gminę Jastrzębia dzięki realizacji zadania pn. „Promocja Gminy Jastrzębia, jej walorów kultury ludowej, obrzędów i tradycji oraz potraw regionalnych w ramach Światowych Dni Młodzieży na spotkaniu w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu w lipcu 2016 r.” czytaj więcej

herb-mini

Relacja z sesji Rady Gminy Jastrzębia

16 lipca 2016

Tematyka sesji, która odbyła się 14 lipca 2016 roku obejmowała podjęcie uchwał z zakresu ochrony środowiska i oświaty oraz niewielkie zmiany w budżecie gminy na bieżący rok. Ważna informacja dla mieszkańców to rozpoczęcie od 19 lipca kolejnego etapu modernizacji drogi powiatowej Brzóza – Radom na sześćsetmetrowym odcinku w okolicach Kolonii Lesiów. Realizacja inwestycji wymagać będzie wprowadzenia ruchu wahadłowego.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

IMG_20160710_164211

Jarmark ludowy TYNDY-RYNDY w Bieniędzicach

11 lipca 2016

10 lipca w Bieniędzicach w gminie Wolanów królowała muzyka ludowa. Na jarmarku TYNDY-RYNDY zorganizowanym z inicjatywy Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Na Ludową Nutę” wystąpiły liczne zespoły śpiewacze i kapele ludowe. Z zaproszenia na tę wyjątkową imprezę skorzystał również zespół ludowy „Bartodziejaki”.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

60

9 lipca 2016

Urząd Gminy w Jastrzębi informuje, że w dniach od 11 do 15 lipca 2016 roku w siedzibie urzędu przyjmowane będą dokumenty rekrutacyjne do projektu „Odnawialne Źródła Energii”. Osoby zgłoszone zobowiązane są do złożenia deklaracji zgłoszeniowej oraz kserokopii dowodu wpłaty na wizję lokalną technika. Dokumenty rekrutacyjne oraz regulamin rekrutacji dostępne są w siedzibie urzędu gminy, na stronie internetowej gminy Jastrzębia >>> oraz u sołtysów.

1

Harmonogram odbioru odpadów dla gminy Jastrzębia

4 lipca 2016

Harmonogram odbioru odpadów segregowanych i komunalnych od mieszkańców gminy Jastrzębia w okresie od lipca do grudnia 2016 roku oraz na 2017 rok. czytaj więcej

IMG_20160628_191146

Odnawiamy świetlicę w Bartodziejach

Rozpoczął się remont remizy OSP w Bartodziejach służącej również jako świetlica wiejska. Na budynku jest już nowe orynnowanie. Duża sala zostanie pomalowana, ale wcześniej należy wykonać odgrzybienie i uzupełnić tynki. Wymieniony zostanie też fragmentu podłogi, który uległ zniszczeniu. Część materiałów niezbędnych do remontu przekazał Urząd Gminy w Jastrzębi, a pozostałe zostaną zakupione dzięki wsparciu darczyńców. Całość prac wykonywana jest nieodpłatnie przez strażaków i wolontariuszy.
,
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

herb-mini

Mniej inwestycji w budżecie gminy

2 lipca 2016

Ambitny budżet gminy Jastrzębia na rok 2016 nie zostanie zrealizowany zgodnie z założonym planem. Z powodu braku pozyskania dotacji w tym roku nie będzie budowy drogi Wola Goryńska – Olszowa i przebudowy drogi w Lesiowie. Środki gminy zabezpieczone jako wkład własny do tych inwestycji zostaną przeznaczone na modernizację starego odcinka kanalizacji w Jastrzębi (203 tys. złotych) i budowę boiska przy szkole w Woli Goryńskiej (zwiększenie o 252 tys. złotych).
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

Sight_2016_06_21_124345_227 (2)

Dolny Śląsk i Praga na trasie Bartodziejaków

26 czerwca 2016

Silna ekipa „Bartodziejaków” wzmocniona przyjaciółmi z bliższych i dalszych stron wzięła udział w pięciodniowej wycieczce na Dolny Śląsk z wypadem do Pragi. W dniach od 20 do 24 czerwca prawie pięćdziesięcioosobowa grupa wycieczkowiczów integrowała się zwiedzając urokliwe śląskie miasta, zamki i zabytki architektury sakralnej, poświęcając jeden dzień na podziwianie urokliwej stolicy Czech. czytaj więcej

IMG_20160624_102228

Zakończenie roku szkolnego

24 czerwca 2016

Oficjalnie 24 czerwca dobiegła końca przygoda ze szkołą. Dla uczniów nadszedł najbardziej wyczekiwany dzień roku. W Bartodziejach w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2015/2016 wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach i Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. czytaj więcej

przew1

Jednogłośne absolutorium dla Pani Wójt Elżbiety Zasady

21 czerwca 2016

Podczas sesji w dniu 20 czerwca radni Gminy Jastrzębia dokonali oceny wykonania ubiegłorocznego budżetu przez panią Wójt Elżbietę Zasadę. Za udzieleniem absolutorium zagłosowali wszyscy radni obecni na posiedzeniu. Znaczna część obrad poświęcona została omówieniu skutków klęski żywiołowej, która w miniony piątek nawiedziła gminę Jastrzębia oraz działań podjętych przez władze samorządowe i właściwe służby w celu niesienia pomocy osobom poszkodowanym.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

IMG_20160619_162106

Święto muzyki ludowej w Starej Błotnicy

20 czerwca 2016

Kilkanaście zespołów śpiewaczych i kapel ludowych z regionu radomskiego wystąpiło podczas niedzielnego przeglądu w Starej Błotnicy. Na scenie zaprezentowali się również goście z Wołynia na Ukrainie. Zespół ludowy „Bartodziejaki” gościł na błotnickiej imprezie już po raz drugi, a w tym roku po raz pierwszy wystąpili na niej artyści z Lesiowa i Piaseczna. Panie z zespołu „Bartodziejaki” wystąpiły w składzie: Elżbieta Berny, Anna Kulińska, Krystyna Pawlikowska, Danuta Rychel, Janina Sawicka, Ewa Sąpór, Marianna Szczygieł, Henryka Świdzikowska, Elżbieta Świniarska i Henryka Zakrzewska. Akompaniowała Krystyna Nowicka.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

IMG_20160617_142953

Ogromne zniszczenia w gminie Jastrzębia

18 czerwca 2016

Zerwane dachy z budynków mieszkalnych i gospodarczych, setki połamanych drzew to skutki nawałnicy jaka przeszła przez gminę Jastrzębia w piątkowe popołudnie, 17 czerwca 2016 roku. Przez kilka godzin strażacy usuwali drzewa zalegające na drogach powiatowych i gminnych. Wciąż wiele miejscowości jest pozbawionych prądu, są problemy z funkcjonowania gminnego wodociągu. czytaj więcej

IMG_20160616_162300

Otwarcie świetlicy w Goryniu

17 czerwca 2016

Remont świetlicy w Goryniu wykonany został w 2014 roku, w poprzedniej kadencji władz samorządowych. Na ten cel z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskane zostało 161 597 tysięcy złotych. W bieżącym roku ze środków budżetu gminy Jastrzębia do świetlicy zakupione zostały meble i wyposażenie kuchni. czytaj więcej

prow new

Gminne drogi za pieniądze z Unii Europejskiej

15 czerwca 2016

Większość gmin powiatu radomskiego złożyło wnioski o unijne dotacje na budowę dróg gminnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jeden samorząd może uzyskać nawet trzy miliony złotych. Na liście rankingowej ogłoszonej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego znalazło się 631 zadań. Najwięcej z Miasta i Gminy Iłża (7) i Wierzbicy (5). W zestawieniu są również projekty z Jedlińska, Kowali, Gozdu, Pionek, Skaryszewa, Wolanowa, Przytyka i Zakrzewa.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

yu

Odnawialne Źródła Energii dla mieszkańców

Gmina Jastrzębia będzie ubiegać się o pozyskanie unijnego dofinansowania w wysokości 80% kosztów do montażu urządzeń fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pieców na biomasę i pomp ciepła dla indywidualnych użytkowników. Mieszkańcy gminy zainteresowani udziałem w projekcie mogą zgłaszać się w terminie do 28 czerwca 2016 r. do Urzędu Gminy w Jastrzębi (pok. nr 7). Uzyskanie unijnego wsparcia uzależnione będzie od pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Więcej informacji na stronie gminy Jastrzębia: www.jastrzebia.pl

poboczaok

Wykaszanie poboczy przy drogach gminnych

14 czerwca 2016

Na terenie Gminy Jastrzębia prowadzone są prace związane z wykaszaniem poboczy przy drogach gminnych. W ciągu najbliższych dni trawa i zarośla usunięte zostaną z poboczy w miejscowości Bartodzieje i Olszowa przy wszystkich drogach o nawierzchni asfaltowej. Przy drogach powiatowych na terenie gminy Jastrzębia część poboczy została już wykoszona. czytaj więcej

IMG_20160612_130447

Strażacy z Jastrzębi sprawdzili swoje umiejętności.

12 czerwca 2016

W dniu 12 czerwca nad na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na radomskich Borkach odbyły się III Powiatowe Zawody Pożarnicze Jednostek OSP. Wśród uczestników rywalizacji była drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębi, która w końcowej klasyfikacji zajęła siódmą lokatę.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

IMG_20160602_153707

Szkoła w Bartodziejach wśród najlepszych w powiecie

7 czerwca 2016

Szóstoklasiści PSP w Bartodziejach doskonale poradzili sobie ze sprawdzianem kończącym naukę w szkole podstawowej. Ocena ogólna uczniów z naszej szkoły wynosi 72 procent i jest najlepsza w gminie Jastrzębia. Taki wynik znacznie przewyższa średnią województwa mazowieckiego i jest jednym z najwyższych w powiecie radomskim. Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie w województwie mazowieckim średnia ocena ogólna wyniosła 66,1 procent (język polski – 73,3 procent, matematyka – 58,4 procent, język angielski – 75,0 procent). czytaj więcej

2

60-lecie targowiska Korej

6 czerwca 2016

W niedzielę 5 czerwca odbył się piknik historyczny z okazji 60-lecia targowiska Korej. Na  pasażu handlowym „Był sobie kram, czyli handlując przez wieki” można było obejrzeć i kupić np. średniowieczne koszule, suknie i skórzane buty, przyjrzeć się pracy kowala, szewca, a także… spróbować wydoić krowę. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyło się stoisko Bartodziejaków, którzy handlowali wiejskim towarami i śpiewali wojenne „zakazane” piosenki. czytaj więcej

IMG_20160602_153703

Radosny Dzień Dziecka w Bartodziejach

3 czerwca 2016

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach i wychowankowie Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” wspólnie świętowali Dzień Dziecka na mini festynie w dniu 2 czerwca 2016 roku. Impreza rozpoczęła się od uroczystości pod tytułem: „Cudownych Rodziców Mam”, składającej się z pięknych wierszy i piosenek oraz ciekawych układów tanecznych, przygotowanych pod okiem pań nauczycielek. Życzenia wszystkim dzieciom z okazji ich święta złożyła pani Dyrektor Dorota August. czytaj więcej

3 (1)

Nowy plac zabaw w Woli Owadowskiej

2 czerwca 2016

Dzieci z Woli Owadowskiej i okolic mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Dzień Dziecka był okazją do otwarcia obiektu i spotkania integracyjnego mieszkańców tej miejscowości. Koszt montażu urządzeń i ogrodzenia wyniósł trzydzieści dziewięć tysięcy złotych. Zadanie zostało wykonane w ramach tegorocznego budżetu gminy Jastrzębia. czytaj więcej

20160510_115821_2

Dziewczęta z PSP w Bartodziejach śpiewały o zdrowiu

1 czerwca 2016

Uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach reprezentowały Gminę Jastrzębia na XI Festiwalu Piosenki o Zdrowiu zorganizowanym w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Dziewczęta wystąpiły w składzie: Sylwia Maciejczyk, Dorota Sułek, Julita Sapińska i Patrycja Bulkowska. Przygotowaniami do udziału w imprezie zajmowała się pani Justyna Klepacz, autorka tekstu piosenki „Dbamy o zdrowie”, którą zaśpiewały nasze młode artystki. czytaj więcej

herb-mini

Ważne zmiany w budżecie gminy

31 maja 2016

Na sesji w dniu 24 maja radni Gminy Jastrzębia podjęli decyzję o zwiększeniu o kwotę 740 000 zł planu wydatków na kanalizację w Kolonii Lesiów. Kosztorysowa wartość tego zadania wynosi 1 160 000 zł. Niestety całość tej kwoty pochodzić będzie ze środków własnych gminy bez udziału funduszy zewnętrznych. Wielu radnych wskazywało na brak wcześniejszych konsultacji proponowanych zmian, które powinny zostać poprzedzone dokładną analizą tegorocznych wydatków inwestycyjnych. czytaj więcej

IMG_20160526_125920

Procesja Bożego Ciała w Lisowie

30 maja 2016

Uroczystości Bożego Ciała w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lisowie rozpoczęła msza święta o godz. 11.30. Procesja przeszła do czterech ołtarzy, które zgodnie z tradycją ubierane są przez mieszkańców Lisowa, Bartodziej, Piaseczna i Woli Bierwieckiej. W tym roku procesję wzbogacił udział barwnych zespołów ludowych z terenu naszej parafii, a księżom asystowali druhowie z OSP w Bartodziejach, niosąc baldachim nad monstrancją. czytaj więcej

IMG_20160522_132704

Kapłańskie jubileusze w parafii w Lisowie

23 maja 2016

W niedzielę 22 maja w kościele parafialnym w Lisowie odbyła się uroczysta msza św. z okazji 30-lecia kapłaństwa ks. proboszcza Czesława Sobolewskiego i 25-lecia ks. Jana Godka. Nabożeństwu przewodniczył ks. Paweł Twardowski, a wyjątkową oprawę uroczystości zapewniły zespoły ludowe z Piaseczna i Bartodziej oraz druhowie z OSP w Bartodziejach. Zespół „FOLK PIASECZNO” zaprezentował kilka utworów wokalnych, a życzenia czcigodnym jubilatom w imieniu wspólnoty parafialnej złożył pan Krzysztof Zieliński. czytaj więcej

herb-mini

Nie będzie niekorzystnych zmian w gminnej oświacie

19 maja 2016

Przeciwko koncepcji zmniejszania ilości klas i tworzenia bardzo licznych oddziałów protestowali w ostatnich tygodniach rodzice uczniów, nauczyciele i dyrektorzy Publicznego Gimnazjum i Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębi. Zdecydowane stanowisko zajęli w tej sprawie radni należący do Komisji Oświaty Rady Gminy Jastrzębia, którzy nie zgadzają się na dokonywanie oszczędności kosztem uczniów. W dniach 18 i 19 maja w gimnazjum i szkole podstawowej w Jastrzębi odbyły się spotkania z panią Wójt Elżbietą Zasadą, która zapowiedziała rezygnację z planowanych zmian.
.
Wojciech Ćwierz

herb-mini

Zmiana terminu posiedzenia sesji Rady Gminy

Z powodu braku zachowania przewidzianego przez Statut Gminy Jastrzębia terminu powiadomienia o sesji Rady Gminy zwołanej na dzień 20 maja 2016 r. planowane posiedzenie zostało przeniesione na dzień 24 maja 2016 roku. czytaj więcej

fu

O unijnych funduszach dla stowarzyszeń

Przedstawiciele stowarzyszeń z terenu gminy Jastrzębia wzięli udział w szkoleniu na temat możliwości pozyskania unijnych dotacji w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020. Szkolenie zorganizowane w Urzędzie Gminy w Jastrzębi poprowadził Jarosław Szczepaniak, pracownik radomskiej delegatury Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. czytaj więcej

images

Marzenia o gazyfikacji prysły jak bańka mydlana

Niestety nie będzie gazyfikacji w gminie Jastrzębia. Taka jest oficjalna odpowiedź władz Polskiej Spółki Gazownictwa, która dokonała analizy ankiet złożonych przez mieszkańców naszej gminy. W ocenie spółki inwestycja nie spełnia kryterium ekonomicznego przyjętego przez PSG. Ewentualna budowa sieci gazowej byłaby możliwa w przypadku uzyskania przez inwestora dofinansowania w kwocie 4,6 mln złotych lub znacznie większego zainteresowania mieszkańców przyłączeniem do gazociągu. czytaj więcej

1

Wieczór autorski Włodzimierza J. Wolskiego

15 maja 2016

Włodzimierz Wolski przez wiele lat pracował jako pedagog w radomskich szkołach. Choć od kilku lat przebywa na emeryturze, wciąż jest pełen życiowej energii, a swoją aktywność realizuje w działalności społecznej i kulturalnej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Jest m.in. założycielem i autorem tekstów kabaretu „Wesoły Dziadek”. W dniu 14 maja grupa przyjaciół i znajomych oraz najbliższa rodzina pana Włodzimierza Wolskiego spotkała się w szkole w Bartodziejach, świętując wydanie fragmentu jego twórczości poetyckiej opublikowanej w tomiku „66 i inne wiersze”. czytaj więcej

herb-mini

W Jastrzębi dyskutowano o oświacie

10 maja 2016

W dniu 9 maja w Urzędzie Gminy w Jastrzębi odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty Rady Gminy Jastrzębia, na którym omawiane były plany organizacji nowego roku szkolnego. W spotkaniu wzięła udział pani Wójt Elżbieta Zasada wraz ze współpracownikami, dyrektorzy gminnych szkół, grupa nauczycieli i rodziców oraz przedstawiciele uczniów Publicznego Gimnazjum w Jastrzębi. czytaj więcej

herb-mini

Nie będzie unijnych pieniędzy na drogi dla Gminy Jastrzębia

4 maja 2016

Gmina Jastrzębia nie otrzyma unijnych dotacji na budowę dróg. Taką informację przekazała radnym pani Wójt Elżbieta Zasada na sesji w dniu 28 kwietnia. Nasza gmina ubiegała się o dofinansowanie modernizacji drogi gminnej w Lesiowie i budowę odcinka Olszowa – Wola Goryńska. Obydwa wnioski zostały odrzucone z przyczyn formalnych ze względu na braki w dokumentacji. czytaj więcej

1

Wspólny Dzień Strażaka – Bartodzieje 2016

3 maja 2016

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w Bartodziejach były wyjątkowe. Na zaproszenie naszych druhów w uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Lisowie i integracyjnym spotkaniu w świetlicy w Bartodziejach uczestniczyli członkowie zespołu ludowego Bartodziejaki. Wśród zaproszonych gości świętujących wspólnie ze strażakami był ks. proboszcz Czesław Sobolewski, ks. Jan oraz pani sołtys Bożena Kalbarczyk.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

4

Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębi

W dniu 1 maja 2016 roku w Jastrzębi odbyły się uroczyste obchody 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przekazania i poświęcenia nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. czytaj więcej

herb-mini

Zasady naboru do szkół podstawowych uczniów spoza obwodu

29 kwietnia 2016

W związku rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji dotyczących zasad przyjmowania uczniów do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Jastrzębia informuję, że Rada Gminy Jastrzębia nie wprowadziła zakazu przyjmowania uczniów spoza obwodu do klasy pierwszej w PSP w Jastrzębi. Rada Gminy nie posiada takich kompetencji i nie może wprowadzać takiego zakazu. Jedyną kompetencją Rady Gminy jest podjęcie uchwały o kryteriach obowiązujących przy naborze uczniów zamieszkałych poza obwodem, wskazującej przesłanki decydujące o pierwszeństwie w naborze (uchwała w załączeniu). Zgodnie z obowiązującym prawem wykonanie uchwały powierzone zostało Wójtowi Gminy.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

herb-mini

Niepokój w gminnej oświacie

28 kwietnia 2016

Informacje o planach organizacji roku szkolnego 2016/2017 w gminie Jastrzębia docierające w ostatnich dniach do mieszkańców budzą ogromny niepokój. Najwięcej kontrowersji dotyczy zmian jakie mają nastąpić w szkole podstawowej i gimnazjum w Jastrzębi. W związku z wieloma zapytaniami i prośbami o interwencję chciałbym przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie, informując jednocześnie, że na początku maja z inicjatywy radnych odbędzie się posiedzenie komisji oświaty z udziałem dyrektorów szkół. czytaj więcej

1

Seniorzy przygotowują się do sezonu

27 kwietnia 2016

W okresie zimowym Klub Seniora korzystał z pomieszczeń w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach, gdzie odbywały się m.in. zajęcia wokalne zespołu ludowego „Bartodziejaki”. W miniony wtorek po raz pierwszy w tym roku seniorzy spotkali się w świetlicy w Bartodziejach, aby omówić stan przygotowań do udziału w zbliżających się imprezach plenerowych oraz projekty, które będą realizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje.   czytaj więcej

ros gut

„Aneksy przeszłości” – akta USC parafii Lisów (III)

24 kwietnia 2016

Do dostępnych w naszym portalu indeksów metryk USC parafii Lisów obejmujących urodzenia i śluby mieszkańców wsi Bartodzieje dołączył wykaz zgonów. Zestawienie obejmuje osoby zamieszkujące obszar dzisiejszej wsi Bartodzieje i jej kolonie, a także dwa przysiółki: Bartosy i Borki oraz istniejącą w XIX wieku wieś Jędrzejówkę. czytaj więcej

20160422_123120

Akcja sprzątania wsi Bartodzieje 2016 – podsumowanie

22 kwietnia 2016

Wiosenne sprzątanie wsi Bartodzieje odbywa się od kilku lat z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje we współpracy z Urzędem Gminy w Jastrzębi. W tym roku akcja wypadła dokładnie w Światowym Dniu Ziemi, którego ideą jest promocja działań służących ochronie środowiska i promocja postaw proekologicznych.  .
czytaj więcej

herb-mini

Sesja Rady Gminy – skany projektów uchwał

Zapraszam do zapoznania się ze projektami uchwał Rady Gminy Jastrzębia, które znajdują się w porządku obrad sesji zwołanej na dzień 28 kwietnia 2016 roku.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

WP_20160421_14_11_28_Pro

II Forum Organizacji Pozarządowych Gminy Jastrzębia

21 kwietnia 2016

W dniu 21 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jastrzębi odbyło się II Forum Organizacji Pozarządowych Gminy Jastrzębia. Podczas spotkania nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Za drzwiami duszy i słów” poświęconej życiu i twórczości ks. Jana Twardowskiego. czytaj więcej

2

Wiosna w Bartodziejach

17 kwietnia 2016

Po krótkiej zimowej przerwie na terenie bartodziejskiego kompleksu dworsko-parkowego kontynuowane są prace porządkowe. Odtwarzany jest pierwotny układ parku, a najcenniejsze zabytki przyrody, kilkusetletnie dęby poddawane są zabiegom pielęgnacyjnym. czytaj więcej

images

Jabłka trafiły do mieszkańców

12 kwietnia 2016

W  sobotę 16 kwietnia odbyła się druga akcja bezpłatnego przekazywania jabłek mieszkańcom wsi Bartodzieje i Olszowa zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Dzięki współpracy z radomską filią mazowieckiego oddziału Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej rozdane zostało ponad 7 ton owoców.
.
Wojciech Ćwierz

2

I Wiosenny Bal Kwiatowy w Bartodziejach

10 kwietnia 2016

W sobotę 9 kwietnia w Domu Weselnym „Amor” w Bartodziejach odbył się „I Wiosenny Bal Kwiatowy”. Cała sala wypełniła się gośćmi bawiącym się z zespołem Gama Dance. Z zaproszenia na bal skorzystała grupa mieszkańców Bartodziej i okolicznych miejscowości z gminy Jastrzębia i Jedlińsk oraz grupa gości z Radomia i Bieniędzic. Dziękujemy za wspaniałą zabawę.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

1 (3)

Katastrofa ekologiczna w Radomce

8 kwietnia 2016

W piątek 8 kwietnia w godzinach popołudniowych Radomka została skażona dużą ilością toksycznej substancji.  Informacja o ściekach w rzece w okolicach Lisowa została przekazana strażakom przez policję o godzinie 16.00. Około godziny dziewiętnastej zanieczyszczenia dotarły do tamy w Goryniu. Radomką płynęły tysiące martwych ryb. W akcji wzięła udział specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej numer 2 w Radomiu czytaj więcej

7

Sukces dziewcząt z PSP w Bartodziejach

4 kwietnia 2016

Sylwia Maciejczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach wygrała Gminny Konkurs „THE VOICE OF JASTRZĘBIA”. Drugie miejsce zajęła Julita Sapińska, a Dorota Sułek zdobyła wyróżnienie. Konkurs odbył się 17 marca 2016 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jastrzębi. czytaj więcej

herb-mini

Relacja z sesji Rady Gminy Jastrzębia

31 marca 2016

Zwiększenie środków na modernizację dróg, brak zgody na wprowadzenie funduszu sołeckiego oraz niewyrażenie zgody na wydzierżawienie gminnego gruntu w Jastrzębi na działalność usługową – to najważniejsze decyzje radnych podjęte na sesji w dniu 30 marca 2016 roku.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

logo stowarzyszenie bartodzieje

Rekrutacja do punktu przedszkolnego „Skrzat”

29 marca 2016

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje prowadzi nabór dzieci do Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” na rok szkolny 2016/2017. Dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Jastrzębi zajęcia z grupą kilkunastu przedszkolaków odbywają się w jednej z sal w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach. Wszystkich rodziców zainteresowanych ofertą „Skrzata” prosimy o kontakt tel. 500-235-548.
.
Wojciech Ćwierz

herb-mini

Z prac samorządu gminy Jastrzębia

20 marca 2016

W dniu 23 marca radni gminy Jastrzębia spotkają się na wspólnym posiedzeniu komisji finansów i oświaty. Główne tematy, które znajdują się w porządku obrad to fundusz sołecki na 2017 rok, ewentualne wydzierżawienie gminnego gruntu na cele usługowe, przygotowania do wiosennych remontów gminnych dróg, a także zmiany w budżecie gminy związane z dofinansowaniem linii autobusowych obsługiwanych przez PKS.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

