Jesteś tutaj: Strona główna :: Marzenia o gazyfikacji prysły jak bańka mydlana

Aktualności

Marzenia o gazyfikacji prysły jak bańka mydlana

Niestety nie będzie gazyfikacji w gminie Jastrzębia. Taka jest oficjalna odpowiedź władz Polskiej Spółki Gazownictwa, która dokonała analizy ankiet złożonych przez mieszkańców naszej gminy. W ocenie spółki inwestycja nie spełnia kryterium ekonomicznego przyjętego przez PSG. Ewentualna budowa sieci gazowej byłaby możliwa w przypadku uzyskania przez inwestora dofinansowania w kwocie 4,6 mln złotych lub znacznie większego zainteresowania mieszkańców przyłączeniem do gazociągu.

Ta niekorzystna decyzja władz PSG była niestety do przewidzenia. Podobne analizy w innych gminach dokonywane w ostatnich latach w zdecydowanej większości kończyły się podobnym rezultatem. Nawet w miejscowościach o bardziej zwartej zabudowie, na terenach podmiejskich oceny ekonomicznej opłacalności inwestycji nie są korzystne.

Oczywiście należało podjąć próbę analizy zainteresowania mieszkańców budową gazociągu, inwestycji której realizacja bardzo korzystnie wpłynęłaby na rozwój naszej gminy. Można jednak odnieść wrażenie, że informacje przekazywane mieszkańcom i medialna otoczka „akcji gazyfikacji” zapowiadające rychłą budową gazociągu ogromnie rozbudziło społeczne nadzieje, które rozbiły się o twardą rzeczywistość.

Wojciech Ćwierz