DSCF7841

Szkolenie o gospodarce niskoemisyjnej

12 marca 2016

Kilkunastu mieszkańców gminy Jastrzębia wzięło udział w bezpłatnym szkoleniu na temat gospodarki niskoemisyjnej w ramach projektu „Niskoemisyjny rozwój Mazowsza i Lubelszczyzny”. Tematyka zajęć służyła przekazaniu wiedzy oraz wymianie doświadczeń i wskazania dobrych praktyk we wdrażaniu projektów z zakresu ograniczania zużycia energii i wykorzystania małych instalacji odnawialnych źródeł energii. Organizacja szkolenia odbyła się we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. czytaj więcej

herb-mini

Relacja z XVI sesji Rady Gminy Jastrzębia

9 marca 2016

Lutowa sesja obfitowała w sprawy wyjątkowo ważne dla gminnej społeczności. Radni dyskutowali m.in. o dofinansowaniu nierentownych kursów PKS i zasadach rekrutacji do gminnych szkół. Rada postanowiła o odłożeniu głosowania kontrowersyjnej uchwały w sprawie wydzierżawienia części nieruchomości obok remizy OSP na działalność usługową do czasu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Jastrzębi. czytaj więcej

images

Jabłka trafiły do mieszkańców

5 marca 2016

Prawie trzy tony jabłek trafiło do mieszkańców wsi Bartodzieje i Olszowa. Akcja bezpłatnego przekazywania owoców została zorganizowana w dniu 5 marca przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje dzięki współpracy z radomską filią mazowieckiego oddziału Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej.
.
Wojciech Ćwierz

1

Sprawozdawczo-wyborcze zebranie OSP w Bartodziejach

28 lutego 2016

W sobotę 27 lutego druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach spotkali się aby podsumować ubiegłoroczną działalność i dokonać wyboru zarządu jednostki. Funkcję prezesa nadal pełnić będzie Zbigniew Marciniak, a naczelnikiem pozostał Zygmunt Wójtowicz. W spotkaniu wzięła udział pani Elżbieta Zasada – Wójt Gminy Jastrzębia, a Państwową Straż Pożarną reprezentował st. kpt. Sławomir Zarzycki – zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Radomiu.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

Ignacy i Katarzyna Bonieccy - Borki 1937

„Z kart historii…” – Wspomnienia Zofii Janus

21 lutego 2016

Jedna z największych tragedii w dziejach naszych okolic wydarzyła się 6 września 1939 roku. Na zabudowania rodziny Bonieckich, znajdujące się nieopodal mostu na Radomce na Lisowskich Borkach, spadły niemieckie bomby. Na miejscu zginęło sześć osób, a kolejna zmarła w wyniku poniesionych obrażeń. Tragicznego losu uniknęła dwumiesięczna Zofia, która wraz z matką przebywała u kuzynki. Po latach Pani Zofia Janus opowiedziała o historii swojej rodziny. czytaj więcej

WP_20160216_14_11_41_Pro_LI

Spotkanie edukacyjne- nauka samobadania piersi

17 lutego 2016

W dniu 16 lutego 2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach odbyło się spotkanie edukacyjne połączone z nauką samobadania piersi. Szkolenie prowadziły specjalistki firmy LUXMED DIAGNOSTYKA w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”. czytaj więcej

DSCF7739

Ostatnie pożegnanie Romana Kalbarczyka (1968-2016)

16 lutego 2016

W niedzielę 14 lutego odbył się pogrzeb niespodziewanie zmarłego Romana Kalbarczyka. W ostatniej drodze towarzyszyły mu prawdziwe tłumy. Romana żegnała rodzina oraz ogromna rzesza przyjaciół i znajomych – ludzi, którzy poznali go jako wspaniałego człowieka i wyjątkowego fachowca. W naszej pamięci Roman pozostanie jako osoba zawsze chętnie pomagająca innym, a przy tym człowiek o niezwykle spokojnym i serdecznym usposobieniu. Jego odejście do wieczności jest dla rodziny, przyjaciół i wszystkich bliskich wielkim bólem i stratą, z którą ciężko się pogodzić. czytaj więcej

DSCF7753

Bal karnawałowy w Domu Weselnym AMOR

7 lutego 2016

W sobotę 6 lutego w Domu Weselnym AMOR w Bartodziejach odbył się bal karnawałowy zorganizowany przez stowarzyszenie „Czas na Zmiany” działające w Wierzchowinach w gminie Jedlińsk. Imprezę otworzyła i przybyłych gości powitała pani prezes Jadwiga Gut. Wśród uczestników zabawy był wójt gminy Jedlińsk Kamil Dziewierz, radny Marcin Drewnowski oraz sołtys wsi Wierzchowiny pani Małgorzata Smyrda. Z zaproszenia na bal skorzystała grupa mieszkańców Bartodziej i okolicznych miejscowości z gminy Jastrzębia. Dziękujemy za wspaniałą zabawę. czytaj więcej

RADNY SOLTYS

Bartodzieje z nowym Planem Odnowy Miejscowości

30 stycznia 2016

W dniu 27 stycznia 2016 r. w szkole w Bartodziejach odbyło się zebranie sołeckie. Głównym punktem spotkania było przyjęcie Planu Odnowy Miejscowości Bartodzieje na lata 2016-2023. W spotkaniu wzięła udział pani Elżbieta Zasada Wójt Gminy Jastrzębia i pani Małgorzata Szczepaniak Sekretarz Gminy Jastrzębia. Zebranie prowadziła pani sołtys wsi Bartodzieje Bożena Kalbarczyk, a założenia planu przedstawił radny Wojciech Ćwierz. czytaj więcej

herb-mini

XV Sesja Rady Gminy Jastrzębia

Na sesji Rady Gminy Jastrzębia w dniu 28 stycznia radni zdecydowali, że od 2016 roku mieszkańcy gminy nie będą ponosić kosztów dokumentacji projektowej kanalizacji, a środki finansowe na ten cel pochodzić będą z budżetu gminy. Ważnym tematem sesji był stan bezpieczeństwa publicznego przedstawiony przez komendanta Komisariatu Policji w Jedlińsku Mariusza Gibałę. W najbliższym czasie rada gminy ma zdecydować o ewentualnym wsparciu zakupu pojazdu dla potrzeb policji. Ponadto rada przyjęła plany odnowy miejscowości wsi Lesiów i Bartodzieje. czytaj więcej

WP_20160119_15_48_13_Raw

Spotkanie Klubu Seniora

21 stycznia 2016

We wtorek 19 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie naszych seniorów w nowym roku. Podczas zebrania rozmawiano o tegorocznych zamierzeniach klubu i zespołu ludowego „Bartodziejaki”. Najbliższe plany to m.in. warsztaty rękodzielnicze i szkolenie o tematyce profilaktyki zdrowotnej. Kolejne miesiące też zapowiadają interesująco. Czerwiec upłynie pod znakiem kilkudniowej wycieczki integracyjnej, natomiast lipiec będzie bardzo pracowity, gdyż nasi seniorzy zostali zaproszeni do udziału w przyjęciu uczestników Światowych Dni Młodzieży w radomskim skansenie. Goście z różnych stron świata posmakują tradycyjnych, regionalnych potraw, a nasz barwny zespół wokalny zaprezentuje się na scenie.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

DSC_0046

Gminna Orkiestra Dęta z Jastrzębi zagrała w Lisowie

17 stycznia 2016

W niedzielę 17 stycznia Gminna Orkiestra Dęta z Jastrzębi zaprezentowała się w kościele parafialnym w Lisowie. Wcześniej bożonarodzeniowe koncerty w wykonaniu niedawno powstałej orkiestry odbyły się w świetlicy OSP w Mąkosach Starych oraz w kościołach w Goryniu i Jastrzębi. Zespół powstał zaledwie pół roku temu i wciąż jest na etapie „formowania szeregów”. Dla osób zainteresowanych bezpłatną nauką gry na instrumencie i dołączeniem do orkiestry zaproszenie jest ciągle aktualne. Nie ma ograniczeń wiekowych. Kontakt: p. Paweł Woźniak tel. 531-778-398. czytaj więcej

yu

Meteorologiczne podsumowanie 2015 roku

16 stycznia 2016

Pod względem opadów rok 2015 znacznie różnił się od lat poprzednich. Po kilku latach przerwy znów doświadczyliśmy okresu długotrwałej suszy i wyjątkowo upalnego lata. Roczna suma opadów w ubiegłym roku w Bartodziejach wyniosła 503 mm i choć ta wielkość tylko nieznacznie odbiega od normy, to rozkład opadów w ciągu całego roku był bardzo nierównomierny.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

zima

Odśnieżanie dróg powiatowych i gminnych

8 stycznia 2016

Interwencje dotyczące zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie gminy Jastrzębia należy kierować do: Przedsiębiorstwo „Sachpol” – tel. 48 365-49-89, Leszek Adach – Kierownik Obwodu Drogowego kom. 603 592 881, Rejon Siczki – tel. 48 322-16-05, Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Radomiu – tel. 48 365-30-45. Zgłoszenia dotyczące dróg gminnych należy zgłaszać do Urzędu Gminy w Jastrzębi – tel. 48 384-05-05

herb-mini

XIV Sesja Rady Gminy Jastrzębia

2 stycznia 2016

Poza przyjęciem budżetu na 2016 rok podczas sesji w dniu 31 grudnia radni na wniosek pani Wójt uchwalili program gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Jastrzębia, zwiększyli ekwiwalent pieniężny wypłacany strażakom z gminnych jednostek OSP i zdecydowali o zasadach wspólnej obsługi szkół i GOPS-u przez Urząd Gminy w Jastrzębi. czytaj więcej

herb-mini

Budżet porozumienia, budżet nadziei

31 grudnia 2015

Rada Gminy Jastrzębia na sesji 31 grudnia 2015 r. uchwaliła budżet na rok 2016. Przyjęta uchwała jest efektem kompromisu wszystkich radnych i pani Wójt. Do projektu budżetu przedstawionego w połowie listopada włączone zostały kolejne inwestycje, o które wnioskowali radni, jednocześnie pani Wójt Elżbieta Zasada zadeklarowała wolę współpracy ze wszystkimi radnymi i zapewniła, że kluczowe decyzje dotyczące zarządzania gminą będzie konsultować z radą gminy. czytaj więcej

bn

Wesołych Świąt

24 grudnia 2015

Świąt Bożego Narodzenia pełnych miłości, radości i spokoju, a w Nowym Roku szczęścia i samych sukcesów wszystkim naszym Członkom i Sympatykom życzy Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje.

DSCF7418

Świąteczny nastrój w szkole w Bartodziejach

Na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym w szkole w Bartodziejach spotkaliśmy się w tym roku 22 grudnia. Jasełkowe przedstawienie w wykonaniu uczniów i przedszkolaków ze „Skrzata” podziwiali rodzice i zaproszeni na tę uroczystość seniorzy. Świąteczne życzenia wszystkim zgromadzonym złożyła pani Dyrektor Dorota August oraz ks. proboszcz Czesław Sobolewski. czytaj więcej

DSCF7331

Wigilia u bartodziejskich strażaków

20 grudnia 2015

Już za kilka dni w gronie najbliższych osób podzielimy się opłatkiem, składając sobie świąteczne życzenia. Wigilijną tradycję od wielu lat pielęgnują strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach. W tym roku opłatkowe spotkanie odbyło się w sobotę 19 grudnia, a wspólnie z druhami opłatkiem połamali się zaproszeni goście, pani sołtys Bożena Kalbarczyk i pan Marian Kuliński reprezentujący Klub Seniora. czytaj więcej

DSCF7285

Zakończenie projektu „Na ludową nutę”

18 grudnia 2015

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach i seniorzy z miejscowego Klubu Seniora od czerwca do grudnia 2015 roku uczestniczyli w taneczno-wokalnym projekcie „Na ludową nutę”. Młodsi uczestnicy projektu ćwiczyli po okiem pani Justyny Klepacz, a zajęcia z seniorami prowadziła pani Krystyna Nowicka. W dniu 18 grudnia dzieci zaprezentowały swoje dokonania przed szkolną publicznością i dumnymi rodzicami. czytaj więcej

herb-mini

Środków z Unii nie ma, ale może będą – relacja z sesji

12 grudnia 2015

11 grudnia 2015 r. odbyła się XII sesja Rady Gminy Jastrzębia. Głównymi tematami obrad były zmiany w budżecie gminy, podjęcie uchwały w sprawie zasad przyznawania dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych, przyjęcie programu wspierania rodziny na lata 2016-2018 oraz programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2016 rok. Podczas sesji odczytany został protokół komisji rewizyjnej dotyczący m.in. wydatków na organizację dożynek w latach 2014-2015, zaległości w opłatach za wodę i ścieki oraz opłacie śmieciowej. czytaj więcej

WP_20151207_15_27_41_Pro

Kwiaty dla naszych seniorek

10 grudnia 2015

Poniedziałkowe spotkanie bartodziejskiego Klubu Seniora było okazją do uhonorowania dwóch jubilatek. Pani Hanna Zakrzewska i Elżbieta Świniarska otrzymały moc najserdeczniejszych życzeń i bukiety kwiatów z okazji „okrągłych” urodzin. Pierwsze grudniowe spotkanie w klubowym gronie odbyło się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach. czytaj więcej

IMG_5742

Bartodziejskie Andrzejki 2015

1 grudnia 2015

W sobotę, 28 listopada w domu weselnym AMOR w Bartodziejach hucznie świętowaliśmy andrzejkowy wieczór. Uczestnikom zabawy do tańca grał zespół Zdzisława Kwapińskiego, były tradycyjne andrzejkowe wróżby, a kolejną premierę przedstawił bartodziejski kabaret „Wesoły Dziadek”. W imprezie wspólnie z mieszkańcami Bartodziej i Olszowy bawili się goście z innych miejscowości gminy Jastrzębia i Jedlińsk, a także grupa radomian. czytaj więcej

herb-mini

Pani Wójt przedstawiła projekt budżetu

23 listopada 2015

Podczas sesji 20 listopada radni gminy Jastrzębia otrzymali projekt budżetu na 2016 rok przygotowany przez panią Wójt Elżbietę Zasadę. Największe przyszłoroczne inwestycje zaproponowane przez p. Wójt to budowa drogi w Lesiowie i kanalizacji w Kolonii Lesiów. Pani Wójt planuje zwiększenie wydatków na promocję o 50%, natomiast jak zapisano w projekcie „środki z budżetu Unii Europejskiej na chwilę obecną nie są planowane”. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie komisji budżetowej poświęcone omówieniu przedstawionego projektu, a o ostatecznym kształcie budżetu radni zdecydują na sesji w grudniu. czytaj więcej

DSCF7042

Dwór i okolice – galeria listopadowa

22 listopada 2015

Zapraszam do galerii zdjęć bartodziejskiego dworu i jego otoczenia. Przez cztery miesiące nowy właściciel uporządkował teren parku i powoli przywraca pierwotny układ całego kompleksu dworsko-parkowego. To pierwszy etap rewitalizacji zabytku, który przez ćwierć wieku z dawnej świetności zmienił się w ruinę.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

herb-mini

Rada Gminy uchwaliła podatki na 2016 rok

21 listopada 2015

Radni Gminy Jastrzębia na sesji 20 listopada uchwali stawki podatkowe na rok 2016. Zgodnie ze stanowiskiem ustalonym na posiedzeniu komisji budżetowej radni zdecydowali o pozostawieniu podatków od nieruchomości i środków transportu na dotychczasowym poziomie i nieznacznym obniżeniu podatku rolnego, który był wyższy niż w gminach sąsiednich. czytaj więcej

4

„Na ludową nutę”

Dobiega końca kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Dzięki dotacji z budżetu gminy Jastrzębia seniorzy i uczniowie ze szkoły w Bartodziejach od kilku miesięcy uczestniczą w zajęciach wokalnych i tanecznych. Młodsi uczestnicy projektu ćwiczą po okiem pani Justyny Klepacz, a zajęcia z seniorami prowadzi pani Krystyna Nowicka. czytaj więcej

herb-mini

Niespodziewana zmiana skarbnika gminy Jastrzębia

20 listopada 2015

Na sesji Rady Gminy Jastrzębia w dniu 20 listopada na wniosek pani wójt Elżbiety Zasady radni odwołali panią Małgorzatę Piwnicką Wojcieszak ze stanowiska skarbnika i powołali na jej miejsce panią Renatę Pożyczkę. Zmiany na stanowisku skarbnika nie było w porządku obrad, a radni dowiedzieli się o niej tuż przed sesją. Jak poinformowała pani wójt dotychczasowa skarbnik zrezygnowała z pełnienia tej funkcji z powodów zdrowotnych, jednak wciąż pozostanie pracownikiem gminy. czytaj więcej

45

Tak głosowaliśmy w wyborach parlamentarnych

27 października 2015

Podobnie jak w skali całego kraju w wyborach parlamentarnych w gminie Jastrzębia zdecydowane zwycięstwo odniosło Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 52,82 % głosów. W Obwodowej Komisji Wyborczej w Bartodziejach oddano 206 ważnych głosów. Poparcie dla PIS wyniosło 40.29%, na PSL zagłosowało 17.47% wyborców, a na PO oddano 15.53% głosów. Najwięcej głosów w Bartodziejach zdobyli: Andrzej Kosztowniak (26), Marek Suski (18) PIS, Leszek Ruszczyk (16) PO i Teresa Bartosiewicz (14) PSL. czytaj więcej

herb-mini

XI sesja Rady Gminy Jastrzębia

22 października 2015

W dniu 19 października 2015 roku odbyła się XI sesja Rady Gminy Jastrzębia. Główne punkty porządku obrad to zmiany w budżecie gminy oraz wybór ławników do Sądu Rejonowego w Radomiu.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

gh

Zwiedzili atrakcje Podlasia

19 października 2015

Grupa mieszkańców Bartodziej wspólnie z przyjaciółmi z sąsiednich miejscowości i Radomia zwiedziła najpiękniejsze miejsca Podlasia. Na trasie trzydniowego wyjazdu znalazły się m.in. Tykocin, Białystok, Supraśl, Sokółka, Bohoniki, Kruszyniany i Hajnówka. Choć w tym roku jesień nas nie rozpieszcza, to aura była wyjątkowa łaskawa dla wycieczkowiczów.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

DJI_0011

Dwór w Bartodziejach okiem drona

2 października 2015

Zapraszamy do galerii zdjęć wykonanych 1 października w Bartodziejach. Fotografie przedstawiają efekt dwóch miesięcy prac przy porządkowaniu zabytkowego terenu całego kompleksu dworsko-parkowego. czytaj więcej

herb mini

X Sesja Rady Gminy Jastrzębia

25 września 2015

W dniu 23 września odbyła się X sesja Rady Gminy Jastrzębia. Głównym punktem obrad było głosowanie w sprawie zmiany formy funkcjonowania jastrzębskiego ośrodka zdrowia. Większość radnych już na lipcowej sesji przychyliła się do wniosku pani doktor Renaty Nowak i wyraziła zgodę na przekształcenie publicznego zakładu opieki zdrowotnej w podmiot niepubliczny. Kolejna uchwała jest konsekwencją tej decyzji i określa szczegółowe zasady powstania nowego podmiotu leczniczego.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

4

Dobra zabawa na gminnych dożynkach w Jastrzębi

22 września 2015

Prawdziwe tłumy przybyły na gminne dożynki do Jastrzębi. Gwiazdą tegorocznej imprezy był zespół Akcent, jedna z najpopularniejszych grup disco polo. Już tradycyjnie w jastrzębskich dożynkach uczestniczył zespół Bartodziejaki z wieńcem dożynkowym, a nasze stowarzyszenie prezentowało własne stoisko. czytaj więcej

7

Dożynki Powiatu Radomskiego – Kowala 2015

16 września 2015

Tegoroczne dożynki powiatu radomskiego odbyły się 13 września w Kowali. Gości powitali gospodarze: starosta radomski Mirosław Ślifirczyk i wójt gminy Kowala Tadeusz Osiński. Jak podkreślali, dożynki to przede wszystkim święto plonów i rolników. – To wy dziś ofiarujecie plony Bogu i ludziom. Dziękujemy za waszą pracę od świtu do wieczora, za pracę w nienormowanym systemie – mówił wójt Tadeusz Osiński. Gminę Jastrzębia na dożynkach reprezentowały dwa zespoły ludowe: Bartodziejaki i Raz na ludowo z Lesiowa. czytaj więcej

WP_20150916_15_39_24_Pro

„Zioła dobre na wszystko”

13 września 2015

W dniu 16 września o godz. 15.00 w Publicznej Szkole Podstawowej Bartodziejach odbyło się bezpłatne szkolenie na temat ziołolecznictwa. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Edukacja dorosłych – nauka przez całe życie”. czytaj więcej

DSCF5821

Wokół dworu praca wre

12 września 2015

Dwór i oficyny widać już od kilku tygodni. Usunięto większość zarośli i wywieziono tony śmieci pozostawionych przez poprzednich właścicieli. Stopniowo odzyskuje swój dawny wygląd przydworski park, który przez ćwierć wieku nie był pielęgnowany i zamienił się w trudną do przebycia gęstwinę. Oczyszczony z krzaków został już mniejszy staw, a wkrótce widać będzie „Księżyc”. Porządkowany jest również teren, na którym znajdowały się szklarnie.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

osp1

Wyróżnienie dla kroniki OSP w Bartodziejach

8 września 2015

30 sierpnia w Dąbrówce Podłężnej w gminie Zakrzew odbył się V Powiatowy Konkurs Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Radomskiego. W konkursie oceniano piętnaście najlepszych kronik w tym dwie monografie. Pierwsze miejsce przypadło OSP w Cerekwi, drugie OSP w Goździe, a trzecie OSP w Jedlni-Letnisku. Opracowanie historii losów bartodziejskiej jednostki strażackiej zostało docenione wyróżnieniem. czytaj więcej

DSCF5782

Święto Chleba w radomskim skansenie

6 września 2015

W pierwszą niedzielę września do Muzeum Wsi Radomskiej przybywają tłumy radomian na Święto Chleba. Hasłem tegorocznej imprezy było: „Zapamiętaj to przysłowie żytni chleb to Twoje zdrowie”. Zespół Bartodziejaków już kolejny raz odwiedził skansen z wieńcem dożynkowym, prezentując stoisko z tradycyjnym, wiejskim jadłem. czytaj więcej

DSCF5600

Bartodziejaki na występach w Jedlni-Letnisku

1 września 2015

„Na ludową nutę” to hasło Spotkania Twórców Ludowych zorganizowanego podczas tegorocznych gminnych dożynek w Jedlni-Letnisku. Impreza miała charakter przeglądu zespołów śpiewaczych z regionu radomskiego. Scenicznym występom ludowych artystów towarzyszył kiermasz sztuki ludowej, w którym wzięło udział kilkunastu wystawców.  czytaj więcej

DSCF5547

Parafialne dożynki w Lisowie

26 sierpnia 2015

W niedzielę 23 sierpnia w kościele w Lisowie odbyło się parafialne święto plonów. W tym roku dożynkowy wieniec przygotowali mieszkańcy sołectwa Bartodzieje pod kierunkiem pani sołtys Bożeny Kalbarczyk. Oprawę w kościele zapewnił zespół ludowy „Bartodziejaki” i druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach. czytaj więcej

DSC_0151

Powstaje Lokalna Strategia Rozwoju

24 sierpnia 2015

W dniu 19 sierpnia w Jastrzębi odbyły się społeczne konsultacje dotyczące przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru działania stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dziedzictwo i Rozwój”. Opracowanie strategii stanowi podstawę do pozyskania unijnych dotacji w ramach nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. czytaj więcej

20150822_123849

Wielkie inwestycje, czyli Bartodzieje Anno Domini 2015

22 sierpnia 2015

Rok 2015 zapisze się w historii naszej miejscowości jako wyjątkowy. W toku są dwie potężne inwestycje drogowe. Powstaje droga powiatowa przez główną część wsi, a ponad dwuipółkilometrowy odcinek drogi gruntowej Bartodzieje-Olszowa został już pokryty asfaltem. Gdy dodamy do tego pozytywne zmiany wokół bartodziejskiego pałacu, to… „serce roście patrząc na te czasy”.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

droga

Ponowne odroczenie sprawy o zasiedzenie drogi

W dniu 20 sierpnia 2015 roku w Sądzie Rejonowym w Radomiu odbyła się trzecia rozprawa o zasiedzenie przez gminę Jastrzębia drogi w Bartodziejach, a konkretnie odcinka prowadzącego od drogi powiatowej w centrum wsi w kierunku „chłopskiego” lasu. Po przesłuchaniu kilkunastu świadków sąd postanowił powołać biegłego geodetę i kolejny raz odroczył rozpatrzenie sprawy. czytaj więcej

DSCF5497

Dwór w Bartodziejach wyjrzał na świat

15 sierpnia 2015

Zniknęły krzaki kryjące ruiny dworu. Nowy właściciel w porozumieniu z konserwatorem zabytków rozpoczął porządki przed pałacem i w północnej części parku. To pierwszy etap prac zmierzających do renowacji całego obiektu. Zmiany w Bartodziejach budzą ogromne zainteresowanie. Informację o zmianie właściciela dworu zamieszczoną na naszej stronie i facebookowym profilu w ciągu kilku godzin obejrzało ponad tysiąc osób. Osobiście mam dużą satysfakcję, że dla dworu znów zaświeciło słońce, dla wyjątkowego zabytku, który dzięki walce naszego stowarzyszenia nie został wykreślony z rejestru zabytków.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

logo stowarzyszenie bartodzieje

Rekrutacja do punktu przedszkolnego „Skrzat”

9 sierpnia 2015

Po wakacyjnej przerwie od września wznawia działalność Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Skrzat” prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Dzięki współpracy z gminą Jastrzębia zajęcia z grupą kilkunastu przedszkolaków odbywają się w jednej z sal w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach. Wszystkich rodziców zainteresowanych ofertą „Skrzata” prosimy o kontakt tel. 500-235-548.
.
Wojciech Ćwierz

DSCF5412

III Parafialny Festyn Rodzinny w Goryniu

W niedzielę 9 sierpnia w Goryniu odbył się III Parafialny Festyn Rodzinny. Impreza z roku na rok nabiera rozmachu i przyciąga co raz więcej mieszkańców. Już tradycyjnie w programie goryńskiego festynu znalazł się występ zespołu wokalnego „Bartodziejaki”. Podczas imprezy na scenie wystąpił również zespół „Raz na ludowo” z Jastrzębi, a jedną z atrakcji był pokaz tańca Zumby z udziałem mieszkanek naszej miejscowości. czytaj więcej

herb-mini

Radni stanęli po stronie pani doktor Nowak

30 lipca 2015

W dniu 23 lipca odbyła się sesja rady gminy Jastrzębia poświęcona przyszłości ośrodka zdrowia w Jastrzębi. Większość radnych wyraziła zgodę na propozycję pani doktor Nowak, która złożyła ofertę przekształcenia jednostki publicznej w niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Radni stanęli po stronie pani doktor Nowak, nie ulegając presji i nagonce jaką próbowano na nich wywierać w ostatnich tygodniach. czytaj więcej

gr

Szacowanie szkód rolniczych

23 lipca 2015

Wkrótce rozpocznie się szacowanie strat w uprawach rolniczych spowodowanych przez gradobicie i huraganowy wiatr, który przeszedł przez teren gminy Jastrzębia w dniu 19 lipca. Poszkodowani rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 lipca. Mieszkańcy wsi Bartodzieje wnioski mogą otrzymać od pani sołtys Bożeny Kalbarczyk. czytaj więcej

23

Dwór w Bartodziejach zmienił właściciela

21 lipca 2015

Trzy lata trwały pertraktacje ze Stigiem Hjorthem, właścicielem zrujnowanego kompleksu dworsko-parkowego w Bartodziejach. Kilka dni temu doszło do sfinalizowania transakcji, a nowym posiadaczem zabytku stał się radomski przedsiębiorca. Wkrótce mają rozpocząć się pierwsze prace porządkowe oraz przygotowanie dokumentacji rewitalizacji całego obiektu.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

DSCN2728

Wyjątkowe osiągnięcia Dawida Sygockiego

Dawid Sygocki – mieszkaniec Mąkos Starych jest tegorocznym absolwentem gimnazjum w Jastrzębi. Jako uczeń szczególnie uzdolniony przez trzy lata był objęty Regionalnym Programem Stypendialnym Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie. Jednym z jego dokonań jest projekt pt. „Monitoring dzikich wysypisk na terenie Gminy Jastrzębia” zrealizowany w roku szkolnym 2014/2015 pod kierownictwem Pani Doroty Wiatr. czytaj więcej

DSCF5182

Zniszczenia i brak prądu po nawałnicy

20 lipca 2015

Niedzielna burza wyrządziła spore straty w Bartodziejach i sąsiednich miejscowościach. Uszkodzonych zostało kilka budynków. Połamane są setki drzew. Doszło również do poważnych uszkodzeń linii energetycznej, których usuwanie może potrwać nawet kilka dni. Brak prądu spowodował poważne ograniczenia funkcjonowania gminnego wodociągu, do mieszkańców wsi Brody woda dowożona była przez jednostkę OSP w Goryniu. Straty są także w uprawach zbóż, które zostały zniszczone przed gradobicie.

czytaj więcej

herb-mini

O powadze stanowienia prawa i doradcach

16 lipca 2015

Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła uchwałę Rady Gminy Jastrzębia w sprawie dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych. Projekty uchwał dotyczących zmian w budżecie przedstawione przez panią wójt na czerwcowej sesji wymagały kilkunastu poprawek. Dlaczego poziom stanowienia prawa w naszej gminie jest tak słaby, choć w urzędzie przybywa fachowców na dobrze płatnych stanowiskach. czytaj więcej

herb-mini

Sesja Rady Gminy Jastrzębia na raty

30 czerwca 2015

Sesja Rady Gminy Jastrzębia odbywająca się w dniu 30 czerwca została przerwana przed wyczerpaniem porządku obrad ze względu na istotne błędy w projekcie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej złożonym przez panią wójt Elżbietę Zasadę i odroczona przez Przewodniczego Rady Józefa Tomalskiego. Radni spotkali się ponownie w piątek 3 lipca i przyjęli poprawiony projekt uchwały określającej plan finansów naszej gminy na lata 2015-2019.

DSCF4942

Wspaniała zabawa na festynie w Bartodziejach

29 czerwca 2015

Niedzielny festyn pod hasłem „Magia Lata. Ja, Mama i Tata” zorganizowany przez społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach należał do wyjątkowo udanych. Na młodszych i starszych czekało mnóstwo atrakcji. Był dmuchany zamek, gry i zabawy zręcznościowe, loteria fantowa, występy artystyczne uczniów i seniorów, tradycyjne domowe jadło i pyszne ciasto. Prawdziwą furorę wśród publiczności zrobił pokaz Zumby w wykonaniu zespołu dziewcząt i pań, które od kilku miesięcy trenują w Bartodziejach. A gwiazdą imprezy była radomska wokalistka Ola Wróbel. czytaj więcej

SDC12360

„Ku wakacyjnej przygodzie”

27 czerwca 2015

W dniu 26 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Pani Dyrektor Dorota August podsumowała kolejny rok pracy szkoły i imieniu swoim oraz całej kadry pedagogicznej życzyła uczniom udanych i bezpiecznych wakacji. Wspólnie z uczniami świętowali wychowankowie Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” prowadzonego przez bartodziejskie stowarzyszenie, które w piątkowej uroczystości reprezentowała pani Elżbieta Berny.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

9

Strażacy z Jastrzębi wśród najlepszych w powiecie

26 czerwca 2015

W niedzielę 21 czerwca nad zalewem na Borkach w Radomiu odbyły się II Powiatowe Zawody Strażaków Ochotników w Ratownictwie Medycznym. Drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębi rywalizując w gronie kilkunastu zespołów zajęła III miejsce. czytaj więcej

20150626_193023

Rozpoczęła się budowa drogi Bartodzieje-Olszowa

Trwają prace przy budowie drogi gminnej Bartodzieje-Olszowa. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych z Chybic. W ramach zadania powstanie ponad 2,6 km asfaltowej nawierzchni, na odcinku od drogi powiatowej w Bartodziejach przez miejscowość zwaną Bródkiem, aż do połączenia z asfaltową drogą we wsi Olszowa. Koszt inwestycji wyniesie 891 tys. złotych i jest to największa inwestycja uchwalona przez Radę Gminy Jastrzębia w budżecie na rok 2015..
czytaj więcej

4

Relacja z zebrania w Bartodziejach

24 czerwca 2015

W dniu 24 czerwca w Bartodziejach odbyło się zebranie mieszkańców wsi Bartodzieje i Olszowa dotyczące propozycji przekształcenia ZOZ-u w Jastrzębi w placówkę niepubliczną. Na liście obecności podpisało się ponad 30 osób, z czego zdecydowana większość opowiedziała się za pozostawieniem publicznego ośrodka zdrowia, a trzy osoby miały zdanie przeciwne. czytaj więcej

foto 2

Mieszkańcy stanęli murem za panią doktor Nowak

23 czerwca 2015

W zebraniu mieszkańców wsi Jastrzębia i Dąbrowa Jastrzębska, które odbyło się w dniu 23 czerwca wzięło udział ponad 150 osób. Po dyskusji z udziałem pani wójt Elżbiety Zasady oraz pani doktor Renaty Nowak przeprowadzone zostało głosowanie dotyczące przekształcenia ZOZ-u w Jastrzębi w podmiot niepubliczny. Ogromna większość zebranych poparła przekształcenie publicznego ZOZ-u w jednostkę niepubliczną, którą będzie zarządzać pani doktor Renata Nowak. Warto dodać, że w ciągu ostatnich kilku dni w Jastrzębi zebrano około 700 podpisów popierających propozycję pani doktor Nowak. czytaj więcej

DSCF4786

Przegląd kapel i zespołów śpiewaczych w Błotnicy

21 czerwca 2015

Muzyka ludowa zagościła w Starej Błotnicy. W niedzielne popołudnie na scenie ustawionej na placu przed urzędem gminy wystąpiły kapele i zespoły śpiewacze z okolicznych gmin. Publiczność bawiła się w rytmie oberków, mazurków i polek. W gronie artystów występujących w błotnickiej imprezie znalazł się również zespół Bartodziejaki. Organizatorami przeglądu było stowarzyszenie „Kobiety dla Starej Błotnicy” oraz samorząd gminy Stara Błotnica. czytaj więcej

1

Gminne konkursy z udziałem uczniów z PSP w Bartodziejach

15 czerwca 2015

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach uczestniczyli w dwóch gminnych konkursach zorganizowanych w Publicznej Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Kozłowie. W dniu 9 czerwca odbył się XV Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, a kilka dni wcześniej XV Gminny Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny. czytaj więcej

mal

„MAGIA LATA. JA, MAMA I TATA” – Zaproszenie na Festyn

14 czerwca 2015

Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach zaprasza na festyn rodzinny „MAGIA LATA. JA, MAMA I TATA”. Impreza odbędzie się w dniu 28 czerwca 2015 roku w godz. 15.00 – 22.00. W programie mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, a gwiazdą wieczoru będzie wokalistka Ola Wróbel. czytaj więcej

DSCF4703

Na ludowo w Iłży

13 czerwca 2015

Kilkanaście zespołów ludowych i solistów wystąpiło podczas XI Przeglądu Dorobku Kulturalnego Powiatu Radomskiego. Impreza odbyła się w gorące sobotnie popołudnie w amfiteatrze przy Domu Kultury w Iłży. Gminę Jastrzębia już tradycyjnie reprezentował zespół z naszej miejscowości. W składzie „Bartodziejaków” wystąpiły: Ewa Sąpór, Elżbieta Berny, Janina Sawicka, Danuta Rychel, Marianna Szczygieł, Anna Kulińska i Elżbieta Świniarska. czytaj więcej

herb-mini

Komu przeszkadza pani doktor Nowak?

11 czerwca 2015

Głównym punktem sesji, która odbyła się w dniu 9 czerwca było absolutorium dla pani wójt z tytułu wykonania budżetu gminy za 2014 rok, ale prawdziwe emocje pojawiły się przy dyskusji o przyszłości zakładu opieki zdrowotnej w Jastrzębi.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

1

Jest taki kabaret…

10 czerwca 2015

Gdy przed wieloma laty bartodziejskie stowarzyszenie rozpoczynało swoją działalność nikt chyba nie przypuszczał, że w bardzo szybkim czasie pojawią się tak ciekawe inicjatywy kulturalne jak zespół ludowy i kabaret. I właśnie o naszym kabarecie „Wesoły Dziadek” będzie tym razem słów kilka. czytaj więcej

2014-06-14 12.20.25

Zajęcia taneczne i wokalne dla uczniów i seniorów

1 czerwca 2015

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje od czerwca do grudnia 2015 roku realizować będzie projekt „Na ludową nutę” finansowany ze środków budżetu gminy Jastrzębia. Dotacja samorządu będzie ważnym wsparciem dla zespołu „Bartodziejaki”, reprezentującego gminę na licznych imprezach folklorystycznych, regionalnych przeglądach i festiwalach twórców ludowych. Zajęcia dla dzieci realizowane w ramach projektu poszerzą ofertę zajęć pozalekcyjnych dla uczniów PSP w Bartodziejach. czytaj więcej

wyb

Tak głosowaliśmy w II turze wyborów prezydenckich

25 maja 2015

W II turze wyborów prezydenckich w obwodowej komisji wyborczej w Bartodziejach zagłosowało 277 osób. Frekwencja wyniosła ponad 60%. Tak jak w skali całego kraju wygrał Andrzej Duda, zdobywając 60,5% głosów. Bronisław Komorowski uzyskał 39,5% głosów. Podobnie jak przed dwoma tygodniami, na tle pozostałych obwodów w gminie Jastrzębia poparcie dla ustępującego prezydenta było w naszej miejscowości najwyższe. czytaj więcej

WP_20150520_15_42_09_Pro

Jesteśmy w Mazowieckiej Lidze Organizacji Pozarządowych

24 maja 2015

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji wsi Bartodzieje przystąpiło do projektu „Mazowiecka Liga Organizacji Pozarządowych” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet V Dobre rządzenie, Działanie 5.4 – Rozwój potencjału trzeciego sektora, Poddziałanie 5.4.2 – Rozwój dialogu obywatelskiego. W projekcie uczestniczy 25 organizacji pozarządowych z terenu województwa mazowieckiego, które mogą korzystać z wsparcia w postaci m.in. szkoleń, warsztatów, doradztwa i coachingu. czytaj więcej

P1080885

Niecodzienny gość w szkole w Bartodziejach

21 maja 2015

Pochodzący z Nigerii ks. Christogonus Nnaemeka Uche spotkał się z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach. Spotkanie, które zorganizował ks. proboszcz Czesław Sobolewski, było wyjątkową okazją do wysłuchania opowieści o kulturze, tradycji i codziennym życiu mieszkańców odległego, afrykańskiego kraju. czytaj więcej

2clj3hf1

W gminie Jastrzębia powstaje orkiestra

20 maja 2015

Na prośbę inicjatorów utworzenia w gminie Jastrzębia orkiestry lub zespołu muzycznego informujemy, że wszyscy zainteresowani tą inicjatywą mogą kontaktować się z Panem Pawłem Woźniakiem – tel. 531-778-398. Pierwsze spotkanie chętnych odbyło się 7 maja w świetlicy w Mąkosach Starych. Organizatorzy nadal zapraszają osoby potrafiące grać oraz chętne do nauki. Nie ma ograniczeń wiekowych.

wyb

Tak głosowaliśmy

11 maja 2015

W niedzielnych wyborach prezydenckich w obwodowej komisji wyborczej w Bartodziejach zagłosowało 212 osób. Frekwencja wyniosła 43%. Podobnie jak w skali całego kraju wygrał Andrzej Duda (45%) przed urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim (25,5%). Nieco mniejsze poparcie uzyskał Paweł Kukiz (16,5%). Nasza miejscowość wyróżnia się na tle całej gminy, w pozostałych sześciu obwodowych komisjach gminy Jastrzębia na Pawła Kukiza oddano więcej głosów niż na Bronisława Komorowskiego. czytaj więcej

DSCF4630

Zespół „Bartodziejaki” gościł w Lisowie i Jastrzębi

10 maja 2015

Udział w spotkaniu z ks. biskupem Henrykiem Tomasikiem w kościele parafialnym w Lisowie i występ na scenie podczas rodzinnego festynu w Jastrzębi rozpoczęły tegoroczny sezon artystyczny zespołu ludowego „Bartodziejaki”. Przed festynową publicznością wystąpili także nasi znajomi z zespołu „Czerwona Jarzębina” z gminy Jedlińsk. czytaj więcej

DorotaŻurek

Gratulacje dla Pani Dyrektor Doroty Żurek

W dniu 7 maja odbył się konkurs na dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jastrzębi. Komisja konkursowa zdecydowała, że kolejną kadencję funkcję tę pełnić będzie pani Dorota Żurek. Pani dyrektor jest osobą posiadającą wieloletnie doświadczenie w pracy pedagogicznej i w zarządzaniu oświatą, a jastrzębską placówką kieruje od 2007 roku. czytaj więcej

DSCF6694

Droga powiatowa Lisów-Bartodzieje z dotacją Wojewody

Wniosek powiatu radomskiego na przebudowę drogi Jedlińsk – Głowaczów, na odcinku Lisów-Bartodzieje zakwalifikował się do dofinansowania w ramach rządowego programu przebudowy dróg lokalnych. Planowany koszt inwestycji wyniesie ponad 4,4 mln zł, dotacja 2,2 mln zł. Wykonawca ma zakończyć budowę do 30 września 2015 roku. czytaj więcej

herb mini

Relacja z kwietniowej sesji Rady Gminy

2 maja 2015

Propozycja przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jastrzębi w placówkę niepubliczną, zmiana na stanowisku skarbnika gminy, rezygnacja przewodniczącego rady gminy i jego zastępcy oraz wybór ich następców to wydarzenia kwietniowej sesji rady gminy Jastrzębia.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

IMG_7097

III Gminny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II

Święty Jan Paweł II od roku jest patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Goryńskiej. Tam też odbył się finał III Gminnego Konkursu Wiedzy o św. Janie Pawle II. Konkurs przygotowała katechetka – pani Renata Gutkiewicz. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół w Mąkosach Starych, Bartodziejach, Owadowie oraz z Woli Goryńskiej. czytaj więcej

RADNY SOLTYS

Relacja z zebrania wiejskiego w Bartodziejach

26 kwietnia 2015

Budowa dróg gminnych i drogi powiatowej oraz działalność spółki wodnej to najważniejsze tematy poruszone na zebraniu mieszkańców wsi Bartodzieje, które odbyło się w dniu 25 kwietnia w szkole w Bartodziejach. W zebraniu wzięło udział ponad 30 osób, a jego przewodniczącą została wybrana pani sołtys – Bożena Kalbarczyk.
czytaj więcej

mini1

O odnawialnych źródłach energii

W dniu 23 kwietnia w Jastrzębi odbyło się szkolenie i warsztaty pn. „Energetyka rozproszona gwarantem bezpieczeństwa energetycznego na terenach nisko zurbanizowanych”. Szkolenie zorganizowano w ramach projektu edukacyjnego realizowanego przez Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządza w Warszawie w partnerstwie z CASE-Doradcy Sp. z o.o. w Warszawie. Jako inicjator tego przedsięwzięcia zaproszenie do udziału w szkoleniu skierowałem do radnych i sołtysów oraz mieszkańców naszej gminy.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

Zdjecie0392

Przetargi na drogi gminne

21 kwietnia 2015

Urząd Gminy w Jastrzębi ogłosił trzy przetargi na inwestycje drogowe uchwalone przez Radę Gminy Jastrzębia w budżecie na rok 2015. Największy odcinek o długości 2 652 metrów wykonany zostanie od drogi powiatowej w Bartodziejach do wsi Olszowa (Bródek). To inwestycja od lat oczekiwana przez mieszkańców, którzy bardzo aktywnie zaangażowali się w opracowanie dokumentacji technicznej, zbierając na ten cel poważne środki finansowe.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

herb-mini

Z prac samorządu – komisje rady

18 kwietnia 2015

W dniu 16 kwietnia odbyły się posiedzenia komisji oświaty i komisji finansów rady gminy Jastrzębia. W obradach komisji oświaty wzięły udział przedstawicielki stowarzyszenia „Owadów wieś z przyszłością”, a głównym tematem spotkania była dyskusja na temat dotacji udzielanych przez gminę dla niepublicznych podmiotów prowadzących działalność oświatową. Komisja finansów poświęcona była głównie dyskusji o planowanych na bieżący rok inwestycjach.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

2

Hiszpanie gościli w szkole w Bartodziejach

17 kwietnia do Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach zawitali wyjątkowi goście. Z uczniami spotkali się Belen i Diego, młodzi wolontariusze z Hiszpanii. Goście opowiadali o kulturze i zwyczajach swojego kraju, uczniowie poznali kilka słówek w języku hiszpańskim i tradycyjnych zabaw, w które bawią się dzieci w Królestwie Hiszpanii. czytaj więcej

DSCF4550

Wielkie sprzątanie w Bartodziejach

11 kwietnia 2015

Wiosenne porządki stały się już tradycją w Bartodziejach. Znowu zebraliśmy ponad sto worków śmieci. Wspólnie sprzątali uczniowie, rodzice i seniorzy, a wraz z nami strażacy z miejscowej jednostki OSP. W tym roku dzięki naszej akcji sporo śmieci ubyło w lesie między Olszową a Wolą Goryńską.

czytaj więcej

droga

Sąd zarządził oględziny spornej drogi

10 kwietnia 2015

W dniu 9 kwietnia 2015 roku w Sądzie Rejonowym w Radomiu odbyła się kolejna rozprawa o zasiedzenie przez gminę Jastrzębia drogi w Bartodziejach (odcinka prowadzącego od drogi powiatowej w centrum wsi w kierunku „chłopskiego” lasu). Sąd przesłuchał jednego świadka i zarządził na czerwiec oględziny drogi, podczas których przesłuchani pozostaną świadkowie wskazani przez gminę. czytaj więcej

herb-mini

Relacja z marcowej sesji rady gminy

31 marca 2015

W dniu 30 marca radni gminy Jastrzębia spotkali się na piątej sesji w tej kadencji. Posiedzenie trwało niemal 5 godzin. Po wielu miesiącach prób udało się uzupełnić składy komisji rady. Wybrana została nowa rada społeczna SP ZOZ w Jastrzębi. Radni przyjęli programy profilaktyczne GOPS-u i sprawozdanie z jego działalności za rok ubiegły. Podjęta została również uchwała o podwyżce wynagrodzenia dla pani wójt. Dyskutowano m.in. o wsparciu dla Niepublicznej Szkoły w Owadowie, funduszu sołeckim i złym funkcjonowaniu spółki wodnej. czytaj więcej

1

Warsztaty zdobienia pisanek wielkanocnych

23 marca 2015

Warsztaty zdobienia pisanek wielkanocnych to kolejne przedsięwzięcie zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji wsi Bartodzieje. W zajęciach, które miały charakter integracji międzypokoleniowej wzięło udział ponad 20 uczestników. Wszyscy pod czujnym okiem instruktorki, pani Marii Ostrowskiej uczyli się jak „pisać” jaja woskiem, farbować je i zdejmować wosk, tworząc oryginalne wzory.

Wojciech Ćwierz czytaj więcej

1 (4)

Sukces uczniów z Lesiowa w Powiatowym Konkursie BRD

21 marca 2015

17 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu odbył się XVI Powiatowy Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym pt. „Zimowy Rower”. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. por. Jana Skrzyszewskiego w Lesiowie po dwóch wygranych w tym roku szkolnym powiatowych konkursach BRD zajęli III miejsce. czytaj więcej

herb mini

Z prac samorządu gminy Jastrzębia

18 marca 2015

17 marca radni gminy Jastrzębia wspólnie z panią wójt Elżbietą Zasadą dokonali objazdu dróg gminnych. Celem wyjazdu była ocena pozimowego stanu dróg i wskazanie odcinków wymagających pilnego remontu, uzupełnienie ubytków, utwardzenia lub wyrównania. Na trasie objazdu znalazły się także drogi ujęte w tegorocznym planie inwestycyjnym, na których zostanie położony asfalt oraz odcinki, dla których planowane jest opracowanie dokumentacji projektowej. czytaj więcej

zumba

Nabór chętnych na zajęcia Zumby w Bartodziejach

14 marca 2015

Po spotkaniu organizacyjnym w Jastrzębi, w którym wzięły udział panie zainteresowane zajęciami Zumby pojawił się pomysł organizacji oddzielnej grupy w szkole w Bartodziejach. Szczegółowych informacji o planowanym terminie pierwszych zajęć i zasadach odpłatności udziela pani Ewelina Wieczorek, tel. 608-489-954

rt

Wybory sołtysów w gminie Jastrzębia

11 marca 2015

Odbyły się już wybory sołtysów i rad sołeckich we wszystkich sołectwach gminy Jastrzębia. Wybrani sołtysi to: Maria Romanowska (Olszowa), Ewa Czajkowska (Brody), Bożena Kalbarczyk (Bartodzieje), Stanisław Lipka (Kolonia Lesiów), Teodozja Borowska (Jastrzębia), Tadeusz Kszosek (Lesiów), Paweł Słomka (Lewaszówka), Danuta Nakoneczna (Mąkosy Stare), Anna Karulewska-Popiel (Wola Goryńska), Danuta Boniecka (Wojciechów), Teresa Michalska (Wólka Lesiowska), Wiesław Dróżdż (Wolska Dąbrowa), Hanna Cencelewicz (Goryń), Tadeusz Berliński (Wola Owadowska), Józef Tomalski (Kozłów), Walenty Buzor (Mąkosy Nowe), Joanna Tkaczyk (Dąbrowa Jastrzębska), Maria Kołtun (Dąbrowa Kozłowska) i Daniela Wągrodzka (Owadów).

DSCF4447

Dzień Kobiet w Jastrzębi

8 marca 2015

Ponad 150 pań z całej gminy bawiło się w dniu 8 marca na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet w sali weselnej w Jastrzębi. Spotkanie zostało zorganizowane dzięki inicjatywie i współpracy radnych i pani wójt Elżbiety Zasady. Były życzenia, szampan, kwiaty i bardzo miła atmosfera, a wspólnie spędzony czas umilały zespoły ludowe „Czerwona Jarzębina” i „Bartodziejaki”. czytaj więcej

10997497_10202846801206088_3071696515676112016_n

W Bartodziejach już świętowaliśmy Dzień Kobiet

1 marca 2015

Doroczne spotkanie z okazji Dnia Kobiet odbyło się w sobotę w Domu Weselnym „Amor” w Bartodziejach. Imprezę już po raz szósty zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Panie rozbawiał kabaret „Wesoły Dziadek”, który wystąpił z nowym programem, a o oprawę muzyczną zadbała kapela Zdzisława Kwapińskiego. czytaj więcej

DSCF6694

Informacja o budowie drogi powiatowej Lisów – Bartodzieje

25 lutego 2015

W spotkaniu sołeckim zorganizowanym w Bartodziejach w dniu 23 lutego 2015 roku wzięła udział pani Joanna Chojnacka – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Radomiu, przedstawiając szczegółowe informacje na temat budowy drogi powiatowej Lisów – Bartodzieje. Mieszkańcy zostali poinformowani m.in. o zasadach budowy zjazdów na posesje, które nie są ujęte w dokumentacji projektowej.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

rt

Zebranie sołeckie w Jastrzębi

W dniu 25 lutego 2015 roku mieszkańcy największej wsi w naszej gminie dokonali wyboru sołtysa i rady sołeckiej. Zgodnie z wolą większości uczestników zebrania sołtysem wsi Jastrzębia będzie nadal Teodozja Borowska, radna gminy Jastrzębia. Poparło ją 70 osób, jej kontrkandydatka Anna Skwira uzyskała 61 głosów. czytaj więcej

logozusammen

Bożena Kalbarczyk sołtysem wsi Bartodzieje

23 lutego 2015

Bożena Kalbarczyk została nowym sołtysem wsi Bartodzieje. W zebraniu, które odbyło się w dniu 23 lutego w szkole w Bartodziejach wzięło udział ponad 120 osób. O stanowisko sołtysa ubiegała się dotychczasowa sołtys Barbara Bartnik (44 głosy), Bożena Kalbarczyk (62 głosy) i Ewelina Wieczorek (15 głosów). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy Jastrzębia oraz dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Radomiu – Joanna Chojnacka.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

2

Z prac samorządu – spotkania komisji

22 lutego 2015

W dniu 17 lutego 2015 roku odbyły się posiedzenia komisji rady gminy Jastrzębia z udziałem pani wójt Elżbiety Zasady. Podczas trwającego kilka godzin spotkania omówiono m.in. stan przygotowania tegorocznych inwestycji, zmiany w obsłudze transportu zbiorowego, a także plan pracy komisji i rady gminy na najbliższy rok.
..
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

stksz

Pożegnaliśmy Stanisława Krzoska

13 lutego 2015 roku w wieku 92 lat zmarł Stanisław Krzosek, jeden z najstarszych mieszkańców Bartodziej. Z naszą wsią związany był od 1939 roku, mieszkał tu i gospodarował wraz z rodziną, słynąc z zamiłowania do hodowli koni. W okresie wojny pracował na terenie niemieckiego obozu ćwiczebnego „Lager Kruszyna”. W 2013 roku jego wspomnienia z czasów niemieckiej okupacji zostały wydane w publikacji „Miejsca Pamięci Narodowej na terenie Gminy Jastrzębia”. czytaj więcej

sołtysolszowa

Maria Romanowska nowym sołtysem wsi Olszowa

17 lutego 2015

Maria Romanowska została nowym sołtysem wsi Olszowa. Zastąpiła na tym stanowisku Pawła Mąkosę, który nie ubiegał się o ponowny wybór. W zebraniu wzięło udział 25 mieszkańców sołectwa, przedstawiciele władz samorządowych, wójt Elżbieta Zasada i przewodniczący rady gminy Wojciech Ćwierz oraz pracownicy Urzędu Gminy w Jastrzębi. Spotkanie było okazją do omówienia najpilniejszych potrzeb mieszkańców, w tym budowy drogi gminnej Bartodzieje – Olszowa – Wola Goryńska. czytaj więcej

osp

Spotkanie sprawozdawcze OSP w Bartodziejach

15 lutego 2015

W dniu 14 lutego 2015 roku w remizie w Bartodziejach odbyło się spotkanie sprawozdawcze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W zebraniu uczestniczył kpt. Sławomir Zarzycki, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Radomiu. czytaj więcej

WP_20150211_17_54_21_Pro

Stowarzyszenia gościły w Urzędzie Gminy w Jastrzębi

11 lutego 2015

Prezentacja działalności stowarzyszeń funkcjonujących na terenie gminy Jastrzębia, zasady ich współpracy z władzami samorządowymi i szkolenie z zakresu prowadzenia księgowości to główne punkty I Forum Organizacji Pozarządowych Gminy Jastrzębia. W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy władz samorządowych wzięli udział przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń, dyrektorzy szkół i większość radnych gminy Jastrzębia. czytaj więcej

35

Najlepsi sportowcy nagrodzeni

8 lutego 2015

6 lutego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu zorganizowana została VI Gala Mistrzów Sportu Powiatu Radomskiego. Podczas imprezy nagrodzeni zostali najlepsi sportowcy i opiekunowie z powiatu radomskiego. Wyróżnieni sportowcy z gminy Jastrzębia to Natalia Lewikowska (biegi, piłka nożna) i Przemysław Majewski (piłka nożna), a w kategorii trener – wychowawca laureatką została Elżbieta Konopka. Medal „Zasłużony dla powiatu Radomskiego” otrzymał wieloletni działacz sportowy i samorządowiec Józef Tomalski z Kozłowa. czytaj więcej

09

Świąteczne obyczaje na VIII Festiwalu Produktów Regionalnych

Jedenaście zespołów ludowych z gmin należących do stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dziedzictwo i Rozwój” uczestniczyło w VIII Festiwalu Produktów Regionalnych, który odbył się 7 lutego w Zespole Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu. Gminę Jastrzębia już po raz czwarty reprezentował zespół „Bartodziejaki”, a nasz udział w imprezie został zorganizowany przy współpracy z Urzędem Gminy w Jastrzębi. czytaj więcej

DSCF9277

Będzie remont drogi powiatowej w Bartodziejach

6 lutego 2015

W uchwalonym 30 stycznia budżecie powiatu radomskiego na 2015 rok ujęty został kolejny etap modernizacji drogi gminnej Jedlińsk – Łukawa. Powiat przeznaczy na ten cel 1 650 000 złotych, są też ogromne szanse na dodatkowe wsparcie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Inwestycja znajduje się na jednym z pierwszych miejsc na liście rezerwowej. czytaj więcej

70

Karnawał w Mokrosęku

1 lutego 2015

W sobotę, 31 stycznia w Mokrosęku odbyło się karnawałowe spotkanie zorganizowane przez zespół ludowy „Czerwona Jarzębina”, który od wielu lat współpracuje z „Bartodziejakami”, uczestnicząc w naszych projektach i imprezach artystycznych. Tym razem zarząd naszego stowarzyszenia wraz przewodniczącą klubu seniora Elżbietą Świniarską gościł w gminie Jedlińsk. Spotkanie zaszczycił obecnością wójt Kamil Dziewierz oraz grupa radnych z przewodniczącą Anetą Żurowską.
.
Wojciech Ćwierz. czytaj więcej

2

Relacja ze styczniowej sesji Rady Gminy Jastrzębia

24 stycznia 2015

W dniu 21 stycznia 2015 roku odbyła się V sesja Rady Gminy Jastrzębia. Posiedzenie przebiegło zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad, poza punktem dotyczącym uzupełnienia komisji rady, który na wniosek radnych nienależących do komisji został odłożony do kolejnej sesji. czytaj więcej

herb-mini

O pozytywnych zmianach i sesji rady gminy

14 stycznia 2015

Czasem nawet niewielka zmiana na lepsze może bardzo ucieszyć, zwłaszcza wtedy gdy uda się zmienić coś, co wydawało się niemożliwe. Po latach niemocy strona internetowa gminy Jastrzębia przestaje być „w budowie”. Na głównej stronie są wreszcie zamieszczane aktualności, a w Biuletynie Informacji Publicznej publikowane aktualne zarządzenia i uchwały. Serwis internetowy gminy zaczyna nareszcie pełnić swoją podstawową funkcję, stając się źródłem informacji dla mieszkańców. czytaj więcej

DSC04618

Przegląd kolęd i pastorałek w Radomiu

4 stycznia 2015

Dziewczęta z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach wzięły udział w powiatowym etapie ogólnopolskiego przeglądu kolęd i pastorałek. Występ odbył się w Domu Kultury IDALIN w Radomiu. W programie przygotowanym pod kierunkiem pani Justyny Klepacz znalazły się dwie pastorałki i jedna świąteczna piosenka. Nasze artystki dopingowała pani dyrektor Dorota August i grupa uczniów z klas IV – VI. czytaj więcej

76

Kolejny mokry rok za nami

Roczna suma opadów w 2014 roku w Bartodziejach wyniosła 715 mm. To już kolejny rok gdy opadów było więcej niż wynosi przeciętna dla naszego regionu, a więc 537,6 mm. Dla przypomnienia w 2013 roku spadło 654,8 mm, a rok wcześniej 566,5 mm. W 2014 roku oszczędziły nas silniejsze gradobicia, a dni z burzami było 15, a więc nieco mniej niż rok wcześniej. czytaj więcej

herb-mini

Zgoda buduje – 14 radnych za budżetem gminy Jastrzębia

30 grudnia 2014

Na sesji w dniu 30 grudnia Rada Gminy Jastrzębia przyjęła budżet gminy na rok 2015. Za projektem uchwały budżetowej zagłosowało czternastu radnych, przy jednym głosie przeciw. Uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy na lata 2015-2020 rada przyjęła jednogłośnie. Poza tematyką przyszłorocznego budżetu dyskutowano m.in. o zwiększeniu ilości linii autobusowych i korektach aktualnych rozkładów jazdy oraz partycypacji mieszkańców w gminnych inwestycjach.
.
Wojciech Ćwierz – przewodniczący Rady Gminy Jastrzębia. czytaj więcej

2

Strażacy dzielili się opłatkiem

22 grudnia 2014

W niedzielę, 21 grudnia druhowie z Bartodziej spotkali się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej na spotkaniu opłatkowym. Uroczystość była okazją do podsumowania działalności jednostki w mijającym roku. Łamiąc się opłatkiem wszyscy składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Zanim wszyscy zasiedliśmy do wigilijnego stołu zrobiono pamiątkowe zdjęcia. czytaj więcej

IMG_1251

Jasełka w szkole w Bartodziejach

20 grudnia 2014

W piątek, 19 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach odbyło się tradycyjne przedstawienie jasełkowe. Występ dzieci podziwiali rodzice, dziadkowie i seniorzy z miejscowego klubu. W uroczystości wziął udział ks. Czesław Sobolewski – proboszcz parafii Lisów oraz pani wójt gminy Jastrzębia – Elżbieta Zasada. czytaj więcej

DSC01763

Warsztaty artystyczne „stroiki bożonarodzeniowe”

18 grudnia 2014

Własnoręczne wykonanie świątecznego stroiku – takie zadanie mieli uczestnicy zajęć zorganizowanych w środę, 17 grudnia w szkole w Bartodziejach. Dzieci wspólnie z dorosłymi, wykonując wskazówki pani instruktor Joanny Gąciarek, tworzyli własne, indywidualne kompozycje. Warsztaty były jednym z ostatnich elementów integracyjnego projektu realizowanego w tym roku przez stowarzyszenie mieszkańców wsi Bartodzieje. czytaj więcej

1

Spotkanie z nauką i poezją

14 grudnia 2014

„Z chrześcijańską tradycją przez wieki” to hasło spotkania, które odbyło się w sobotni wieczór 13 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach. Uczestnicy tej nastrojowej imprezy wysłuchali wierszy radomskiej poetki pani Walentyny Pawelec oraz wykładu pana Mariana Popisa na temat postaci Jana Kochanowskiego. Kilka utworów wybitnego poety zaprezentowali panowie z bartodziejskiego klubu seniora. Całość poprowadził pan Włodzimierz Wolski.
>
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

herb-mini

II sesja Rady Gminy Jastrzębia

9 grudnia 2014

W dniu 9 grudnia 2014 r. odbyła się sesja rady gminy Jastrzębia zwołana przez Komisarza Wyborczego w Radomiu. Głównym punktem posiedzenia było ślubowanie pani wójt Elżbiety Zasady. Radni dokonali wyboru wiceprzewodniczących rady, powołali członków komisji stałych oraz podjęli uchwałę o wynagrodzeniu pani wójt.
>
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

aa

Bartodzieje i okolice na fotografiach Magdaleny Trzebińskiej (nowe zdjęcia)

6 grudnia 2014

Magdalena Trzebińska jest uczennicą 4 klasy technikum o profilu fototechnicznym. Fotografią pasjonuje się od kilka lat. W każdej wolnej chwili wychodzi w plener i szuka inspiracji. Fotografię łączy także z drugą pasją – motoryzacją, poprzez fotografowanie wyścigów rajdowych. czytaj więcej

WP_20141128_076

„Jak dekorować stół” – warsztaty integracyjne

Warsztaty dekorowania stołu to kolejne integracyjne zajęcia, w których wzięły udział seniorki z bartodziejskiego klubu i grupa uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach. Spotkanie było elementem projektu „Taniec Łączy Pokolenia”, realizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje dzięki dotacji z rządowego Programu Aktywizacji Osób Starszych. Warsztaty prowadziła pani Joanna Gąciarek, nauczycielka plastyki w PSP w Bartodziejach.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

herb mini

Pierwsza sesja Rady Gminy Jastrzębia

1 grudnia 2014

W dniu 1 grudnia 2014 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Gminy Jastrzębia wybranej w dniu 16 listopada 2014 roku. Posiedzenie rady zostało zwołane przez Komisarza Wyborczego w Radomiu w celu złożenia ślubowania przez radnych i wyboru przewodniczącego rady. czytaj więcej

67

Elżbieta Zasada nowym wójtem (szczegółowe wyniki)

30 listopada 2014

Elżbieta Zasada wygrała wybory wójta gminy Jastrzębia. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości pokonała obecnego wójta Zdzisława Karasia, kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przewaga nowej pani wójt wyniosła 516 głosów. Szczegółowe wyniki w załączeniu. czytaj więcej

03

Sukces uczniów z Lesiowa

25 listopada 2014

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lesiowie zwyciężyli w finale XVI Powiatowego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego „Jesienny Rower”. Turniej odbył się 19 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu przy ul. Słowackiego 17. Organizatorem konkursu było Koło Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. czytaj więcej

droga

Rozprawa o zasiedzenie drogi odroczona

22 listopada 2014

W dniu 20 listopada 2014 roku w Sądzie Rejonowym w Radomiu odbyła się rozprawa o zasiedzenie przez gminę Jastrzębia drogi w Bartodziejach, a konkretnie odcinka prowadzącego od drogi powiatowej w centrum wsi w kierunku „chłopskiego” lasu. Zasiedzenie umożliwi wykonanie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę drogi. Rozprawa została odroczona ze względu na brak skutecznego powiadomienia wszystkich uczestników postępowania. czytaj więcej

45

Szczegółowe wyniki wyborów do Rady Gminy Jastrzębia

18 listopada 2014

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami wyborów do Rady Gminy Jastrzębia. Skład nowej rady jest bardzo ważny w kontekście drugiej tury wyborów wójta. Większość stanowią osoby popierające obecnego wójta Zdzisława Karasia (PSL), a to oznacza, że jeśli zostanie wybrany na kolejną kadencję będzie mógł sprawnie zarządzać gminą, mając stabilne oparcie wśród radnych, którzy utożsamiają się z jego programem. Do rady weszły zaledwie cztery osoby popierane przez PIS, a to zbyt mało aby stworzyć silne zaplecze dla kandydatki na wójta z tej partii.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

56

Podziękowania

17 listopada 2014

Składam gorące podziękowania wszystkim mieszkańcom wsi Bartodzieje i Olszowa, którzy oddali na mnie głos oraz pomagali mi podczas kampanii wyborczej. Zdobyłem 200 głosów, pozostawiając daleko w tyle pozostałych kandydatów. To dla mnie ogromne wyróżnienie i wielkie zobowiązanie do dalszej pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny. Kandydatka PIS Barbara Bartnik zdobyła zaledwie 47 głosów, w ten sposób wyborcy ukarali ją za negatywną i brutalną kampanię jaką prowadziła przeciw mojej osobie. Chciałbym jednocześnie serdecznie podziękować Pawłowi Mąkosie, kandydatowi PSL za uczciwą walkę o głosy wyborców.
.
Wojciech Ćwierz – Radny Gminy Jastrzębia :)

56

Będzie II tura wyborów wójta Gminy Jastrzębia

Będzie druga tura wyborów wójta gminy Jastrzębia. W głosowaniu 16 listopada najlepszy wynik uzyskała Elżbieta Zasada z PIS (1546 głosów), która wyprzedziła obecnego wójta  Zdzisława Karasia z PSL (1241 głosów). Jacek Szczerbiński zdobył 614 głosów. Do rady PSL wprowadził 7 radnych, PIS 4, Forum Samorządowe 3 i Wspólnota Samorządowa 1. Osobiście dziękuję wszystkim wyborcom za ogromne poparcie i wybór mojej osoby na radnego w okręgu Bartodzieje – Olszowa na kolejną kadencję.
..
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

DSCF4141

Strażackie spotkanie w Bartodziejach

12 listopada 2014

Prezentacja kroniki jednostki OSP w Bartodziejach oraz przekazanie wyposażenia zakupionego przez gminę to wydarzenia, które miały miejsce podczas uroczystego strażackiego zebrania w dniu 11 listopada 2014 r. w szkole w Bartodziejach. Wzięli w nim udział druhowie z Bartodziej pod przewodnictwem naczelnika Zygmunta Wójtowicza, przedstawiciele jednostek z Jastrzębi, Mąkos Starych i Gorynia oraz zaproszeni goście: wójt gminy Jastrzębia oraz reprezentanci powiatowych i wojewódzkich władz OSP. czytaj więcej

1 (70)

Przypomnieliśmy tradycję radomskiego wesela

9 listopada 2014

O tym jak kiedyś wyglądało wesele na radomskiej wsi mogło się przekonać ponad dwustu gości „Ludowej Biesiady z Zaśpiewem i Przytupem” zorganizowanej w sobotę, 8 listopada w domu weselnym AMOR w Bartodziejach przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje we współpracy ze zwoleńską Lokalną Grupą Działania „Dziedzictwo i Rozwój”.
>
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

herb mini

Radni podsumowali kadencję

4 listopada 2014

Ostatnia, czterdziesta sesja Rady Gminy Jastrzębia w kadencji 2010-2014 odbyła się 7 listopada. Rada podjęła uchwałę o ustaleniu wysokości podatku rolnego na 2015 r. przyjęła programy profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. Spotkanie było okazją do podsumowania czteroletniej działalności samorządu naszej gminy oraz podziękowań za współpracę radnych, sołtysów i wójta. czytaj więcej

Nowe okna w szkole w Bartodziejach

2 listopada 2014

Budynek szkoły w Bartodziejach od lat jest systematycznie remontowany. Kolejne prace zostały zakończone przed kilkoma dniami. Wymienione zostały cztery okna w ścianach szczytowych na piętrze, w trzech salach dydaktycznych i kuchni. Remont został sfinansowany z budżetu gminy Jastrzębia, a jego inicjatorkami były panie działające w radzie rodziców, Ewelina Wieczorek, Agnieszka Sułkowska i Małgorzata Maciejczyk. Dziękujemy za determinację i siłę przekonywania.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

DSCF7179

Wspominaliśmy tych, którzy odeszli

31 października 2014

Listopadowe święta wprowadzają w nostalgiczny nastrój wspomnień. Odwiedzamy cmentarze, odwiedzamy krewnych i bardziej niż zwykle odczuwamy przemijający czas. Stało się już tradycją, ze w przededniu Wszystkich Świętych grono bartodziejskiego Klubu Seniora organizuje wieczór wspomnień o tych bliskich, którzy na zawsze od nas odeszli. czytaj więcej

DSCF7157

Bransoletki, naszyjniki, korale…

30 października 2014

Warsztaty wyrobu biżuterii to kolejne integracyjne zajęcia, w których wzięły udział seniorki z bartodziejskiego klubu i grupa uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach. Środowe spotkanie było elementem projektu „Taniec Łączy Pokolenia”, realizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje dzięki dotacji z rządowego Programu Aktywizacji Osób Starszych. czytaj więcej

wojt

Spotkanie liderów stowarzyszeń w Urzędzie Gminy w Jastrzębi

28 października 2014

Przedstawiciele kilku lokalnych stowarzyszeń spotkali się w Urzędzie Gminy w Jastrzębi z władzami samorządowymi. Pierwsza część spotkania miała charakter szkoleniowy, w drugiej dyskutowano o programie współpracy gminy Jastrzębia z organizacjami pozarządowym na rok 2015. Z uczestnikami konsultacji spotkał się wójt Zdzisław Karaś. czytaj więcej

4

Znamy składy obwodowy komisji wyborczych

23 października 2014

W dniu 23 października 2014 roku w Urzędzie Gminy w Jastrzębi odbyło się publiczne losowanie składów obwodowych komisji wyborczych.

czytaj więcej

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Skandalu z remontem linii kolejowej nr 8 ciąg dalszy

17 października 2014

Zapowiedzi modernizacji linii kolejowej Radom – Warka to temat, który regularnie, co kilka miesięcy rozpala radomskie media. Dla mieszkańców Bartodziej, Lisowa, Lesiowa i wielu innych sąsiednich wsi to sprawa, która decyduje o codziennym życiu, o możliwości szybkiego dojazdu do pracy i szkoły. A dla mieszkańców Owadowa plany przebudowy torów od wielu lat blokują możliwość budowy gminnej drogi. czytaj więcej

2

„Gmina świetnie prosperująca, ale średniowiecze”

16 października 2014

Październikowa sesja rady gminy trwała niecałą godzinę. Jedyna podjęta uchwała dotyczyła zmian w budżecie gminy. Projekt drugiej uchwały w sprawie programu współpracy ze stowarzyszeniami został wycofany z porządku obrad, bo nie został poddany wcześniejszym konsultacjom społecznym. Większe zainteresowanie sołtysów i radnych wywołała informacja wójta Zdzisława Karasia, który zapowiedział, że nie będzie nowych linii autobusowych. czytaj więcej

1

Ziemniaczany festyn w Dniu Nauczyciela

15 października 2014

Podobnie jak rok temu Dzień Nauczyciela w Bartodziejach świętowany był rodzinnie i bardzo aktywnie. Po uroczystej akademii i ślubowaniu pierwszoklasistów uczniowie wraz z rodzicami, dziadkami i gronem pedagogicznym przenieśli się na boisko i wspólnie bawili na ziemniaczanym festynie. czytaj więcej

bd4

Sukces uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lesiowie

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. por. Jana Skrzyszewskiego w Lesiowie zajęli I miejsce w XVII Powiatowym Konkursie Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym pt. „Bezpieczne Drogi Radomia”. Drużyna z Lesiowa wystąpiła w składzie Mikołaj Brudnias, Kacper Bachanek i Mateusz Wojdat. czytaj więcej

20141013_141635

Droga w Jastrzębi oddana do użytku

13 października 2014

Droga gminna w Jastrzębi od krzyżówek w kierunku lasu została oficjalnie oddana do użytku. Modernizacja ponad dwóch kilometrów nawierzchni wraz z odwodnieniem kosztowała 1 100 tys. złotych. Zadanie zostało dofinansowane kwotą kilkudziesięciu tysięcy złotych z budżetu Marszałka Województwa Mazowieckiego. czytaj więcej

2

Patriotyczna uroczystość w szkole w Kozłowie

W Publicznej Szkole Podstawowej w Kozłowie odsłonięta została tablica ku czci Stanisława Kwapińskiego, przedwojennego nauczyciela i kierownika tej placówki, poległego podczas kampanii wrześniowej. Uczestnicy uroczystości otrzymali okolicznościową broszurę poświęconą temu wybitnemu pedagogowi, opracowaną w oparciu o artykuł Stanisława Zielińskiego. czytaj więcej

56

Czy społecznicy przełamią partyjny monopol w powiecie?

12 października 2014

W listopadowych wyborach samorządowych o cztery mandaty radnych powiatu radomskiego w okręgu Jastrzębia – Jedlińsk ubiegać się będą trzy partie polityczne i dwa komitety o charakterze społecznym. Listy obywatelskie są w tych wyborach zdecydowanie silniejsze niż przed czterema laty, a działacze partyjni PSL i PIS to od lat te same postacie. Zanosi się na ciekawą kampanię, a wynik wyborów do rady powiatu może być zaskoczeniem. czytaj więcej

a

Przypomnimy tradycyjne radomskie obrzędy weselne

Zespoły ludowe z Bartodziej i Jedlanki rozpoczęły przygotowania do inscenizacji tradycyjnego radomskiego wesela. Widowisko odbędzie się podczas listopadowej „Biesiady z zaśpiewem i przytupem” organizowanej przy współpracy ze zwoleńskim stowarzyszeniem „Dziedzictwo i Rozwój”. Reżyserem widowiska jest Włodzimierz Wolski, a oprawę muzyczną zapewni kapela Zdzisława Kwapińskiego. czytaj więcej

4

Kandydaci na radnych już zarejestrowani

8 października 2014

O mandaty w Radzie Gminy Jastrzębia ubiegać się będzie łącznie 54 kandydatów. W każdym okręgu są kandydaci PIS i PSL. Komitet wyborców Forum Samorządowe zgłosił 11 kandydatów, wśród nich 4 obecnych radnych. Z komitetu wyborców Mazowiecka Wspólnota Samorządowa startuje 9 osób. Te 4 komitety zgłosiły kandydatów w co najmniej połowie okręgów i mają prawo do 17 października wystawić kandydata na wójta. czytaj więcej

56

Kto startuje w wyborach

7 października 2014

W listopadowych wyborach samorządowych w gminie Jastrzębia wybierać będziemy wójta oraz radnych gminy, powiatu i sejmiku województwa. Termin zgłaszania chętnych na radnych mija 7 października, a kandydaci na wójta mają czas na rejestrację do 17 października. W wyborach wystartuje obecny wójt Zdzisław Karaś, będą też inni kandydaci, wśród nich kandydatka wystawiona przez Prawo i Sprawiedliwość. czytaj więcej

44 (74)

Festiwal Ziemniaka w słonecznych barwach jesieni

5 października 2014

Imprezy plenerowe w Muzeum Wsi Radomskiej to stałe punkty w kalendarzu Bartodziejaków. W niedzielę, 5 października gościliśmy na Festiwalu Ziemniaka. Pogoda dopisała, a nasze stoisko oblegał tłum chętnych do degustacji tradycyjnych wiejskich potraw. Bartodziejska kapusta z ziemniaków i fasoli zgłoszona została do konkursu ocenianego przez szacowne jury, ale tym razem konkurencja była smaczniejsza. czytaj więcej

droga

Sąd wyznaczył termin rozprawy o zasiedzenie drogi

4 października 2014

W dniu 20 listopada 2014 roku w Sądzie Rejonowym w Radomiu odbędzie się rozprawa o zasiedzenie przez gminę Jastrzębia drogi w Bartodziejach, a konkretnie odcinka prowadzącego od drogi powiatowej w centrum wsi w kierunku „chłopskiego” lasu. Zasiedzenie umożliwi wykonanie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę drogi. czytaj więcej

em

Elżbieta Maciaszek z Gorynia – artyści są wśród nas

3 października 2014

Tworzą piękne, unikatowe dzieła sztuki – jak mówi jedna z bohaterek filmu. W dzisiejszych czasach mało kto zajmuje się jeszcze takimi rzeczami, jak oni. A szkoda, bo wytwory pracy tych ludzi naprawdę warto zobaczyć. Przedstawiamy dokument „Zapomniani Artyści”, traktujący o sztuce rękodzieła na terenie działania stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój”. Jedną z prezentowanych artystek jest Elżbieta Maciaszek z Gorynia.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

5

Z Bartodziej do Jedlińska objazdem

25 września 2014

Przez około dwa tygodnie potrwają prace na remontowanym odcinku drogi w Piasecznie i Lisowie. Przez ten czas droga z Bartodziej do Jedlińska prowadzi przez wielokilometrowy objazd. Realizowana obecnie inwestycja to drugi etap przebudowy drogi Jedlińsk – Łukawa, zadania, które ze względu na brak dofinansowania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zostało podzielone na mniejsze etapy i jest finansowane ze środków własnych powiatu i gminy Jedlińsk.

Integracja pokoleń przy facebooku

Grupa uczniów ze szkoły w Bartodziejach i seniorzy z miejscowego klubu biorą udział we wspólnym projekcie integracyjnym „Taniec łączy pokolenia” finansowanym z rządowego Programu Aktywizacji Osób Starszych. Poza nauką tańca w ramach projektu odbywają się zajęcia komputerowe i warsztaty artystyczne. Pierwsze zajęcia w pracowni komputerowej już za nami. czytaj więcej

4

Zgłoszenia kandydatów na radnych do 7 października.

Listy kandydatów na radnych można zgłaszać do 7 października. Kampania nabiera tempa i jak zwykle przed wyborami ożywiają się działacze PSL i PIS. Nowością tegorocznych wyborów jest wyjątkowa aktywność mieszkańców gminy znużonych działalnością partii politycznych. Powstało kilka społecznych komitetów wyborczych, które wystawią mocnych kandydatów do rady gminy. Podobnie wygląda sytuacja z wyborami do rady powiatu. czytaj więcej

20140923_164126

Współpracujemy z Radomskim Bankiem Żywności

23 września 2014

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje odpowiedziało na apel dyrektora Radomskiego Banku Żywności i zajęło się dystrybucją owoców i warzyw. Jabłka i marchew przekazali do banku producenci, których bezpośrednio dotknęło rosyjskie embargo na polskie towary. czytaj więcej

DSCF6593

Dożynki Gminne w Jastrzębi

22 września 2014

Tradycyjnie święto plonów w naszej gminie organizowane jest w drugiej połowie września, a jego scenariusz od wielu lat wygląda podobnie. Po mszy świętej z udziałem delegacji wieńcowych dożynkowy korowód przeszedł na szkolny plac, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Pogoda dopisała, a program imprezy był wyjątkowo bogaty. czytaj więcej

4

Relacja z sesji Rady Gminy Jastrzębia

14 września 2014

Program wrześniowej sesji Rady Gminy Jastrzębia nie zapowiadał szczególnych tematów, które mogłyby wzbudzić emocje. Było sporo konkretów dotyczących m.in. remontów, inwestycji, komunikacji, spraw bieżących czy zaawansowania internetowego projektu. Pod koniec posiedzenia doszło do burzliwej dyskusji z udziałem radnego powiatowego i pani sołtys z Owadowa, a sprawą, której dotyczył spór był remont drogi powiatowej. czytaj więcej

DSCF6493

Słoneczny festyn w Owadowie

13 września 2014

„Święto Pieczonego Ziemniaka” to kolejna impreza zorganizowana przy szkole w Owadowie przez stowarzyszenie „Owadów – Wieś z Przyszłością”. Pogoda dopisała wyśmienicie, a organizatorzy zadbali, aby każdy uczestnik imprezy znalazł coś dla siebie, było mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych. Do Owadowa zawitał też zespół „Bartodziejaki”, pod kierunkiem pani Justyny Klepacz, prezentując tradycyjne pieśni ludowe. czytaj więcej

1

Integracyjny rajd rowerowy „Sowie Góry” 2014

W piątek, 12 września odbył się II rowerowy rajd integracyjny zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje we współpracy ze środowiskiem PSP w Bartodziejach i klubem seniora. Tym razem celem kilkudziesięcioosobowej grupy uczniów, rodziców i seniorów były bunkry w w okolicach Wolskiej Dąbrowy, w lesie zwanym „Sowie Góry”. Rajd został sfinansowany dzięki dotacji z budżetu gminy Jastrzębia. czytaj więcej

4

Kadencja samorządu na finiszu. Ruszyła kampania wyborcza.

8 września 2014

Na 12 września zwołana została sesja rady gminy Jastrzębia. Jak wynika z porządku obrad będą zmiany w budżecie i uchwała o rezygnacji z pożyczki w Funduszu Ochrony Środowiska. Gminna polityka żyje już kampanią wyborczą. O tym kto chciałby zostać radnym, a kto wójtem naszej gminy będziemy na bieżąco informować w naszym portalu. Zanim jednak nadejdzie czas przedwyborczej gorączki warto przyjrzeć się co słychać w gminie. czytaj więcej

io

Wieniec dożynkowy z Bartodziej nagrodzony na Święcie Chleba

Kolejny sukces odniósł zespół ludowy Bartodziejaki w konkursie na tradycyjny wieniec dożynkowy podczas radomskiego Święta Chleba. Zajęliśmy drugie miejsce ustępując jedynie Borkowicom. Tegoroczna impreza w Muzeum Wsi Radomskiej była wyjątkowo udana, a nasze stoisko odwiedziło mnóstwo gości i przyjaciół. czytaj więcej

IMG_2101

Dobre wieści. Jest więcej uczniów i przedszkolaków!

3 września 2014

Pierwszego września uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” w Bartodziejach uroczyście zainaugurowali rok szkolny. Wakacje były okresem napraw i remontów szkolnego budynku, klasy i szkolne korytarze lśnią czystością, a zapach farby unosi się jeszcze w powietrzu. Najważniejsza wiadomość to rosnąca ilość dzieci. Zerówka liczyć będzie piętnaścioro uczniów, a do punktu przedszkolnego zgłoszonych zostało już jedenaścioro dzieci.

.

Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

DSCF6171

Bartodziejaki na „Dniach Kowali”

23 sierpnia 2014

W przeglądzie folklorystycznym „Nuty w Kwiatach” organizowanym w ramach tegorocznych DNI KOWALI wystąpiło osiem zespołów ludowych z regionu radomskiego: „Stępocianki” z gminy Kowala, „Pomorzanki’’ z gminy Wierzbica, „Czerwona Jarzębina” z gminy Jedlińsk, zespołu  śpiewaczy z Bieniędzic z gminy Wolanów, „Kalina” z gminy Zakrzew,  „Chomentowianki” z gminy Skaryszew, ,,Mirowianki” z gminy Mirów, ,,Bartodziejaki” z gminy Jastrzębia oraz kapela Wacława Imiołka z Jedlanki. czytaj więcej

DSCF5900

Podwójne święto w parafii Lisów

17 sierpnia 2014

Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Lisowie obchodzi w tym roku 600-lecie istnienia. Z tej okazji wyjątkową oprawę miały dożynki parafialne zorganizowane w dniu 17 sierpnia. Mszę dziękczynną celebrował dziekan dekanatu jedlińskiego ks. prałat Henryk Ćwiek, a wśród uczestników dożynkowej ceremonii był wójt gminy Jedlińsk – Wojciech Walczak. Uroczystości wzbogacone zostały o koncert chóru „Christophoros” z Kowali oraz występ zespołu „Bartodziejaki”, a tegoroczny, okazały wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy Piaseczna.

.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

g

Co dalej z dworkiem w Bartodziejach?

10 sierpnia 2014

Jak informuje radomski dziennik „Echo Dnia” dochodzenie w sprawie zniszczenia dworku w Bartodziejach zostało zawieszone przez prokuraturę ze względu na brak możliwości przesłuchania właścicielki i konieczność podjęcia innych, długotrwałych czynności, w drodze międzynarodowej pomocy prawnej.

 

czytaj więcej

DSCF5919

Słonecznie i rodzinnie na parafialnym festynie w Goryniu

3 sierpnia 2014

Piękna pogoda i mnóstwo atrakcji dla wszystkich pokoleń. Tak było w niedzielę na parafialnym festynie w Goryniu, zorganizowanym przez miejscową parafię i stowarzyszenie „Zacisze Goryń”. Do udziału w imprezie zaproszeni zostali artyści z naszego zespołu „Bartodziejaki”, którzy tym razem wystąpili pod kierunkiem Włodzimierza Wolskiego. czytaj więcej

DSC00939

Seniorzy ruszyli w Polskę

31 lipca 2014

Grupa seniorów, uczestników projektu „Taniec Łączy Pokolenia” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje, wzięła udział w kilkudniowej wycieczce krajoznawczej, zwiedzając m.in. Ostródę, Grudziądz, Malbork, Kętrzyn i Grunwald. czytaj więcej

DSCF5879

Nasze skrzaty mają już wakacje

26 lipca 2014

Dzieci uczęszczające do punktu przedszkolnego „Skrzat” zakończyły rok szkolny. To kolejny rok działalności placówki prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Starsza grupa maluchów od września rozpocznie naukę w zerówce, a młodsi jeszcze rok pozostaną skrzatami. Podczas uroczystego spotkania, które odbyło się w piątek 25 lipca, rodzice podziwiali występy artystyczne swoich pociech, były upominki, dyplomy i słodki poczęstunek. czytaj więcej

sztandar-gimn-nadl-strazzdzpodst

W Stromcu uczczono płk. Kuklińskiego

16 lipca 2014

Z inicjatywy Roberta Grudnia, muzyka, kompozytora, społecznika i honorowego obywatela gminy Stromiec mieszkańcy tej miejscowości uczcili 84. rocznicę urodzin płk. Ryszarda Kuklińskiego. Rodzina Kuklińskich związana jest z ziemią stromiecką od ponad 200 lat. czytaj więcej

herb mini

Żółta kartka dla wójta Jastrzębi od redakcji Echa Dnia

12 lipca 2014

Oświadczenia majątkowe wójtów powinny być opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Wójt Gminy Jastrzębia Zdzisław Karaś jako jeden z nielicznych w powiecie radomskim lekceważy ten obowiązek, za co otrzymał żółtą kartkę od redakcji Echa Dnia. Podobnie było z oświadczeniem za rok 2012, które opublikowane zostało wiele miesięcy po terminie. czytaj więcej

k

Ukazał się drugi numer Wieści Wolickich

6 lipca 2014

Do rąk czytelników trafił drugi numer bezpłatnego czasopisma „Znad Radomki – Wieści Wolickie” wydawanego przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Profesora Leopolda Gembki w Woli Owadowskiej. Autorzy gazety zapraszają do współpracy. czytaj więcej

2

Nowy przewodniczący rady i jego zastępca

30 czerwca 2014

Roman Wileński, radny z Kolonii Lesiów, wybrany został przewodniczącym Rady Gminy Jastrzębia. Radni dokonali również wyboru zastępcy przewodniczącego, funkcję tę będzie pełnić Tadeusz Berliński. Inne sprawy poruszane na sesji to m.in. remonty dróg powiatowych oraz prezentacja internetowego projektu.

czytaj więcej

P1080486

„Na spotkanie z wakacjami”

28 czerwca 2014

W piątek, 27 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Spotkanie rozpoczęło się o 9.00 mszą św. odprawioną przez ks. Czesława Sobolewskiego. Pani dyrektor Dorota August dokonała wręczenia świadectw, a wyróżniający się uczniowie otrzymali nagrody. Program artystyczny pt. „Klasa VI żegna się z Wami” przygotowali uczniowie, którzy od września rozpoczną naukę w gimnazjum. Występy uczniów podziwiała liczna grupa rodziców. czytaj więcej

poig

Nabór do internetowego projektu tylko do 18 lipca

24 czerwca 2014

Urząd Gminy w Jastrzębi rozpocznie wkrótce rekrutację do projektu „Likwidacja barier wykluczenia cyfrowego na terenie gminy Jastrzębia”. Wnioski od mieszkańców przyjmowane będą tylko do 18 lipca. Osoby spełniające kryteria udziału w projekcie będą mogły ubiegać się o bezpłatny sprzęt komputerowy i dostęp do Internetu. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.jastrzebia.pl

czytaj więcej

DSCF5519

Procesja Bożego Ciała w Lisowie

19 czerwca 2014

Główne uroczystości Bożego Ciała w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lisowie rozpoczęła msza święta o godz. 11.30. Procesja z udziałem setek wiernych przeszła do czterech ołtarzy, które zgodnie z tradycją ubierane są przez mieszkańców Lisowa, Bartodziej, Piaseczna i Woli Bierwieckiej. czytaj więcej

6

Rodzinnie, radośnie i kolorowo na festynie w Bartodziejach

16 czerwca 2014

Wyjątkowa rodzinna atmosfera, zabawy, konkursy, występy artystyczne uczniów i seniorów, pyszne domowe jadło, barwne i uśmiechnięte Klaudyny, wielka dmuchana zjeżdżalnia, muzyka kapeli ludowej i zabawa taneczna z didżejem – tak wyglądał nasz sobótkowy festyn zorganizowany przez  Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje wspólnie ze dyrekcją, gronem pedagogicznym i radą rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach oraz miejscowym Klubem Seniora. Impreza została dofinansowana z budżetu gminy Jastrzębia, a pomoc finansowa i rzeczowa sponsorów pozwoliła na wzbogacenie programu o dodatkowe atrakcje.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

DSCF5292

W Iłży w czerwcu na ludowo

14 czerwca 2014

Zespół ludowy „Bartodziejaki” kolejny raz wystąpił w przeglądzie dorobku kulturalnego powiatu radomskiego organizowanym podczas „Dni Iłży”. Na scenie prezentowały się grupy wokalne i taneczne z kilkunastu gmin, m.in. zespół „Stępocinaki” z Kowali i „Czerwona Jarzębina” z Jedlanki. Program „Bartodziejaków” powstał pod okiem pani Alicji Siary i Justyny Klepacz. Za udział w przeglądzie nasi artyści otrzymali pamiątkowy dyplom i nagrodę starosty radomskiego. czytaj więcej

0005

Koszykarze ROSY Radom gościli w szkole w Owadowie

12 czerwca 2014

Zespół koszykarzy radomskiej ROSY przyjechał do szkoły w Owadowie w składzie:  Piotr Kardaś – rozgrywający/rzucający obrońca, Kim Adams (USA) – silny skrzydłowy/center, Jakub Zalewski – rzucający obrońca, Robert Cetnar – silny skrzydłowy, Marek Łukomski – trener asystent, kierownik drużyny. Zapraszamy do galerii. czytaj więcej

poig

Unijne komputery jednak będą. Lepiej późno niż wcale.

10 czerwca 2014

W ostatnim unijnym naborze, z dalekiego końca listy rezerwowej, ale udało się. Gmina Jastrzębia podpisała umowę z instytucją wdrażającą unijny program „Innowacyjna Gospodarka” na realizację projektu „Likwidacja barier wykluczenia cyfrowego w gminie Jastrzębia”.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

śmieci

Nowy harmonogram odbioru śmieci (2014-2015)

8 czerwca 2014

Firma EKO-JAS wygrała przetarg na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli posesji w gminie Jastrzębia. Ważna informacja zamieszczona w BIP-ie gminy Jastrzębia dotyczy odbioru popiołu, który można będzie oddawać w czarnych workach na odpady bytowe lub we własnych pojemnikach. Harmonogram odbioru śmieci na II półrocze 2014 r.  i 2015  r. w załączeniu. czytaj więcej

IMG_1848

Jan Paweł II patronem szkoły w Woli Goryńskiej

2 czerwca 2014

Dzień, w którym Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Goryńskiej dołączyła do grona szkół noszących to zaszczytne imię rozpoczął się uroczystą mszą św. w kościele w Goryniu z udziałem księdza biskupa Henryka Tomasika. Sztandar poświęcony podczas mszy został przekazany szkole w trakcie oficjalnej części uroczystości, w budynku szkoły w Woli Goryńskiej. Uroczystość dopełniło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. czytaj więcej

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Remont linii kolejowej Radom – Warka odłożony na święty nigdy

1 czerwca 2014

Gdy kilka lat temu wśród mieszkańców naszych okolic, a zwłaszcza wsi Lisów toczyły się pełne emocji dyskusje na temat remontu linii Radom – Warka i rychłego ograniczenia roli stacji „Bartodzieje” starałem się tonować nastroje, uważając, że realizacja inwestycji jeśli nawet dojdzie do skutku, to z pewnością dopiero za wiele lat. Były to jak widać prorocze słowa.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

20140601_154707

Sportowo i rekreacyjnie na festynie we Wsoli

Konkursy i zabawy sportowe, pokazy strażackie, występy kapel i zespołów ludowych oraz wiele innych atrakcji sprawiło, że na festynie we Wsoli bawiły się setki mieszkańców gminy Jedlińsk. Brawa dla organizatorów. czytaj więcej

P1080416

Uczniowie z Bartodziej na pikniku naukowym

31 maja grupa uczniów z Bartodziej wzięła udział w pikniku naukowym zorganizowanym na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na miejscu można było zobaczyć jak rozwój nauki na przestrzeni ostatnich stu lat przełożył się na postęp technologiczny w motoryzacji. Jak działają poszczególne podzespoły samochodu, co kryje się pod maską, jak to wszystko działa i jak to działanie wynika z praw fizyki, chemii i matematyki. czytaj więcej

6

Znów jest dobrze jak nigdy – relacja z sesji rady gminy (cz. I)

29 maja 2014

Absolutorium dla wójta, zmiany w budżecie oraz dyskusja o inwestycjach były głównymi tematami majowej sesji rady gminy Jastrzębia. Widać oznaki zbliżającej się kampanii samorządowej. Jak można się było spodziewać sytuacja budżetu gminy zaczyna być „wyjątkowo dobra”, a radny powiatowy zaszczycił nas swoją obecnością.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

DSCF2203

Równiarka dotarła na Bródek

27 maja 2014

Kilka tygodni temu pisaliśmy o fatalnym stanie gminnej drogi na Bródku. Mieszkańcy tego przysiółka wsi Olszowa od zakończenia zimy czekali na równiarkę, jeżdżąc po wybojach. Sprzęt nie pracował, mimo że 16 kwietnia, na sesji rady, wójt Z. Karaś zapowiadał remonty dróg na terenie całej gminy. Informujemy, że w dniu 27 maja, dzień przed sesją, równiarka dotarła na Bródek. czytaj więcej

56

Jak głosowaliśmy do europarlamentu

26 maja 2014

W Bartodziejach w wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 68 osób. Frekwencja wyniosła zaledwie 15,5%. Tak jak w całym regionie radomskim zdecydowanie najwięcej głosów zdobył PIS – 42,6% pokonując PSL 17%, PO 10%, SLD 8% i Nową Prawicę 8%. Pozostałe komitety zdobyły poniżej 5%. W całej gminie PIS miał jeszcze lepszy wynik, zdobywając prawie 50% głosów, a w powiecie radomskim ponad  52%, wyprzedzając PO 14% i PSL 11%. czytaj więcej

64

Owadów zaprasza na II Rodzinny Rajd Pokoleniowy

21 maja 2014

Stowarzyszenie „Owadów – Wieś z Przyszłością” i Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Owadowie zapraszają na II Rodzinny Rajd Pokoleniowy, który odbędzie się 7 czerwca 2014 r. Początek imprezy godz. 9.30. czytaj więcej

7

Zrobią bukiet na każdą okazję

20 maja 2014

20 maja w domu weselnym „Amor” w Bartodziejach odbyły się warsztaty florystyczne zorganizowane przez zwoleńskie stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Dziedzictwo i Rozwój”. Uczestnicy zajęć pod czujnym okiem specjalistki poznawali tajniki tworzenia kompozycji i układów kwiatowych. czytaj więcej

3

Maj znów postraszył pogodą

Dokładnie rok temu, 20 maja, Bartodzieje nawiedziło gradobicie. Kilkanaście budynków uległo uszkodzeniu. Najpoważniejsze straty ponieśli mieszkańcy Bartosów. Grad był tak duży, że niszczył eternit i dachówki na domach i budynkach gospodarczych. Zniszczeniu uległy zboża ozime, poważnie ucierpiały sady i uprawy warzyw. W tym roku po bardzo ciepłym początku wiosny, maj straszy ulewami. czytaj więcej

4

Franciszek Tkaczyk nowym radnym z Dąbrowy Jastrzębskiej

12 maja 2014

W wyborach uzupełniających do Rady Gminy Jastrzębia w okręgu Dąbrowa Jastrzębska zwyciężył startujący z własnego komitetu Franciszek Tkaczyk. Głosowało na niego 77 osób. Dużo gorszy wynik uzyskali pozostali kandydaci: Zygmunt Wojdak z Komitetu Wyborczego Prawe i Sprawiedliwe – 29 głosów i Agnieszka Prażmowska startująca z komitetu „Moja Wieś Dąbrowa” – 25 głosów. Frekwencja wyniosła 42,5 %. czytaj więcej

DSCF1471

Gmina Gózd gościła śpiewających seniorów

11 maja 2014

W sobotę, 10 maja w remizie OSP w Goździe spotkali się śpiewający seniorzy z regionu radomskiego. Swoje wokalne umiejętności zaprezentowały zespoły: „Sobótka” z Policznej, „Barwy Życia” z Pionek, „Złota Jesień” z Kozienic, „Promyk Nadziei” z Tadeuszowa, „Bartodziejaki” z gminy Jastrzębia, kluby seniora ze Zwolenia i Sycyny oraz gospodarze z Gozdu. czytaj więcej

8

„Mieszkańcy Doliny Radomki” też sprzątali świat

W dniu 1 maja 2014 roku stowarzyszenie „Mieszkańcy Doliny Radomki” zorganizowało akcję „Sprzątanie Świata”. W akcji wzięli udział członkowie stowarzyszenia, jego sympatycy i najmłodsze pokolenie – wspierani przez miejscowych samorządowców. Efekt sprzątania to czystsze pobocza i lasy, z których ubyła fura śmieci. A na zakończenie był czas odpoczynku i zabawy przy ognisku. czytaj więcej

DSC_0689

Gminne dotacje rozdzielone

10 maja 2014

Pięć stowarzyszeń otrzyma w tym roku finansowe wsparcie z budżetu gminy Jastrzębia na realizację zadań publicznych. Dotacje w kwocie od 1 500 do 2 500 zł przeznaczone będą głównie na działania kulturalne i rekreacyjne. Większość z zaplanowanych przedsięwzięć to cieszące się dużą popularnością festyny, pikniki, rajdy rowerowe i spływy kajakowe. czytaj więcej

5

Firma z Pionek zbuduje drogę w Jastrzębi

8 maja 2014

Ogłoszone zostały już wyniki przetargu na budowę drogi gminnej w Jastrzębi, na odcinku od krzyżówek do lasu. Wykonawcą inwestycji będzie Zakład Transportowo Budowlany Krzysztof Wach z Pionek za kwotę 1 090 813 złotych. W przetargu wzięło udział 5 firm. Termin zakończenia budowy wyznaczono na 31 sierpnia 2014 roku. czytaj więcej

logo asos

Taniec i nie tylko – zajęcia dla dzieci i seniorów

Grupa uczniów ze szkoły w Bartodziejach i seniorzy z miejscowego klubu już za kilka dni rozpoczną zajęcia taneczne w międzypokoleniowym projekcie szkoleniowym: „Taniec łączy pokolenia”. Ponad dwadzieścia tysięcy złotych na ten cel pozyskało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Dotacja pochodzi z rządowego Programu Aktywizacji Osób Starszych. 
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

P1080350

Patriotyczny konkurs w szkole w Bartodziejach

7 maja 2014

W Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach odbył się konkurs związany z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miał on aspekt historyczno-polonistyczny i adresowany był do uczniów klas IV – VI. Pomysłodawczynią i organizatorką przedsięwzięcia była pani Sylwia Szambor. czytaj więcej

DSCF1362

„Bartodziejaki” na występach w Głowaczowie

5 maja 2014

Wystawa Dorobku Regionalnego Ziemi Radomskiej to pierwsza tegoroczna impreza plenerowa z udziałem „Bartodziejaków”. W niedzielę 4 maja na obiekcie sportowym „Legionu” Głowaczów można było obejrzeć prezentację koni hodowców z regionu radomskiego, podziwiać występy zespołów ludowych i zwiedzać wystawowe stoiska. czytaj więcej

Zdjecie0392

Dziury i błoto na drodze na Bródku. Gdzie jest równiarka?

3 maja 2014

Nadszedł maj, a na gminne drogi nie wyjechała zapowiadana od miesięcy równiarka. Po ostatnich deszczach droga na Bródku (przysiółek wsi Olszowa) jest w fatalnym stanie. Ze strony wójta Jastrzębi słyszymy ciągłe zapewnienia, że jak tylko pogoda pozwoli drogi będą równane. Pogoda była, równiarki nie było, a ludzie czują się oszukani. czytaj więcej

ui

Gminne obchody strażackiego święta

Tegoroczne gminne uroczystości „Dnia Strażaka” odbyły się w sobotę 3 maja w przeddzień św. Floriana, patrona strażaków. W południe w kościele w Jastrzębi odprawiona została msza św. celebrowana przez ks. Grzegorza Stańczaka z udziałem strażackiego pocztu sztandarowego i druhów z gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Po nabożeństwie strażacy i zaproszeni goście spotkali się w remizie w Mąkosach Starych. czytaj więcej

1

Gminne inwestycje

29 kwietnia 2014

Od wielu tygodni trwają prace na placu przy kościele w Jastrzębi, niedawno rozpoczęła się budowa placów zabaw przy szkołach, a postępowania przetargowe na wykonanie drogi w Jastrzębi „do lasu” i kanalizację w Lesiowie są w toku. Firmę, która zbuduje drogę poznamy po weryfikacji  ofert złożonych 29 kwietnia. Rozstrzygnięcie przetargu na wyczekiwaną od lat kanalizację nastąpi za kilka tygodni. czytaj więcej

DSCF1205

Wielkie sprzątanie w Bartodziejach. Zajrzeliśmy do lasu.

26 kwietnia 2014

W piątek, 25 kwietnia ponad 60 osób więzło udział w kolejnej akcji sprzątania śmieci, zorganizowanej przez stowarzyszenie mieszkańców wsi Bartodzieje. W tym roku razem z uczniami z PSP w Bartodziejach sprzątali nauczyciele i rodzice oraz kilkunastoosobowa grupa wolontariuszy z klubu seniora, a nad bezpieczeństwem czuwali strażacy ochotnicy. Zebraliśmy ponad 50 worków śmieci, których odbiór zapewnił urząd gminy w Jastrzębi.
czytaj więcej

5

„Aneksy przeszłości”– Akta stanu cywilnego parafii Lisów (cz. II)

19 kwietnia 2014

Akty małżeństw parafii Lisów zachowały się od 1810 roku. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat poza danymi młodych, rodziców i świadków do ksiąg USC wpisywano często inne informacje o naszych przodkach. W niektórych aktach znajdziemy informacje o ich statusie społecznym, pochodzeniu czy wykonywanym zawodzie. Prezentowane zestawienie jest skróconym wykazem małżeństw z lat 1810 – 1945 zawieranych przez mieszkańców naszej wsi.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

budynekugj

Sesja Rady Gminy Jastrzębia. Równiarka nie poszła w teren.

16 kwietnia 2014

Kwietniowa sesja jastrzębskiego samorządu była wyjątkowo krótka. Uchwały i sprawozdania ośrodka pomocy społecznej zostały przyjęte praktycznie bez żadnej dyskusji. Trochę informacji o bieżącej działalności gminy przedstawił wójt Zdzisław Karaś. Radni dowiedzieli się między innymi, że zapowiadana już na poprzedniej sesji równiarka będzie pracować dopiero po świętach jak drogi obeschną.
.
Wojciech Ćwierz
.
czytaj więcej

20140416_105755

Przedświąteczny nastrój w szkole w Bartodziejach

W dniu 16 kwietnia w szkole w Bartodziejach odbyła się wyjątkowa uroczystość. Uczniowie pod kierunkiem pani Grażyny Frączek zaprezentowali misterium wielkanocne, wprowadzające w nastrój przedświątecznej refleksji i zadumy. W spotkaniu wzięli udział rodzice i seniorzy, a świąteczne życzenia wszystkim zebranym złożyli ks. Czesław Sobolewski i pani Dorota August – Dyrektor PSP w Bartodziejach wraz z przedstawicielkami rady rodziców. czytaj więcej

DSC00424

„III Niedziela ze Zdrowiem” w Zwoleniu

8 kwietnia 2014

Zwoleńskie stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” już po raz trzeci zorganizowało „Niedzielę ze Zdrowiem”. Tegoroczne spotkanie, w którym wzięło udział blisko 150 osób, odbyło się w niedzielne popołudnie 6 kwietnia w sali konferencyjnej Metrol w Zwoleniu w ramach szkolenia lokalnych liderów. czytaj więcej

DSC00402

„Muzyczny Powiew Wiosny” w Jedlińsku

Kompozycje W. A. Mozarta, J. Straussa, P. Mascagniego i utwory z repertuaru Ireny Santor zaprezentowali studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku podczas koncertu „Muzyczny Powiew Wiosny” zorganizowanego 4 kwietnia w Jedlińsku. Na zaproszenie wójta Wojciecha Walczaka wśród publiczności znalazła się liczna grupa seniorów z bartodziejskiego klubu. czytaj więcej

20

Jubileusz V-lecia Klubu Seniora w Bartodziejach

2 kwietnia 2014

1 kwietnia Klub Seniora w Bartodziejach świętował V-lecie swojego powstania. Jubileuszowe obchody odbyły się w Jastrzębi z udziałem licznego grona gości. Spotkanie było okazją do wspomnień i uhonorowania osób, które od wielu lat z ogromną życzliwością wspierają działania Klubu. czytaj więcej

DSC04949

Gminny Turniej „TRIO BASKET” – Owadów 2014

1 kwietnia 2014

W dniu 27 marca 2014 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Owadowie odbył się Gminny Turniej Koszykówki Szkół Podstawowych pn. „Trio Basket”. Do zawodów zgłosiły się cztery szkoły z terenu gminy: Bartodzieje, Wola Goryńska, Lesiów i Owadów. Gospodarze zdominowali zawody, zdecydowanie wygrywając w kategorii dziewcząt i chłopców. czytaj więcej

DSCF0862

Gdy przychodzi wiosna widać więcej

30 marca 2014

Wiosna przyszła wcześniej niż zwykle. Ptaki śpiewają jak szalone, owady bzyczą zapamiętale pośród kwiatów, których dywany co raz szczelniej pokrywają bartodziejski park. To chwile gdy można swobodnie spacerować i oglądać pozostałości dworskiej zabudowy. Już za kilka tygodni urosną trawy, zazielenią się krzewy i drzewa, wtedy ruiny dworu będą ledwie widoczne, a dawne parkowe alejki zupełnie znikną w gęstwinie zarośli. czytaj więcej

logo pokl kwadrat

Nabór uczestników do projektu POKL w 2014 r.

28 marca 2014

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi rozpoczął nową edycję projektu systemowego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Tytuł projektu: „Inwestując w człowieka pomnażamy kapitał społeczny i wygrywamy przyszłość” Celem projektu jest aktywizacja społeczna i zawodowa 14 kobiet z terenu gminy Jastrzębia. czytaj więcej

IMG_1809

Ciepły i radosny pierwszy dzień wiosny

22 marca 2014

O tym, że 21 marca przychodzi wiosna nie trzeba nikomu przypominać. Na ten dzień uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach szykowali się już od dawna. Najbardziej oczekiwaną porę roku przywitali wesołym programem artystycznym przygotowanym pod okiem pani Alicji Siary i Justyny Klepacz, a w postać kolorowej pani Wiosny wcieliła się pani Justyna Górska. Po uroczystym spotkaniu w szkole barwny szkolny korowód przeszedł przez wieś, witając wiosnę w promieniach marcowego słońca czytaj więcej

14

Kabaret „Wesoły Dziadek” w gościnnych występach w Kowali

Występ bartodziejskiego kabaretu „Wesoły Dziadek” uświetnił imprezę organizowaną z okazji pierwszej rocznicę powstania „Babskiego Clubu” działającego przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali. Panowie zaprezentowali skecze i piosenki w programie „Kto się lubi ten się czubi”. Były to kompozycje ukazujące naturę kobiet widzianych oczami mężczyzn.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

DSCF0732

VII Festiwal Produktów Regionalnych w Zwoleniu (wideo)

19 marca 2014

Tegoroczny zwoleński festiwal produktów regionalnych był wyjątkowo udany. Już tradycyjnie zespół ludowy „Bartodziejaki” z powodzeniem reprezentował naszą gminę. Zapraszamy do filmowej relacji z tej imprezy przygotowanej przez organizatorów – stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dziedzictwo i Rozwój” czytaj więcej

urna

Wybory uzupełniające do Rady Gminy Jastrzębia

11 marca 2014

Na 11 maja 2014 roku wyznaczony został termin uzupełniających wyborów do Rady Gminy Jastrzębia w okręgu wyborczym nr 3, obejmującym sołectwo Dąbrowa Jastrzębska. Radnym z tego okręgu był zmarły w listopadzie ubiegłego roku Zygmunt Kamiński, który pełnił funkcję przewodniczącego rady. czytaj więcej

DSC_0238

Wspólne świętowanie Dnia Kobiet

3 marca 2014

Ponad 200 pań bawiło się w sobotę w domu weselnym „Amor” w Bartodziejach. Już po raz piąty wspólnie świętowano Dzień Kobiet na imprezie zorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Jak zwykle nie zabrakło artystycznych wrażeń. Z nowym programem wystąpił kabaret „Wesoły Dziadek”, a do tańca przygrywała kapela Zdzisława Kwapińskiego. czytaj więcej

DSCF0689

VII Festiwal Produktów Regionalnych w Zwoleniu

24 lutego 2014

Festiwal organizowany corocznie w karnawale przez stowarzyszenie Dziedzictwo i Rozwój to gwarancja dobrej zabawy i możliwość prezentacji dokonań lokalnych zespołów ludowych. Tradycyjnie gminę Jastrzębia reprezentowała nasza grupa „Bartodziejaków”. Przygotowaliśmy stół wiejski w konkursie „stoisko miłe dla oczu”, wzięliśmy udział w konkursie „ozdoby kwiatowej”, a na scenie nasze panie śpiewały i tańczyły, bawiąc festiwalową publiczność. czytaj więcej

3

Spotkanie strażaków z jednostki OSP Bartodzieje

23 lutego 2014

W sobotę, 22 lutego odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze jednostki OSP Bartodzieje. Korzystając z zaproszenia na spotkanie podziękowałem naszym druhom za zaangażowanie w pracę społeczną, współpracę ze środowiskiem szkoły i działaniami naszego stowarzyszenia. Wspólnie omówiliśmy tegoroczne plany, m.in. wspólną akcję sprzątania wsi oraz organizację festynu sobótkowego.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

DSCN1433

Karnawałowy Bal Kwiatowy

21 lutego 2014

Kluby seniora z kilku gmin powiatu radomskiego bawiły się na wspólnym balu zorganizowanym 15 lutego w domu weselnym „Siedlisko” w Kotarwicach przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali. W imprezie wzięła udział grupa „Bartodziejaków”, którzy świętowali wspólnie z seniorami z Kowali, Wolanowa, Skaryszewa, Wierzbicy, Jedlińska i Radomia. czytaj więcej

6

Zabawa choinkowa w szkole w Bartodziejach

19 lutego 2014

Tradycyjnie w karnawale w szkołach odbywają się bale choinkowe. W dniu 15 lutego uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach wraz ze swoimi opiekunami, rodzicami, nauczycielami mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych na tę okoliczność.

czytaj więcej

2

Relacja z sesji Rady Gminy Jastrzębia

14 lutego 2014

W środę 12 lutego odbyła się XXXIV sesja Rady Gminy Jastrzębia. Najważniejsze decyzje radnych to zgoda na zaciągniecie 900 tys. zł. pożyczki na kanalizację w Lesiowie, uchwalenie programu zwalczania bezdomności zwierząt, niewyrażenie zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego, podjęcie dwóch uchwał dotyczących zasad dożywania przez GOPS oraz stwierdzenie wygaśnięcie mandatu radnego.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

SAM_3784

Chłopcy z Jastrzębi i dziewczęta z Owadowa grają dalej

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Owadowie po raz drugi była gospodarzem Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. W turnieju rozegranym 13 lutego wzięły udział szkoły z terenu gminy Jastrzębi w kategorii dziewcząt i chłopców z: Woli Goryńskiej, Kozłowa, Mąkos Starych, Jastrzębi i Owadowa. czytaj więcej

8

Piłkarze Akcji Jastrzębia przygotowują się do sezonu

9 lutego 2014

W dniu 9 lutego piłkarze Akcji Jastrzębia rozegrali mecz kontrolny z Zorzą Kowala. Drużyna z naszej gminy wygrała ten pojedynek 3:2. Zapraszam do galerii z niedzielnego spotkania, które rozegrane zostało w Radomiu.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

oo

Serwis internetowy gminy Jastrzębia. Strona czy antystrona?

5 lutego 2014

Jaki jest numer telefonu do komisariatu policji? Czy na terenie gminy działa straż pożarna? Czy są świetlice wiejskie? Czy są stowarzyszenia? A jeśli tak, to czym się zajmują? Czy radni i urzędnicy złożyli w 2013 roku oświadczenia majątkowe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań próżno szukać na stronie www.jastrzebia.pl. Stronie, która wciąż „znajduje się w przygotowaniu” i czeka na… zbliżające się święta Bożego Narodzenia. czytaj więcej

DSCF0520

Odśnieżanie dróg. Gmina walczy, powiat nie daje rady

1 lutego 2014

Kilkanaście centymetrów śniegu, który spadł przed tygodniem w połączeniu z silnym wiatrem wystarczyło aby sytuacja na drogach była bardzo trudna. Niestety tym razem też zwiodły służby, a konkretnie Powiatowy Zarząd Dróg, który nie radzi sobie z odśnieżaniem dróg powiatowych. W gminie Jastrzębia sytuacja wygląda lepiej niż w innych gminach, bo u nas powiat jest wspomagany, a raczej wyręczany przez sprzęt, którym dysponuje wójt. czytaj więcej

1

Przygotowania do Festiwalu Produktów Regionalnych

24 stycznia 2014

Tegoroczny Festiwal Produktów Regionalnych organizowany przez zwoleńską Lokalną Grupę Działania „Dziedzictwo i Rozwój” zaplanowano na 23 lutego. Kilka dni temu w Zwoleniu odbyło się spotkanie władz stowarzyszenia z przedstawicielami zespołów ludowych. Po rocznej przerwie w festiwalu uczestniczyć będą Bartodziejaki. Przygotujemy konkursowe „stoisko miłe dla oczu” i tradycyjne ozdoby z kwiatów. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska i degustację regionalnych potraw.
.
czytaj więcej

IMG_1608

Dzień Babci i Dziadka

Miłą niespodziankę dla babć i dziadków z okazji ich święta sprawili uczniowie z PSP w Bartodziejach i „Skrzaty” z naszego niepublicznego przedszkola. Zapraszamy do galerii z wtorkowej uroczystości. czytaj więcej

4

Ze szkolnego archiwum…

19 stycznia 2014

Kronika szkoły w Bartodziejach wraz z pokaźną galerią archiwalnych zdjęć jest od dawna dostępna w naszym portalu. Dziś uzupełnia ją wyjątkowe zdjęcie z 1938 roku z uczniami klasy I i II. Wraz z wychowankami na fotografii uwieczniony został Henryk Okrój, nauczyciel cieszący się w wyjątkowym autorytetem w wiejskiej społeczności. Usunięty z bartodziejskiej szkoły pod koniec 1939 roku działał w podziemiu, w 1944 roku zginął z rąk hitlerowców. czytaj więcej

1

Zimowe utrzymanie dróg

Informuję, że za odśnieżanie dróg powiatowych odpowiedzialny jest Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Radomiu ul. Graniczna 24; tel. 48 36-55-801 w. 231 lub 230. Za zimowe utrzymanie dróg gminnych utwardzonych i gruntowych odpowiada Urząd Gminy w Jastrzębi (tel. 48 384-05-05).
.
Wojciech Ćwierz – tel. 500-235-548

P1080276

„Bezpieczny Senior” w Bartodziejach

16 stycznia 2014

W dniu 16 stycznia w szkole w Bartodziejach odbyło się szkolenie „Bezpieczny Senior” skierowane do osób starszych, które są szczególnie narażone na manipulację ze strony przestępców. Szkolenie prowadzili: Inspektor Kamila Adamska i Sierżant Sztabowy Paweł Lenarcik z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. czytaj więcej

1

Sukces WOŚP w Owadowie. Zebrali ponad 4 tys. złotych

14 stycznia 2014

12 stycznia po raz drugi Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Owadowie wsparła Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Była świetna zabawa, sportowa rywalizacja, licytacje i kwestowanie pod kościołami we Wsoli, Wielogórze i Jastrzębi. Wolontariusze z Owadowa to: Dawid Bochyński, Agnieszka Dyziak, Zuzanna Kruszyńska, Emilia Kucharska, Wioletta Nowak, Wiktoria Stańczykowska. czytaj więcej

miniwoda

Klimat nas nie rozpieszcza

12 stycznia 2014

Roczna suma opadów w 2013 roku w Bartodziejach wyniosła 654,8 mm. To więcej niż przeciętna roczna norma dla naszego regionu, wynosząca 537,6 mm. Ostatnie lata wykazują tendencję powrotu do lat „mokrych”, dla porównania w roku 2012 spadło 566,5 mm. W ubiegłym roku przeżyliśmy 17 burz i 3 gradobicia, z których jedno było fatalne w skutkach, niszcząc oziminy i pokrycia dachów. Rok 2013 był wyjątkowy z powodu bardzo długiej zimy, pokrywa śnieżna zniknęła dopiero 10 kwietnia.
>
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

DSCF0192

Styczniowa galeria leśna

11 stycznia 2014

Zwykle o tej porze bartodziejskie pola pokrywa śnieg, a spacer po leśnych dróżkach utrudnia spora warstwa białego puchu. Tymczasem styczeń 2014 przypomina bardziej koniec listopada, gdy na oziminach pasą się stada saren. Ale chyba już nadchodzi kres tej sielanki, a dziadek mróz nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. czytaj więcej

1 (2)

Stacja uzdatniania wody oddana do użytku

Do około 600 mieszkań trafia woda z nowo otwartej stacji uzdatniania w gminie Jastrzębia. Nowoczesny obiekt oddano oficjalnie do użytku w poniedziałek 6 stycznia. Zapraszam do relacji i galerii zdjęć z uroczystego otwarcia obiektu, udostępnionych przez redakcję kozienickiego tygodnika OKO.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

2

Jest nowy budżet, ale „nie ma sprawiedliwości na tym świecie”

2 stycznia 2014

Zaledwie siedmiu radnych poparło projekt budżetu gminy Jastrzębia i to wystarczyło do jego uchwalenia. Większość zaplanowanych na ten rok inwestycji to zadania, które były w uchwale budżetowej w roku 2013, ale nie zostały wykonane przez wójta Zdzisława Karasia, m.in. budowa kanalizacji w Lesiowie, droga w Jastrzębi do lasu, place zabaw przy szkołach i plac przy kościele w Jastrzębi. Rok wyborczy zapowiada się więc na „bogato”.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

IMG_1518

Wigilijne spotkanie w szkole w Bartodziejach

20 grudnia 2013

„Jasełka na Wesoło” przygotowane przez uczniów, pod kierunkiem pani Alicji Siary i Justyny Klepacz obejrzeli uczestnicy wigilijnego spotkania, które odbyło się w szkole w Bartodziejach 19 grudnia. W uroczystości wzięli udział rodzice, seniorzy i zaproszeni goście. czytaj więcej

„W mikołajkowy czas Julian Tuwim żegna nas”

18 grudnia 2013

W dniu 6 grudnia w szkole w Bartodziejach odbyło się nietypowe, ale pełne różnego rodzaju wrażeń przedsięwzięcie, którego pomysłodawczyniami i organizatorkami były panie: Grażyna Frączek i Sylwia Szambor. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim podsumowania działań związanych z kończącym się rokiem poety Juliana Tuwima, przy okazji ten dzień kojarzony jest przez dzieci ze Świętym Mikołajem.

czytaj więcej

6

„Żółkowscy” Teresy Żółkowskiej-Kądzielowej

15 grudnia 2013

Wspomnienia z wizyt w Bartodziejach, losy majątku i dworu rodziny Janowskich na tle tragicznych wydarzeń historycznych, unikalne fotografie – to wszystko znalazło się w monografii rodziny Żółkowskich, wydanej niedawno przez seniorkę tego rodu Teresę Żółkowską-Kądzielową, której ciotka Maria Żółkowska była żoną Bolesława Janowskiego, dziedzica przedwojennych Bartodziej.   czytaj więcej

1

„Miejsca Pamięci Narodowej w Gminie Jastrzębia”

4 grudnia 2013

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje wydało publikację poświęconą miejscom pamięci narodowej w gminie Jastrzębia. Broszura zawiera opis zabytkowych budowli, pomników, mogił i pamiątkowych krzyży. Dodatkowo w opracowaniu zamieszczone zostały biogramy kilku wybitnych postaci oraz wspomnienia mieszkańców gminy sięgające czasów przedwojennych. czytaj więcej

2

Budowa dróg pod znakiem zapytania – nie będzie schetynówek

3 grudnia 2013

W dniu 29 listopada 2013 roku odbyła się XXX sesja Rady Gminy Jastrzębia. Na wstępie radni minutą ciszy uczcili osobę zmarłego Przewodniczącego Rady Zygmunta Kamińskiego. Główne tematy listopadowej sesji to stawki podatkowe na rok 2014, przyjęcie programu współpracy ze stowarzyszeniami oraz zmiany w budżecie na obecny rok. Radni otrzymali też projekt budżetu na przyszły rok.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

CAM00291

Wycieczka do teatru

30 listopada 2013

W dniu 25 listopada grupa uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach wraz z Panią Dyrektor Dorotą August udała się do sali koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu na spektakl pt. „Przygody Robinsona Cruzoe”.

czytaj więcej

1

Zmarł Zygmunt Kamiński – Przewodniczący Rady Gminy Jastrzębia

29 listopada 2013

W dniu 28 listopada w wieku 55 lat zmarł Zygmunt Kamiński. W obecnej kadencji Rady Gminy Jastrzębia pełnił funkcję przewodniczącego. Reprezentował sołectwo Dąbrowa Jastrzębska, gdzie wraz z rodziną prowadził gospodarstwo rolne. Był wieloletnim działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego, społecznikiem głęboko zaangażowanym w działalność na rzecz rozwoju naszej gminy. Uroczystość pogrzebowa śp. Zygmunta Kamińskiego odbyła się w 30 listopada w kościele parafialnym w Jastrzębi.

CAM01577

Zima za pasem, a w lesie grzyby

24 listopada 2013

To był wyjątkowy udany sezon dla grzybiarzy. Media donosiły o grzybach gigantach znajdowanych w podradomskich lasach. Ciepła i w miarę wilgotna jesień sprawiła, że przy odrobinie szczęścia każdy kto udał się do lasu, wracał z koszem pełnym prawdziwków, kozaków, podgrzybków czy maślaków. Mimo, że już koniec listopada maślaków wciąż dostatek, a i podgrzybek się trafia. czytaj więcej

DSC_0677

Wspólne Świętowanie Dnia Seniora

18 listopada 2013

W dniu 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Seniora. Stało się już tradycją, że seniorzy z Bartodziej i kilku zaprzyjaźnionych gmin spotykają się z tej okazji na dorocznym balu organizowanym przez Klub Seniora z Kowali. Tym razem wspólnie świętowali seniorzy z gminy Kowala, Jastrzębia, Wolanów i Skaryszew.

czytaj więcej

8

Nasze zabytki sztuki ludowej

17 listopada 2013

Przydrożne krzyże i kapliczki są typowe dla krajobrazu radomskiej wsi. W Bartodziejach wciąż możemy podziwiać kilka form takich niewielkich budowli kultowych. W galerii zdjęć wykonanych przez kilkoma laty znajdują się fotografie odchodzących powoli drewnianych krzyży (jeden już nie istnieje), kapliczki słupowej z początku XIX wieku i późniejszych kapliczek murowanych oraz najprostszej drewnianej skrzynki z obrazem Matki Bożej. czytaj więcej

2

Żyją twórczo i poznają swoje talenty

12 listopada 2013

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia „Gościniec” od września realizuje projekt „Żyj twórczo! Poznaj swoje talenty”, w którym bierze udział grupa 15 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Jastrzębi. Działaniom stowarzyszenie przyświeca idea poszukiwania inspiracji do twórczego życia w lokalnym środowisku. czytaj więcej

DSCF0133

Listopadowe klimaty

10 listopada 2013

Październikowa aura rozpieszczała nas długo, roztaczając uroki polskiej złotej jesieni. Listopad nie zrobił niespodzianki, jest szaro i mokro, a kolorowe liście już opadły. Tylko brzoza trzyma się jeszcze dzielnie. Jest ciepło, co skrzętnie wykorzystuje bydło, skubiąc wciąż zieloną trawę. Zapraszamy do galerii…

czytaj więcej

2

Wiemy jak żyć zdrowo

W sobotę 9 listopada o godz. 16.00 w szkole w Bartodziejach odbył się wykład „Jak żyć zdrowo” zorganizowany przez stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ”Dziedzictwo i Rozwój”. Uczestnicy spotkania mogli bezpłatnie wykonać pomiary składu ciała z wstępną analizą, określeniem masy kostnej, masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej, BMI i otyłości wisceralnej. czytaj więcej

DSCF0059

Dawnych wspomnień czar

6 listopada 2013

W lata trzydzieste ubiegłego wieku przenieśli się uczestnicy spotkania zorganizowanego w szkole w Bartodziejach. O dawnych zwyczajach, obrzędach, wierzeniach i codziennym życiu opowiadali najstarsi mieszkańcy naszych okolic zaproszeni na spotkanie z panem Marcinem Stańczukiem, etnologiem z Muzeum Wsi Radomskiej. czytaj więcej

2

Galeria archiwalnych zdjęć (Bartodzieje i Lisów)

4 listopada 2013

Uroczystość otwarcia stacji kolejowej „Bartodzieje” w 1934 r. z udziałem premiera Leona Kozłowskiego, pracownicy majątku „Wehrmachtsgute Bartodzieje” (1940 – 1944), przedwojenny Lisów, dwór i szkoła w Bartodziejach w okresie powojennym oraz inne archiwalne fotografie mieszkańców wsi Bartodzieje. Zapraszamy do galerii.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

CAM01400

Cmentarz w Lisowie

1 listopada 2013

W 2013 r. przypada 140 rocznica powstania nekropolii w Lisowie. Założona w 1873 r. pierwotnie zajmowała powierzchnię 200 prętów, w 1924 r. została powiększona o kolejne 300 i poświęcona przez ks. Ignacego Jaworskiego. Na lisowskim cmentarzu znajduje się kilkanaście zabytkowych pomników, m.in. groby właścicieli majątków w Bierwcach i Bartodziejach oraz nagrobki kilku proboszczów miejscowej parafii. czytaj więcej

Pamięć o Powstańcach Styczniowych

30 października 2013

W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych pod pomnikiem Powstańców Styczniowych znajdującym się w pobliżu remizy strażackiej w Bartodziejach złożona została wiązanka biało – czerwonych kwiatów i zapalone znicze. W 2013 roku obchodzona jest 150 rocznica wybuchu powstania, którego tragiczne wydarzenia rozgrywały się również w okolicach naszej miejscowości. czytaj więcej

1 (14)

Unikatowe zdjęcia dworu w Bartodziejach

29 października 2013

Zapraszam do galerii zdjęć bartodziejskiego dworu z okresu międzywojennego. Fotografie pochodzą z rodzinnego archiwum Danuty Pretzel, córki prawnika Edmunda Janowskiego, brata Bolesława, który był pierwszym właścicielem majątku Bartodzieje z rodu Janowskich.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

ikonka gazety razem

Z archiwum lokalnych gazet (II część)

25 października 2013

O kwitnącej w Bartodziejach polsko – francuskiej przyjaźni pisały w 1995 roku dwa radomskie dzienniki: Słowo Ludu i Echo Dnia. Zapraszamy do naszego internetowego archiwum, w którym przybyło kilka artykułów z prasy lokalnej.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

SDC11907

Elewacja będzie jak nowa

Łagodna aura, panująca podczas tegorocznej jesieni, sprzyja pracom remontowym. W Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach dobiega już końca naprawa elewacji zachodniej ściany budynku, uszkodzonej podczas majowego gradobicia.  czytaj więcej

CAM01300

Mnóstwo słońca i dobrej zabawy na ziemniaczanym festynie

14 października 2013

Tegoroczny Dzień Nauczyciela w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach był wyjątkowy. Po programie artystycznym w wykonaniu uczniów i ślubowaniu pierwszoklasistów odbył się „ziemniaczany festyn”. Na dzieci czekały konkursy i zabawy, poczęstunek, a największą atrakcją była ciuchcia, którą przez kilka godzin oblegali najmłodsi. czytaj więcej

5

Spotkanie w sprawie drogi w Jastrzębi

11 października 2013

10 października w Jastrzębi odbyło się spotkanie mieszkańców z władzami gminy w sprawie budowy drogi na odcinku od krzyżówek do lasu. Korzystając z zaproszenia na spotkanie wyjaśniłem mieszkańcom przyczyny, dla których większość rady podjęła decyzję o odłożeniu realizacji tej inwestycji. czytaj więcej

pks

Chełmińska rezygnuje z linii L

9 października 2013

Od września na terenie gminy Jastrzębia jeździły autobusy prywatnej firmy przewozowej „Chełmińska”. Linie nowego przewoźnika pokrywały się z trasą autobusów PKS. Tańsza oferta konkurencji zmusiła PKS do obniżki cen. Po kilku tygodniach walka o klienta dobiegła końca. Od 9 października Chełmińska wycofuje się z Jastrzębi. czytaj więcej

2

Relacja z sesji Rady Gminy Jastrzębia

3 października 2013

Sesję Rady Gminy Jastrzębia, która odbyła się 30 września, zdominowała sprawa budowy drogi w Jastrzębi. Po dyskusji radni podjęli decyzję, że ta inwestycja nie będzie rozpoczęta jesienią, a przetarg zostanie unieważniony. Zdaniem radnych mieszkańcy wsi Jastrzębia tak jak mieszkańcy innych sołectw powinni mieć finansowy udział w projekcie drogi. Dyskusyjny jest również pomysł wójta, aby budowę zacząć pod koniec października i pozostawić rozgrzebany plac budowy na okres zimy. czytaj więcej

tvn uwaga

TVN „Uwaga” w Jastrzębi – dramat dziecka w rodzinie zastępczej

1 października 2013

Gdy dwunastoletnia dziewczynka trafiła do rodziny zastępczej w gminie Jastrzębia, myślała, że wreszcie będzie miała normalny dom. To był dopiero początek koszmaru. Nowi opiekunowie zabili jej psa i karmili psychotropami. Dziewczynka uciekła od swoich opiekunów. czytaj więcej

RADNY SOLTYS

Niska frekwencja na zebraniu sołeckim

29 września 2013

W zebraniu sołeckim wsi Bartodzieje w dniu 29 września wzięło udział 19 mieszkańców. Głównym tematem spotkania było wyrażenie zgody na przejazd przez wspólnotę gruntową. Ponadto omówione zostały inwestycje planowane na terenie naszej miejscowości. Spotkanie prowadziła pani sołtys Barbara Bartnik i radny Wojciech Ćwierz. czytaj więcej

CAM00366

Żałosny finał pomocy dla poszkodowanych gradobiciem

26 września 2013

Majowe gradobicie, które nawiedziło powiat radomski, dotknęło kilka sołectw w gminie Jastrzębia. Starty były poważne. Na kilkunastu budynkach zniszczeniu uległy dachy i elewacje, a w uprawach największe starty gradobicie wyrządziło w zbożach ozimych, sadach i plantacjach warzyw. Uprawy nie były ubezpieczone, ale jak wynikało z medialnych deklaracji władz rolnicy mieli otrzymać wsparcie, które byłoby rekompensatą za poniesione straty. Po czterech miesiącach od gradobicia i wypełnieniu sterty papierów rolnicy dowiedzieli się na co mogą liczyć. Niestety pomoc Państwa ma wymiar symboliczny, a rolnicy czują się oszukani, a wręcz ośmieszeni.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

bz

Druga tura darów trafi do potrzebujących

23 września 2013

W czwartek, 26 września w szkole w Bartodziejach wydawana będzie II tura darów żywnościowych. Osoby uprawione do otrzymania żywności proszone są o zgłaszanie się od godz. 9.00. Dary dla mieszkańców wsi Bartodzieje i Olszowa pochodzą z Radomskiego Banku Żywności i są przekazywane dzięki umowie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji i Wsi Bartodzieje, które zapewnia ich transport i rozdział.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

SAM_2886

Zwycięstwo dziewcząt z Owadowa w Turnieju Orlika

22 września 2013

Uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Owadowie po raz drugi mieli okazję do gry w Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Dzieci rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych 10-11 lat i 12-13 lat z podziałem na dziewczęta i chłopcy. Organizacja takich turniejów ma na celu promowanie wśród dzieci sportowej aktywności i zasad gry fair play i organizowania różnych imprez sportowych na obiektach wybudowanych w ramach programu „Moje boisko-Orlik 2012”. czytaj więcej

info1

Bezpłatne badanie słuchu

21 września 2013

W najbliższy wtorek, 24 września, o godz. 12.30 w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach odbędzie się bezpłatne badanie słuchu. Badania wykonywać będzie Warszawski Ośrodek Badania słuchu „Audiomex”. czytaj więcej

SDC11857

Uczniowie z Bartodziej sprzątali świat

20 września 2013

Publiczna Szkoła Podstawowa w Bartodziejach od wielu lat włącza się w ogólnopolską wrześniową akcję „Sprzątania Świata”. Podczas tegorocznej akcji organizowane są lokalne działania z zakresu edukacji odpadowej, bo to ona właśnie jest w Polsce w tej chwili najbardziej potrzebna. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi nie zadziała, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i co zrobić, by było ich jak najmniej. czytaj więcej

1

Deszcz nie przeszkodził w dobrej zabawie

15 września 2013

Prawdziwe tłumy bawiły się na gminnych dożynkach w Jastrzębi. Mimo, że deszczowa aura straszyła już od rana, a po południu deszcz pojawiał się kilkakrotnie, mieszkańcy nie zawiedli i wytrwali. W programie imprezy były atrakcje dla wszystkich pokoleń, występy zespołów ludowych i uczniów z gminnych szkół, konkursy dla dzieci, występ parodysty Waldemara Ochni, a długo oczekiwany Don Vasyl i jego cygańskie gwiazdy oczarowali publiczność.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

5

Droga w Jastrzębi będzie w czerwcu 2014 roku

14 września 2013

Na sesji 4 września radni podtrzymali decyzję o przebudowie drogi gminnej w Jastrzębi, na odcinku od krzyżówek do lasu, którą już raz zatwierdzili, uchwalając budżet na 2013 r. W dniu 12 września w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Jastrzębia ukazało się ogłoszenie o przetargu na tę inwestycję. Niespodzianką dla radnych jest termin zakończenia budowy, który został wyznaczony na 15 czerwca przyszłego roku. czytaj więcej

DSCF9763

Dożynki powiatu radomskiego w Jedlni – Letnisku

9 września 2013

Korowód wieńców dożynkowych, prezentacje zespołów ludowych, występ Kabaretu Moralnego Niepokoju, koncert Czerwonych Gitar, liczne konkursy, atrakcje i niespodzianki, a w tle spotkania i rozmowy prominentów powiatowego i gminnego samorządu – to wszystko miało miejsce w Jedlni-Letnisku już w minioną niedzielę. W tegorocznym świecie plonów uczestniczyły delegacje wieńcowe z 12 gmin. Jastrzębię reprezentował zespół „Bartodziejaków. Nasi panowie dzielnie dźwigali wieniec na długiej trasie z kościoła na dożynkowy plac, a panie zawładnęły dożynkową sceną. czytaj więcej

5

Trzy razy do 7 – relacja z sesji Rady Gminy w Jastrzębi

8 września 2013

Jednego głosu zabrakło aby przerwać posiedzenie Rady Gminy w Jastrzębi. Część radnych chciała mieć więcej czasu do namysłu nad propozycjami wójta Zdzisława Karasia, który niespodziewanie zażądał od rady decyzji w sprawie budowy drogi w Jastrzębi i sposobu finansowania kanalizacji w Lesiowie. Ostatecznie radni zdecydowali, że w Jastrzębi powstanie droga z prawdziwego zdarzenia, a budowa kanalizacji nie będzie uzależniona od wcześniejszego dokonania wpłat przez mieszkańców. 
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

Rok szkolny 2013/2014 rozpoczęty

3 września 2013

2 września uczniów i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach powitała pani dyrektor Dorota August, życząc wszystkim spokojnej i owocnej pracy w nowym roku szkolnym. Dla szkoły wakacje to czas remontów. W tym roku gruntownie odnowiono cały parter i część pomieszczeń na piętrze, pomalowano ogrodzenie, a w najbliższym czasie zachodnia ściana budynku będzie ocieplona. Dzięki współpracy naszego stowarzyszenia, dyrekcji szkoły i władz gminy Jastrzębia w budynku PSP w Bartodziejach po wakacyjnej przerwie ponownie rozpocznie działalność Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Skrzat”. czytaj więcej

mini wieniec

Zespół ludowy „Bartodziejaki” nagrodzony na „Święcie Chleba”

1 września 2013

Tegoroczne „Święto Chleba” organizowane w radomskim skansenie było wyjątkowe udane dla zespołu „Bartodziejaków”. W ocenie jury konkursowego nasz wieniec dożynkowy został uznany za najpiękniejszy spośród wszystkich zaprezentowanych przez kilkanaście kół gospodyń, zespołów ludowych i stowarzyszeń. Za zwycięstwo w konkursie otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe, których wręczenia dokonała gospodyni imprezy, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej –  Ilona Jaroszek i prezydent Radomia – Andrzej Kosztowniak.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

herb mini

Po latach starań gmina Jastrzębia będzie mieć swój herb

30 sierpnia 2013

„W polu błękitnym, na dębowym konarze złotym w pas jastrząb srebrny z dziobem złotym i takimiż szponami i dzwonkami.” tak brzmi heraldyczny opis herbu gminy Jastrzębia, który zostanie oficjalnie przyjęty przez Radę Gminy Jastrzębia na sesji w dniu 4 września 2013 roku.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

chełm

„Chełmińska” uruchomiła linię L

24 sierpnia 2013

Od kilku dni na terenie gminy Jastrzębia pojawiły się autobusy prywatnej firmy przewozowej „Chełmińska”. Linie nowego przewoźnika pokrywają się z trasami, na których kursują autobusy PKS-u i są atrakcyjne cenowo, co cieszy mieszkańców. Trudno jednak stwierdzić jaki będzie efekt tej konkurencji w dłuższym czasie. Można się spodziewać, że z tej walki o klienta ktoś wyjdzie zwycięsko, a ktoś przegra.

czytaj więcej

DSCF5856

„Bartodziejaki” znów pobili Moskali

20 sierpnia 2013

Występy w sobotnim przeglądzie folklorystycznym nie zakończyły udziału „Bartodziejaków” w „Dniach Kowali”. W niedzielę nasi artyści znów pojawili się na stadionie w Kowali wcielając się w postacie miejscowych chłopów by wspólnie z powstańcami stawić czoło Moskalom w widowisku plenerowym nawiązującym do bitwy, która rozegrała się w sierpniu 1863 roku. czytaj więcej

DSCN9155

„Bartodziejaki” na przeglądzie folklorystycznym w Kowali

18 sierpnia 2013

Zespół ludowy „Bartodziejaki” już po raz drugi wystąpił w Kowali na corocznym przeglądzie twórczości regionalnych zespołów ludowych. Tym razem dodatkowym akcentem imprezy była 150. rocznica powstania styczniowego i na tę okazję każdy zespół przygotował specjalną pieśń.   czytaj więcej

akta1

„Aneksy przeszłości”– Akta stanu cywilnego parafii Lisów

17 sierpnia 2013

Zachowane akta stanu cywilnego parafii Lisów obejmują okres od początku XIX wieku. Metryki oprócz imion i nazwisk zawierają wiele innych informacji, wzbogacających wiedzę o naszych przodkach i historii regionu.  Opracowanie i publikacja w naszym portalu tych archiwaliów jest kontynuacją rozpoczętej kilka lat temu akcji gromadzenia materiałów o historii wsi Bartodzieje i okolic. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym etapem prezentacji akt stanu cywilnego –  indeksem urodzonych do roku 1910. czytaj więcej

kosc

Wirtualny spacer po gminie Jastrzębia

9 sierpnia 2013

Lokalna Grupa Działania „Dziedzictwo i Rozwój” prezentuje na swojej stronie internetowej wirtualny spacer po najpiękniejszych zakątkach kilku gmin regionu radomskiego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, z których 11 przedstawia miejsca, obiekty i krajobrazy z gminy Jastrzębia.   czytaj więcej

10000047

Akcja Jastrzębia zostaje w klasie A

8 sierpnia 2013

Piłkarze Akcji Jastrzębia rzutem na taśmę uchronili się od degradacji do klasy B. Z rozgrywek wycofał się LKS Pniewy. Kilka dni temu Pniewy nie przeszyły weryfikacji licencyjnej, gdyż nie posiadają wymaganej co najmniej jednej grupy młodzieżowej. Zespół ten zdecydował się na grę w klasie B. Miejsce LKS Pniewy w klasie A zajmie zdegradowana po sezonie Akcja Jastrzębia. Również w terminarzu Akcja zagra w miejsce Pniew. Zespół zainauguruje sezon 18 sierpnia meczem z KS Magnuszew przed własną publicznością.

SAM_1438

Nowa galeria zdjęć z festynu w Goryniu

7 sierpnia 2013

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z niedzielnego, parafialnego festynu w Goryniu, które prezentujemy dzięki uprzejmości pracowników jastrzębskiej filii Południowo-Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Jedlińsku. czytaj więcej

DSCF5614

Słonecznie i rodzinnie na festynie w Goryniu

4 sierpnia 2013

W niedzielę 4 sierpnia na placu przy plebanii w Goryniu z inicjatywy stowarzyszenia „Zacisze Goryń” i miejscowego proboszcza – ks. Grzegorza Murawskiego odbył się I Parafialny Festyn Rodzinny „Bawimy się Razem”. Na licznie przybyłych mieszkańców czekało wiele atrakcji, konkursy i zabawy, turniej przeciągania liny, słodki poczęstunek i loteria fantowa. Z pewnością sukces tegorocznego festynu sprawi, że będzie to cykliczna, wakacyjna impreza, na której co roku bawić się będzie cała okolica.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

14 - lata 40-te

Prokurator zajmie się Krystyną Gancarczyk Hjorth

30 lipca 2013

Konserwator zabytków złożył zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez Krystynę Gancarczyk Hjorth, właścicielkę dworu w Bartodziejach. Przedstawiciel służb odpowiedzialnych za ochronę zabytków podjął działania spóźnione o ponad 20 lat, dostrzegając po niemal ćwierćwieczu, że dwór nie jest „zabezpieczany i remontowany”. Właściciele dworu już dawno powinni zostać ukarani za zniszczenie zabytku, o co nasze stowarzyszenie przez lata bezskutecznie zabiegało. czytaj więcej

2

Będą place zabaw przy szkołach i skwer w centrum Jastrzębi

26 lipca 2013

Urząd Gminy w Jastrzębi ogłosił przetargi na inwestycje, które będą współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W Bartodziejach, Kozłowie, Mąkosach Starych, Lesiowie i Owadowie urządzone zostaną place zabaw, a plac w centrum Jastrzębi, przy kościele parafialnym zamieni się w urokliwy skwer.

czytaj więcej

bart film

Bartodziejaki na planie filmowym

22 lipca 2013

Zespół ludowy „Bartodziejaki” w lecie ubiegłego roku został zaproszony na plan filmu „Rok 1863”. W malowniczej scenerii Muzeum Wsi Radomskiej powstało kilka fragmentów filmu, m.in. scena opłakiwania poległych powstańców. Zapraszamy do obejrzenia kadru, nakręconego z udziałem naszych artystów.

czytaj więcej

CAM00615

Nowy zarząd klubu „Akcja” Jastrzębia

21 lipca 2013

Wieloletni samorządowiec, działacz społeczny i sportowy z Kozłowa Józef Tomalski został  prezesem gminnego klubu piłkarskiego „Akcja” Jastrzębia. W dniu 14 lipca na walnym zgromadzeniu członków klubu wybrany został skład nowego zarządu, do którego wszedł m.in. Leszek Kłosowski, członek komisji sportu  Rady Gminy Jastrzębia. czytaj więcej

u

„Baśń o Mnichu”

11 lipca 2013

„Baśń o Mnichu” to opowieść, która powstała na podstawie legendy o skarbie zakopanym przez powstańców styczniowych w bartodziejskim parku. Autorką baśni jest radomska poetka Walentyna Pawelec. Dzięki dotacji z Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2013” baśń została wydana w formie barwnej publikacji. W książeczce znalazło się 17 rysunków wykonanych przez uczniów PSP w Bartodziejach. czytaj więcej

DSC05687

„Bartodziejaki” na festynie w Owadowie

10 lipca 2013

30 czerwca w Owadowie odbył się festyn sobótkowy zorganizowany przez Stowarzyszenie „Owadów – Wieś z Przyszłością”. Podczas imprezy przed publicznością wystąpił zespół wokalny „Bartodziejaki” prezentując  pieśni ludowe związane z tradycją nocy świętojańskiej. czytaj więcej

1

Smutny koniec sezonu piłkarzy Akcji Jastrzębia

6 lipca 2013

Akcja Jastrzębia spadła do klasy B. W ostatnim meczu zawodnicy z Jastrzębi na własnym boisku przegrali 4:6 z drużyną z Chomentowa. Spadek do niższej klasy rozgrywek jest zawsze podstawą do przemyśleń i analizy przyczyn słabych występów. Lokalne środowisko sportowe jest zgodne co do tego, że gminę stać na drużynę, która potrafiłaby grać na wyższym poziomie. Zarząd klubu podał się do dymisji, a nowy zostanie wybrany 14 lipca. czytaj więcej

gosciniec2a

Kolejny grant dla Stowarzyszenia „Gościniec”

4 lipca 2013

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia „Gościniec” powstało w 2010 roku. To nasz „młodszy brat”, któremu kibicujemy, z radością patrząc jak szybko się rozwija, realizując bardzo ciekawe i innowacyjne projekty. Przed kilkoma dniami ogłoszono wyniki programu „Działaj Lokalnie”, a „Gościniec” ponownie znalazł się na liście organizacji, które otrzymają dofinansowanie. czytaj więcej

Świadectwa rozdane – Witajcie Wakacje!

3 lipca 2013

Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody za wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, były występy artystyczne maluchów i uczniów klasy VI, rozdanie świadectw i wreszcie… zaczęły się wakacje. czytaj więcej

2

Radni dyskutowali o inwestycjach i reformie śmieciowej

2 lipca 2013

Najważniejsze decyzje rady na czerwcowej sesji to zmiany w budżecie na rok 2013 i podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu na zakończenie budowy stacji uzdatniania wody w Jastrzębi. Radni dokonali zmian w uchwałach śmieciowych, a sprawą, która wywołała duże emocje był udział mieszkańców w gminnych inwestycjach.
.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

smieci

Harmonogram odbioru odpadów dla gminy Jastrzębia

29 czerwca 2013

Od 1 lipca obowiązywać będzie nowy system systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Przedstawiamy harmonogram odbioru odpadów z gospodarstw domowych z terenu gminy Jastrzębia na rok 2013 i pierwsze półrocze roku 2014, wspierając akcję informacyjną Urzędu Gminy w Jastrzębi, który nie zdążył jeszcze zamieścić tej informacji na oficjalnej stronie gminy. czytaj więcej

7

Nowa galeria i medialne echa naszego festynu

Zapraszamy do galerii zdjęć z festynu sobótkowego w Bartodziejach i relacji medialnych z naszej imprezy. O bartodziejskich sobótkach można było przeczytać w Echu Dnia, kozienickim OKU i na kilku innych portalach informacyjnych. czytaj więcej

3

Zaproszenie do Owadowa na „Wianki Sobótkowe”

27 czerwca 2013

30 czerwca o godz. 14.00 na boisku szkolnym w Owadowie rozpocznie się Festyn Sobótkowy organizowany przez Stowarzyszenie „Owadów – Wieś z Przyszłością”. W programie imprezy m.in. puszczanie wianków na wodzie, poszukiwanie kwiatu paproci, występy zespołów ludowych, dziecięcy plac zabaw, kawiarenka oraz konkurs wiedzy o tradycjach sobótkowych. czytaj więcej

2

XXVIII Sesja Rady Gminy Jastrzębia

26 czerwca 2013

W dniu 28 czerwca 2013 r. odbędzie się XXVIII sesja Rady Gminy Jastrzębia. W programie  sesji zaplanowane zostało m.in. podjęcie uchwały o zaciągnięciu kredytu na budowę stacji uzdatniania wody w Jastrzębi, ponowne podjęcie uchwał śmieciowych oraz istotne zmiany w budżecie gminy. W załączeniu porządek obrad. czytaj więcej

DSC_0691

Sobótkowo i patriotycznie na festynie w Bartodziejach

24 czerwca 2013

Stało się już tradycją, że w Bartodziejach co roku organizowany jest festyn rodzinny, który gromadzi setki uczestników z całej okolicy. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy, że impreza odbędzie się pod koniec roku szkolnego i będziemy świętować sobótki. Dodatkowo festyn wzbogacony został o elementy edukacji historycznej, dzięki realizacji przez nasze stowarzyszenie projektu związanego ze 150. rocznicą powstania styczniowego.

Dorota August, Wojciech Ćwierz, Marian Kuliński
czytaj więcej

CAM00721

Drogi powiatowe – remonty i plany inwestycyjne

21 czerwca 2013

Na terenie gminy Jastrzębia większość dróg jest własnością powiatu, a ich bezpośrednim zarządcą jest Powiatowy Zarząd Dróg. Ograniczone środki finansowe sprawiają, że jedynie część powiatowej infrastruktury drogowej została gruntownie przebudowana, a wiele kilometrów dróg wymaga remontów i bieżących napraw. W 2013 roku ma ruszyć przebudowa drogi Jedlińsk – Łukawa, ale wszystko wskazuje na to, że wyłącznie w miejscowościach należących do gminy Jedlińsk. czytaj więcej

SDC11701

Bartodziejskie skrzaty zaśpiewały dla swoich mam

18 czerwca 2013

W punkcie przedszkolnym „Skrzat” prowadzonym przez nasze stowarzyszenie odbyła się wyjątkowa uroczystość. Przedszkolaki i ich mamy wspólnie bawili się na imprezie z okazji Dnia Dziecka i Dnia Matki. Publiczność podziwiała występ maluchów, którzy zaprezentowali specjalny program artystyczny. A po występach na przedszkolaków czekały upominki i słodki poczęstunek. czytaj więcej

DSCN8265

Bartodziejaki na przeglądzie zespołów ludowych w Iłży.

15 czerwca 2013

W sobotę 15 czerwca 2013 roku w Iłży odbył się IX Przegląd Dorobku Kulturalnego Mieszkańców Powiatu Radomskiego. W imprezie wziął udział zespół wokalno-taneczny „Bartodziejaki”, przygotowany przez panią Alicję Siarę i Justynę Klepacz. Za udział w przeglądzie artyści otrzymali pamiątkowy dyplom i nagrodę starosty radomskiego. czytaj więcej

mapa 4

Modernizacja ewidencji gruntów w Bartodziejach dobiega końca

14 czerwca 2013

W dniu 11 czerwca w szkole w Bartodziejach odbyło się spotkanie właścicieli gruntów z przedstawicielami firmy GEOCOM z Kozienic zajmującej się modernizacją ewidencji gruntów i budynków na terenie naszej miejscowości. W spotkaniu uczestniczyli wyłącznie właściciele działek, których powierzchnia została zmniejszona o obszar zajęty przez rzekę Radomkę lub działek przylegających do tzw. kanału, z których dotychczas nie wydzielono części zajętej przez ciek. czytaj więcej

4

Zapraszamy na Festyn Sobótkowy – niedziela 23 czerwca 2013 r.

12 czerwca 2013

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje i Publiczna Szkoła Podstawowa w Bartodziejach zapraszają na Festyn Sobótkowy. Impreza odbędzie się w 23 czerwca na boisku szkolnym, początek godz. 15.00. W programie imprezy występy kapel i zespołów ludowych, konkursy na najpiękniejszy wianek i strój sobótkowy, pokaz grupy konnej ułanów, konkursy wiedzy o Bartodziejach i regionie, pokazy straży pożarnej, wesołe miasteczko, pyszne jadło pod chmurką, a wieczorem ognisko i puszczanie sobótkowych wianków. czytaj więcej

CAM00616

Cenna wygrana Akcji Jastrzębia

11 czerwca 2013

Zwycięstwem 3:2 zakończył się zaległy mecz Akcji Jastrzębia z Megawatem Świerże Górne. Spotkanie rozegrane zostało w bardzo trudnych warunkach, na ciężkim, nasiąkniętym wodą boisku. Trzy punkty zdobyte po bardzo zaciętej walce przybliżają piłkarzy Akcji do celu jakim jest utrzymanie w klasie A. czytaj więcej

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Remont wstrzymuje ruch pociągów

10 czerwca 2013

Koleje Mazowieckie informują, iż w związku z wymianą nawierzchni torowej na linii nr 8 Radom – Warszawa, realizowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w dniach 10 – 28 czerwca 2013 r. zostanie wstrzymany ruch pociągów na niektórych szlakach. czytaj więcej

final solectwo

Finał konkursu „Sołectwa@ w sieci” – jesteśmy wśród najlepszych

8 czerwca w Senacie odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na najlepszą wiejską stronę internetową „Sołectwa@ w sieci’’ zorganizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Już przed miesiącem ogłoszono wyniki na szczeblu wojewódzkim, w którym na Mazowszu bezkonkurencyjny okazał się portal naszej miejscowości. W finale krajowym pierwsze miejsce zajęła strona www.chwaszczyno.pl z woj. pomorskiego. Natomiast nagrodę publiczności otrzymała strona www.raclawice.net z woj. opolskiego. Drugie miejsce przypadło stronie: www.wojcieszyce.info z województwa lubuskiego, a trzecie – www.mikolajewice.bnx.pl z woj. wielkopolskiego. czytaj więcej

CAM00505

Woda niszczy pobocza i rowy przy drodze na Borki

8 czerwca 2013

Oddana do użytku w listopadzie ubiegłego roku droga na Bartodziejskie Borki była długo oczekiwaną i niezmiernie potrzebną inwestycją. Przy obecnych warunkach pogodowych dojazd do posesji nad Radomką po nieutwardzonej nawierzchni byłby prawdopodobnie niemożliwy. Niestety w ostatnich tygodniach mieszkańcy Bartodziej z niepokojem obserwują postępujące niszczenie poboczy i rowów na nowej drodze. czytaj więcej

100_1614

Rodzinny Rajd Pokoleniowy – Owadów 2013

6 czerwca 2013

W dniu 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, w Owadowie odbył się Rodzinny Rajd Pokoleniowy zorganizowany przez dyrekcję i grono pedagogiczne Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Trasa rajdu liczyła 25 km i wiodła aż do serca Puszczy Kozienickiej. Po powrocie, na mecie na uczestników imprezy czekał poczęstunek i wyjątkowe atrakcje.   czytaj więcej

CAM00498

Wysoki stan wody na Radomce

Od kilku dni utrzymuje się bardzo wysoki poziom rzeki Radomki, spowodowany obfitymi opadami deszczu i zrzutem wody na zaporze w Domaniowie. Już w tej chwili nasycenie gruntów wodą jest bardzo duże, co dla rolników oznacza konieczność przesunięcia terminu koszenia traw. A ewentualne podtopienia nadrzecznych łąk mogą dodatkowo pogorszyć sytuację. czytaj więcej

CAM00366

Biurokracja zamiast pomocy dla rolników

4 czerwca 2013

Piętrzą się trudności i wzrasta ilość dokumentów, jakie muszą składać rolnicy poszkodowani gradobiciem w regionie radomskim. W gminie Jastrzębia klęska dotknęła kilka sołectw. Gminna komisja powołana przez wojewodę mazowieckiego dokonała oceny strat w uprawach, ale to zdaniem urzędników zbyt mało, teraz rolnicy mają donosić dodatkowe dokumenty. Wiele wskazuje, że ta biurokratyczna mitręga przy zbieraniu dowodów klęski skończy się całym stosem papierów, a pomoc dla rolników będzie symboliczna albo nie będzie jej wcale. czytaj więcej

CAM00480

Procesja Bożego Ciała w Lisowie

30 maja 2013

W Boże Ciało w Lisowie odbyła się procesja eucharystyczna, którą prowadził ks. proboszcz Czesław  Sobolewski. Wierni przeszli do ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców wsi Piaseczno, Lisów, Wola Bierwiecka i Bartodzieje. W uroczystościach tradycyjnie wzięli udział druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach. czytaj więcej

DSCF1445

Szkolili się w Górach Świętokrzyskich

W dniach 27 – 29 maja uczestnicy projektu „Agroturystyka – drogą do sukcesu” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji wsi Bartodzieje, wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym w Góry Świętokrzyskie. Program wycieczki obejmował m.in. warsztaty garncarskie, zielarskie i tkackie w średniowiecznej wiosce tematycznej we wsi Huta Szklana oraz zwiedzanie Łysej Góry i benedyktyńskiego klasztoru z relikwiami Świętego Krzyża. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. czytaj więcej

ed

Media o naszym sukcesie

„Echo Dnia” – największy dziennik ukazujący się w naszym regionie, docenił wyróżnienie, jakie otrzymała strona bartodzieje.pl w konkursie SOŁECTW@ W SIECI, organizowanym przez Redakcję Gazety Sołeckiej i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. W internetowej wersji gazety w dniu 23 maja zamieszczony został artykuł Eweliny Witkowskiej, informujący o nagrodzie i zachęcający czytelników do oddania głosu na nasz serwis. czytaj więcej

2

Spotkanie Komisji Sportu Rady Gminy w Jastrzębi

24 maja 2013

23 maja 2013 roku w Urzędzie Gminy w Jastrzębi odbyło się posiedzenie komisji sportu i kultury fizycznej. Głównym tematem spotkania były planowane inwestycje gminy Jastrzębia w zakresie bazy sportowej. Gminny koordynator sportu, Mariusz Żabicki omówił tegoroczne wydarzenia i imprezy sportowe, a członkowie komisji odnieśli się do propozycji utworzenia sekcji łuczniczej, zgłoszonej przez Joannę Gorczycę, mieszkankę wsi Olszowa, łuczniczkę kadry narodowej, trenującą w PTG „Sokół” Radom. czytaj więcej

CAM00388

Straty po gradobiciu w Bartodziejach są większe

23 maja 2013

Wstępne informacje o stratach w Bartodziejach wyrządzonych przez gradobicie były niepełne. Dziś już wiadomo, że przynajmniej kilkanaście budynków uległo uszkodzeniom. W większości są to zniszczenia dachów pokrytych papą, uszkodzenia elewacji, rynien i szyb. Najpoważniejsze straty ponieśli mieszkańcy Bartosów. W tej części naszej wsi grad był tak duży, że niszczył eternit i dachówki na domach i budynkach gospodarczych. W uprawach największe starty gradobicie wyrządziło w zbożach ozimych, sadach i warzywach. czytaj więcej

CAM00366

Grad niszczył dachy i zasiewy

20 maja 2013

Nawałnice z gradem, które przeszły dziś po południu przez powiat radomski nie oszczędziły naszej miejscowości. Uszkodzeniu uległ dach na budynku mieszkalnym i kilku budynkach gospodarczych. Straż pożarna interweniowała usuwając powalone drzewa, tarasujące przejazd przez drogę powiatową. Grad znaczne szkody wyrządził w sadach, uprawach zbóż ozimych i warzyw. czytaj więcej

bank zywnosci

Podpisaliśmy umowę z Radomskim Bankiem Żywności

18 maja 2013

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje wzorem lat ubiegłych podpisało umowę o współpracy z Radomskim Bankiem Żywności. W roku 2013 pomocą objęte zostanie 100 rodzin. Mieszkańcy wsi Bartodzieje i Olszowa zainteresowani uzyskaniem pomocy mogą zgłaszać się do pani Doroty August  – dyrektor szkoły w Bartodziejach w terminie do 31 maja  z dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodów. Pierwsza tura darów żywnościowych zostanie rozdzielona na początku czerwca. Kryterium dochodowe dla osoby samotnej wynosi 813 zł, a dla osoby w rodzinie 684 zł. miesięcznie.

CAM00214

Rowerowy rajd integracyjny „Śladami historii”

Kilkunastu uczniów ze szkoły w Bartodziejach wraz z grupą mieszkańców naszej wsi wzięło udział w rowerowym rajdzie integracyjnym szlakiem zabytków i miejsc związanych z historią regionu. Rajd odbył się z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje i Dyrekcji PSP w Bartodziejach w ramach projektu „Zaginiony skarb powstańców”.  Trasa rajdu prowadziła przez Bartodzieje, Wolę Goryńską i Goryń. Zwiedziliśmy m.in. przydrożne kapliczki, zabytkowy kościół w Goryniu i bunkry w „Sowich Górach”.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

IMG_4094

Bartodzieje z lotu ptaka

15 maja 2013

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, prezentujących Bartodzieje i okolice z lotu ptaka. Na fotografiach wykonanych 15 maja 2013 roku podziwiać można m.in. wiejską zabudowę, linię kolejową i stację PKP, dolinę rzeki Radomki i… wiatraki, kilka tygodni temu zmieniły krajobraz gminy Jedlińsk. Autorem zdjęć jest pan Rafał Glegoła. czytaj więcej

sołectwa w sieci

Wyjątkowe wyróżnienie dla naszej strony

Serwis internetowy wsi Bartodzieje został wybrany najlepszą stroną sołectwa na Mazowszu w konkursie „SOŁECTW@ w sieci” organizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Wraz z najlepszymi witrynami z pozostałych województw weźmiemy udział w krajowym finale, który odbędzie się 7 czerwca w Senacie RP. Decyzja jury konkursu to ogromne wyróżnienie dla całej naszej społeczności. czytaj więcej

1

W Gimnazjum w Jastrzębi przypomniano „Żołnierzy Wyklętych”

14 maja 2013

„Bić się do końca” – Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-50 – taki tytuł nosi wystawa poświęcona „Żołnierzom Wyklętym”, otwarta w dniu 9 maja w Publicznym Gimnazjum w Jastrzębi. Wystawa została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie – Delegatura w Radomiu. czytaj więcej

DSCF4429

Wiedzą jak wypleść koszyk z wikliny

12 maja 2013

Jak wypleść koszyk z wikliny? Tę sztukę poznało kilkunastu uczestników warsztatów zorganizowanych 12 maja z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje oraz Lokalnej Grupy Działania „Dziedzictwo i Rozwój” ze Zwolenia. Celem szkolenia była aktywizacja społeczności lokalnej, a także rozwój lokalnego rzemiosła i rękodzieła. Warsztaty poprowadził Pan Grzegorz Gordat, artysta wikliniarz. czytaj więcej

wirtualny_spacer

Zapraszamy na wirtualny spacer po Bartodziejach

9 maja 2013

Zapraszamy do wirtualnych odwiedzin naszej miejscowości. Na zdjęciach wykonanych pod koniec kwietnia prezentujemy m.in. ruiny dworu, zabudowań dworskich, park, Publiczną Szkołę Podstawową w Bartodziejach, budynek Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz malownicze łąki w dolinie Radomki. Wirtualny Spacer >>>

Walentyna Pawelec odwiedziła szkołę w Bartodziejach

Radomska poetka Walentyna Pawelec gościła w szkole w Bartodziejach z prezentacją swojej najnowszej bajki. Baśń „Legenda o Mnichu” opowiada o skarbie zakopanym w 1864 roku, w bartodziejskim parku, przez jeden z ostatnich oddziałów powstańczych. Skarb, jak głosi legenda, miał zostać po kilku latach wykopany przez mieszkańców, ale mały błąd sprawił, że kosztowności na zawsze przepadły. Podobno w miejscu gdzie znajdowała się skrzynia, nieopodal dworku, do dziś straszy postać mnicha. Opowieść o skarbie powstańców znana była w ludowej tradycji, a mieszkańcy przekazywali ja sobie z pokolenie na pokolenie. Dzięki pani Walentynie bajka przybrała liryczną formę wierszowanej baśni. czytaj więcej

2

Urząd Gminy w Jastrzębi poszukuje fachowca

8 maja 2013

Wójt Gminy Jastrzębia ogłosił nabór na stanowisko Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego – Kierownika Referatu Spraw Obywatelskich. Jak wynika z ogłoszenia o naborze, osoba, która zostanie zatrudniona na tym stanowisku, będzie się również zajmować gminną oświatą. Wszyscy chętni mogą składać dokumenty do 17 maja br. Więcej informacji znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Jastrzębia >>>.  

CAM00154

Drogi gminne już wyrównane

7 maja 2013

W ciągu ostatnich tygodni na terenie gminy Jastrzębia wyrównane zostały drogi gruntowe, zniszczone w okresie wyjątkowo długotrwałej zimy. Jak co roku, na zlecenie Wójta Gminy Jastrzębia, we wszystkich sołectwach, które zgłosiły taką potrzebę, drogi zostały wyprofilowane przy użyciu równiarki, a ubytki nawierzchni uzupełnione szlaką. Prace remontowe wykonane zostały m.in. w sołectwach Bartodzieje i Olszowa. Więcej >>>

Niezwykła lekcja historii w PSP w Bartodziejach

W dniu 6 maja uczniowie klas IV – VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach uczestniczyli w lekcji historii pt.: „Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski”, prowadzonej przez edukatora Instytutu Pamięci Narodowej, panią Małgorzatę Busse. W czasie zajęć, bogatych w materiały źródłowe, uczniowie zostali zapoznani z najnowszą historią Polski, polskiej flagi, dowiedzieli się także, kiedy i po co używa się barw narodowych. czytaj więcej

lgo dir

Od patyka do koszyka – warsztaty z wikliniarstwa

4 maja 2013

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje oraz Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” ze Zwolenia zapraszają wszystkich chętnych do udziału w 6-godzinnych zajęciach z wikliniarstwa „Od patyka do koszyka”, które odbędą się w niedzielę, 12 maja w PSP w Bartodziejach. czytaj więcej

5

Zebraliśmy furę śmieci – akcja sprzątania wsi Bartodzieje

28 kwietnia 2013

Ilość uczestników akcji sprzątania naszej wsi przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W sobotę 27 kwietnia w Bartodziejach śmieci zbierało prawie 100 osób. Uczniowie wraz z opiekunami i rodzicami, strażacy, mieszkańcy z silną grupą seniorów i goście z innych miejscowości. W części integracyjnej po zakończeniu sprzątania gościliśmy Wójta Gminy Jastrzębia Zdzisława Karasia, który patronował  naszej akcji. Zebraliśmy ok. 60 worków śmieci, które ledwie zmieściły się na przyczepie. Więcej >>>

2

Deklaracje śmieciowe rozniosą sołtysi – relacja z sesji

27 kwietnia 2013

Najważniejsze sprawy jakimi zajęli się radni gminy Jastrzębia na sesji w dniu 25 kwietnia to ocena wykonania budżetu gminy za rok ubiegły i udzielenie absolutorium wójtowi gminy. Radni podjęli uchwałę o przystankach autobusowych i zapoznali się ze sprawozdaniami GOPS-u. Najbliższe tygodnie upłyną pod znakiem remontów dróg gruntowych, a deklaracje śmieciowe dostarczą mieszkańcom sołtysi. Więcej >>>

pietruszewska elżbieta

Elżbieta Pietruszewska kobietą przedsiębiorczą

21 kwietnia 2013

Pani Elżbieta Pietruszewska, prezes Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Inspiracja” z Jastrzębi zdobyła tytuł kobiety przedsiębiorczej w plebiscycie organizowanym przez redakcję gazety „Echa Dnia”. Pani Elżbieta przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębi, a po zakończeniu kariery zawodowej poświęciła się pracy społecznej. To dzięki jej zaangażowaniu kilka lat temu w Bartodziejach i innych miejscowościach gminy Jastrzębi powstały punkty przedszkolne finansowane ze środków unijnych. Więcej  >>> portal „Echo Dnia”
>
Wojciech Ćwierz

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Razem posprzątamy naszą wieś

17 kwietnia 2013

W sobotę 27 kwietnia odbędzie się akcja sprzątania wsi Bartodzieje. We wspólnych porządkach wezmą udział uczniowie PSP w Bartodziejach wraz z rodzicami i pedagogami, strażacy z jednostki OSP oraz grupa mieszkańców, m.in. członków klubu seniora. Po zakończeniu sprzątania zaplanowane jest spotkanie integracyjne i ognisko z kiełbaskami. Patronat nad akcją objął wójt gminy Jastrzębia Zdzisław Karaś. Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do przyłączenia się do naszej akcji (zbiórka o godz. 10.00 na placu przy szkole).
.
Wojciech Ćwierz

4

Sukces rolników z Mąkos Starych

16 kwietnia 2013

Nominację do nagrody starosty radomskiego „Perła Powiatu” w kategorii Gospodarstwo Rolne uzyskali Irena i Krzysztof Kamińscy, prowadzący specjalistyczne gospodarstwo mleczarskie w Mąkosach Starych. Wręczenie nagród odbyło się podczas wielkiej gali w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. W kategorii mała firma roku nagrodę otrzymało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Pod Różami” z Jedlni Letnisko, natomiast Zakład Przetwórstwa Spożywczego „Maków” ze Skaryszewa zwyciężył w kategorii Firma Roku. Przyznano także wiele innych wyróżnień. Więcej >>>

patrityzm jutra

„Zaginiony Skarb Powstańców” dotacja Muzeum Historii Polski

12 kwietnia 2013

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje otrzymało dotację w programie „Patriotyzm Jutra” realizowanym przez Muzeum Historii Polski. Dotacja przeznaczona będzie na innowacyjne działania edukacyjne, prezentujące wydarzenia z okresu powstania styczniowego. Jednym z zadań zaplanowanych w projekcie jest wydanie legendy o zaginionym skarbie powstańców, zakopanym w bartodziejskim parku. czytaj więcej

2

Gminne Igrzyska w Tenisie Stołowym

10 kwietnia 2013

W dniu 21 marca 2013 r. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Owadowie była organizatorem Gminnych Drużynowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. W imprezie wzięły udział dwuosobowe reprezentacje z terenu gminy Jastrzębia w kategorii dziewcząt i chłopców z: Woli Goryńskiej, Kozłowa, Mąkos Starych, Jastrzębi. Więcej >>>

14

Fundusze na „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”

7 kwietnia 2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie od dnia 15 kwietnia do 26 kwietnia 2013 roku przyjmuje wnioski o przyznanie dotacji w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. O fundusze mogą ubiegać się osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu w pełnym zakresie w KRUS i zamierzają na obszarach wiejskich otworzyć lub rozwijać już istniejące mikroprzedsiębiorstwo, czyli firmę zatrudniającą do 10 osób, której obrót lub bilans roczny nie przekracza 2 mln euro. czytaj więcej

5

„Witryna Wiejska” – strona dla aktywnych

Zapraszamy do wirtualnych odwiedzin „Witryny Wiejskiej” portalu poświęconego wsi. Znajdziecie tu Państwo przykłady aktywności społecznej na terenach wiejskich, które mogą stać się inspiracją dla lokalnej społeczności. To serwis dla wiejskich stowarzyszeń i lokalnych liderów. Portal dla wszystkich szukających informacji na temat możliwości otrzymania dofinansowania na prowadzenie własnej działalności, otrzymania pożyczki na rozwój firmy oraz zasad ubiegania się i rozliczania dotacji. Zapraszamy na www.witrynawiejska.pl

Bartodzieje - Bródek

Trudności z przejazdem przez gminne drogi gruntowe

6 kwietnia 2013

Bardzo poważne problemy z dojazdem do posesji położonych przy drogach gruntowych mają mieszkańcy Bartodziej i Bródka (Olszowa). Dużo opadów mokrego śniegu i dodatnia temperatura powodują, że na drogach zalega błoto pośniegowe, tworzą się kałuże i głębokie doły, a w wielu miejscach rozmiękczone podłoże uniemożliwia przejazd samochodów osobowych. Według zapowiedzi władz gminy Jastrzębia drogi gruntowe będą wyrównywane za kilka tygodni, jak tylko warunki pogodowe na to pozwolą.
.
Wojciech Ćwierz

czytaj więcej

opp ngo

Dotacje dla stowarzyszeń rozdzielone

4 kwietnia 2013

Gmina Jastrzębia rozstrzygnęła konkurs ofert dla stowarzyszeń na realizację zadań publicznych zaplanowanych na 2013 rok. Wsparcie z budżetu gminy otrzyma 5 stowarzyszeń. Dotacje zostaną przeznaczone na organizację imprez plenerowych, spływ kajakowy, rajd, wydanie publikacji książkowej oraz wykonanie pamiątkowej tablicy. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje otrzymało wsparcie na 2 projekty, festyn sobótkowy i wydanie publikacji o miejscach pamięci narodowej gminy Jastrzębia. Więcej >>>

DSCF0345

Obrzędy Wielkanocne – Święcenie pokarmów w kościele w Lisowie

30 marca 2013

Zwyczaj błogosławienia pokarmów jest jednym z obrzędów liturgii Wielkiej Soboty. Proboszcz parafii w Lisowie – ks. Czesław Sobolewski  po ceremonii święcenia pokarmów złożył wiernym życzenia pełni radości ze spotkania z Chrystusem zmartwychwstałym. czytaj więcej

2

Z prac samorządu – mniej inwestycji i kredytów

29 marca 2013

Na sesji w dniu 27 marca Rada Gminy w Jastrzębi przyjęła istotne zmiany w budżecie na 2013 rok. Będzie mniej wydatków na inwestycje i mniej nowych kredytów. Zmniejszenie planu wydatków to efekt oszczędności po przetargu na budowę stacji uzdatniania wody i skutek wykreślenia z budżetu kilku inwestycji, m.in. budowy przyszkolnych placów zabaw. Radni dyskutowali o stawkach opłat za śmiecie i wprowadzili korektę do uchwały w tej sprawie podjętej w grudniu.
.
Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

fot 1

Ze szkolnego archiwum

28 marca 2013

Na naszym portalu znajduje się wiele szkolnych fotografii z archiwum PSP w Bartodziejach. Oto kolejna taka perełka z roku 1965 przedstawiająca klasę VI. Ta wyjątkowa fotografia opatrzona została pełnym wykazem uczniów i nauczycieli uwiecznionych na zdjęciu. czytaj więcej

Wyjątkowe spotkanie z poezją Juliana Tuwima

22 marca 2013

W dniu 21 marca w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pierwszy dzień wiosny świętowano w klimacie poezji Juliana Tuwima. Tym razem uczniowie nie recytowali wierszy, lecz wcielili się w postacie z bajek, a interpretację utworów poety pozostawili zaproszonym gościom. Galeria >>>

czytaj więcej

male

„Nasza Wieś Bartodzieje” nr 7

14 marca 2013

„Sukces – to dobre słowo” takie jest motto 7 numeru biuletynu „Nasza Wieś Bartodzieje”. Całość gazetki poświęcona jest podsumowaniu działalności Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje w ciągu minionych dwóch lat.

Zapraszam

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wspólne świętowanie „Dnia Kobiet”

9 marca 2013

Zabawa i integracja na spotkaniu z okazji „Dnia Kobiet” (dod. 09.03.2013)

Tradycyjne spotkanie z okazji „Dnia Kobiet” zorganizowane 9 marca w domu weselnym „Amor” przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje zgromadziło rekordową ilość gości. Tym razem we wspólnej zabawie wzięło udział ponad 200 osób.

czytaj więcej

4

Angielski dla dużych i małych – zakończenie projektu

8 marca 2013

Język angielski dla małych i dużych – zakończenie projektu

W lutym dobiegł końca kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje w partnerstwie z Publiczną Szkołą Podstawową w Bartodziejach. czytaj więcej

budynekugj

Z prac samorządu – XXV sesja Rady Gminy w Jastrzębi

3 marca 2013

XXV Sesja Rady Gminy w Jastrzębi

Stawki podatku śmieciowego ulegną zmianie. Prace nad uchwałą w tej sprawie zapowiedział wójt Zdzisław Karaś. Ogłoszone zostały przetargi na gminne inwestycje, policja działa w nowych strukturach, drogi gruntowe będą równane gdy zrobi się cieplej, a gmina będzie ubiegać się o dotacje na bezpłatne komputery dla mieszkańców. czytaj więcej

lampa_uliczna

Eltast wymieni popsutą lampę

1 marca 2013

Radomska firma Eltast złożyła najkorzystniejszą ofertę na wykonywanie konserwacji i eksploatacji oświetlenia ulicznego na terenie gminy Jastrzębia. Zgłaszanie awarii oświetlenia będzie możliwe telefonicznie w dni robocze i święta w godz. 7.00 – 22.00. Awarie mają być usuwane w ciągu 24 godzin od zgłoszenia.

policja1-108631-119862

Policja już po zmianach

28 lutego 2013

Reorganizacja struktur policji w powiecie radomskim stała się faktem. Gminę Jastrzębia obsługiwać będzie posterunek policji w Jedlińsku, ale policjanci nie znikną z naszej gminy. Jak zapewnia komendant jedlińskiej policji – Mariusz Gibała, mimo oszczędności jakie przyświecają zmianom, działania policji będą zmierzać do poprawy jej działania. Na terenie gminy Jastrzębia mają codziennie pojawiać się służby patrolowe, a w dotychczasowym posterunku w wyznaczonych godzinach pełnione będą policyjne dyżury służące obsłudze mieszkańców.  Nr tel. posterunku w Jedlińsku: 48 345-37-30.

401

Śpiewać każdy może…

18 lutego 2013

W lutym zaczęły się zajęcia wokalne w projekcie „Agroturystyka drogą do sukcesu” realizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Oprócz nauki śpiewu w okresie od lutego do czerwca 2013 r. kilkunastu mieszkańców Bartodziej i Olszowy uczestniczyć będzie w zajęciach kulinarnych, warsztatach malarskich, kursie komputerowym oraz warsztatach aktywności twórczej. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

11

„Ratowanie” dworu?

16 lutego 2013

Być może to wiara naiwna, ale wierzę, że spotkanie w sprawie ratowania dworu w Bartodziejach przyniesie przełom. To byłby prawdziwy cud. Chciałbym za kilka tygodni napisać, że po naradzie u wojewody rozpoczęła się procedura wywłaszczenia obecnej właścicielki. Drążenie i wywlekanie na wierzch wstydliwie chowanej przez urzędników sprawy dworu w Bartodziejach jest jednym z tematów stale powracających na nasz portal.

czytaj więcej

1

Zabawa choinkowa

12 lutego 2013

W sobotę, 9 lutego karnawałowe szaleństwo ogarnęło uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach. Coroczna impreza choinkowa przyciągnęła kilka bajkowych postaci. Nie zabrakło księżniczek i wróżek, dało się też spotkać Spidermana. Dzieci bawiły się pod czujnym okiem nauczycieli i rodziców w rytmie najpopularniejszych hitów. Były też zabawy edukacyjne i spotkanie ze Świętym Mikołajem.

bal

Gościliśmy na balu karnawałowym w Kowali

5 lutego 2013

Seniorzy z Klubu Seniora w Bartodziejach wspierani przez panie z Lesiowa i Zawad wzięli udział w tradycyjnym Balu Karnawałowym Seniorów organizowanym przez seniorów z Kowali. W tym roku na zaproszenie gospodarzy, działających przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali na karnawałowej imprezie pojawiło się ponad 100 gości, reprezentujących kilka klubów seniora z Radomia i okolicznych gmin. czytaj więcej

1234567

Pani Alicja Siara świętowała jubileusz 25-lecia pracy w szkole w Bartodziejach

29 stycznia 2013

W dniu 29 stycznia pani Alicja Siara świętowała benefis 25-lecia pracy zawodowej w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach. Dla uhonorowania jubilatki jej współpracownicy i wychowankowie przygotowali program artystyczny. Licznie przybyli goście bawili się słuchając anegdot i piosenek, a potem była moc życzeń i zabawa. czytaj więcej

budynekugj

Z prac komisji oświaty Rady Gminy w Jastrzębi

25 stycznia 2013
Z prac komisji oświaty Rady Gminy w Jastrzębi

W dniu 25 stycznia 2013 roku odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty i Zdrowia Rady Gminy w Jastrzębi. W spotkaniu wzięli udział wszyscy dyrektorzy placówek oświatowych działających na terenie gminy.

Wiodącym tematem spotkania była analiza obecnej sytuacji placówek szkolnych oraz próba wskazania ewentualnych możliwości ograniczenia kosztów ich funkcjonowania. Z informacji uzyskanych od dyrektorów szkół wynika, że od wielu lat w każdej szkole podejmowane jest szereg działań zmierzających do ograniczenia bieżących kosztów. czytaj więcej

149057_logo

Spotkanie w sprawie pomocy z Banku Żywności.

24 stycznia 2013

W dniu 31 stycznia 2013 roku o godz. 14.00 w szkole w Bartodziejach odbędzie się spotkanie mieszkańców wsi Bartodzieje i Olszowa z Zarządem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Tematem spotkania będą zasady otrzymywania bezpłatnej żywności, przekazywanej z Radomskiego Banku Żywności, w tym informacja o rozdziale darów, który nastąpi w najbliższym czasie.

smieci

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych

19 stycznia 2013

Do 30 czerwca 2013 obowiązuje dotychczasowy system odbioru śmieci z gospodarstw domowych. W załączonym pliku znajduje się harmonogram odbioru odpadów przekazany przez przedsiębiorstwo EKO – JAS sołtysowi wsi Bartodzieje.

odsniezanie

Odśnieżanie dróg gminnych i powiatowych

Informuję, że za odśnieżanie dróg powiatowych odpowiedzialny jest Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Radomiu ul. Graniczna 24; tel. 48 36-55-801 w. 231 lub 230. Za zimowe utrzymanie dróg gminnych utwardzonych i gruntowych odpowiada Urząd Gminy w Jastrzębi (tel. 48 384-05-05).

Wojciech Ćwierz – tel. 500-235-548

21

Już wkrótce premiera filmu o powstaniu styczniowym

13 stycznia 2013

W dniu 24 stycznia w Resursie Obywatelskiej odbędzie się radomska premiera filmu o powstaniu styczniowym. Jeden z epizodów filmu „Rok 1863” nakręcony został w listopadzie w scenerii bartodziejskiego dworu. Kilka miesięcy wcześniej podczas zdjęć w radomskim skansenie wystąpili członkowie zespołu „Bartodziejaki”, którzy wcieli się w rolę chłopów, opłakujących poległych powstańców. Emisja filmu w TVP Historia zaplanowana jest na 22 stycznia, o godz. 21.45.

poklbart

Zaczynamy nowy projekt szkoleniowy

8 stycznia 2013

Od stycznia do czerwca 2013 roku Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje realizować będzie kolejny unijny projekt szkoleniowy. czytaj więcej

logo wosp

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Owadowie zaprasza na Turniej Tenisa Stołowego dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

4 stycznia 2013

W dniu 13 stycznia 2013 r. o godz. 10.00 w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Owadowie odbędzie się Turniej Tenisa Stołowego dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy będą również kwestować, dlatego zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tej sportowej zabawie. Symboliczna opłata 5zł od uczestnika, a może być i więcej do puszki.