Jesteś tutaj: Strona główna :: Kadencja samorządu na finiszu. Ruszyła kampania wyborcza.

Aktualności

Kadencja samorządu na finiszu. Ruszyła kampania wyborcza.

Na 12 września zwołana została sesja rady gminy Jastrzębia. Jak wynika z porządku obrad będą zmiany w budżecie i uchwała o rezygnacji z pożyczki w Funduszu Ochrony Środowiska. Gminna polityka żyje już kampanią wyborczą. O tym kto chciałby zostać radnym, a kto wójtem naszej gminy będziemy na bieżąco informować w naszym portalu. Zanim jednak nadejdzie czas przedwyborczej gorączki warto przyjrzeć się co słychać w gminie.

Porządek XXXVIII sesji Rady Gminy Jastrzębia (12.09.2014) >>>

Rok 2014 jest wyjątkowy, bo większość z zaplanowanych w budżecie zadań inwestycyjnych będzie wykonana, niektóre z wielkimi problemami, ale jednak. Niespodziewane przyspieszenie samorządowych inwestycji na zakończenie kadencji to częsta praktyka, więc nic w tym dziwnego, tym bardziej, że w 2013 nie zrobiono prawie nic, „oszczędzając” na rok wyborczy. Dzięki temu w budżecie są teraz tzw. wolne środki, które można rozdysponować na spłatę kredytu i dołożyć do inwestycji. Sytuację budżetu poprawiają wpływające dotacje z tytułu dawno temu zrealizowanych inwestycji unijnych oraz stosunkowo niskie kwoty przetargowe, za jakie wykonana zostanie kanalizacja w Lesiowie i inwestycje drogowe.

DROGI, KANALIZACJA, PLACE ZABAW

W budżecie gminy w tym roku zapisane zostały 3 inwestycje drogowe. W Jastrzębi, Woli Owadowskiej i łącznik Woli Goryńskiej z Wolską Dąbrową.

Losy przebudowy drogi w Jastrzębi do lasu przypominają drogę przez mękę. Jej budowa mogła być zakończona już w ubiegłym roku. Nie doszło do tego, ponieważ radni, których uprawnieniem jest decydowanie o wydatkach inwestycyjnych przez wiele miesięcy nie wiedzieli nawet jaki ma być zakres i koszt tej inwestycji. Ponadto ogromne spory wśród radnych powodował brak finansowego udziału mieszkańców Jastrzębi w kosztach projektu. Było to tym bardziej bulwersujące, że takie składki były wymagane od mieszkańców innych wsi, których „obowiązkiem” było przyniesienie gotowego projektu na biurko wójta. Po wyjaśnieniu zasad wykonania inwestycji i zobowiązaniu mieszkańców Jastrzębi do dokonania wpłat radni poparli wójta i inwestycja została umieszczona w budżecie na bieżący rok. Ale to nie koniec problemów z jastrzębską drogą. Po rozpoczęciu prac budowlanych przy poszerzeniu drogi i wykonywaniu rowów okazało się, że projekt modernizacji drogi jest daleki od oczekiwań mieszkańców, zwłaszcza w zakresie odwodnienia. Pojawiają się problemy z odpływem wody, która nie mieści się w rowach i zalewa prywatne działki.

Pozostałe inwestycje drogowe to mniejsze odcinki w Woli Owadowskiej i Wolskiej Dąbrowie. Obydwie drogi – jak wynika z dokumentacji przetargowych – mają zostać wykonane jedynie na zasadzie utwardzenia tłuczniem, bez położenia asfaltu. Jeśli tak będzie, to oznacza jedynie połowiczne rozwiązanie problemu i z góry wiadomo, że po kilku miesiącach pojawią się ubytki, które trzeba będzie równać. Przy tej okazji należy przypomnieć, że urząd gminy od lat nie może się uporać z przygotowaniem pozwolenia na budowę drogi na Wolską Dąbrowę i wyprowadzić stanu prawnego kilku działek, zrzucając to zadanie na mieszkańców. Mimo wszystko dobrze, że droga tak bardzo oczekiwana przez miejscową społeczność będzie wreszcie utwardzona, a wieloletnie niestrudzone zabiegi radnego Tadeusza Kiepieli o jej wykonanie nie pójdą na marne. Nikt nie może zaprzeczyć jego zasług w przygotowaniu dokumentacji i walce o zapisanie tej inwestycji w budżecie. Dopilnować trzeba tylko, aby w 2015 roku znalazły środki na wykonanie asfaltu.

Łącznik Wola Goryńska - Wolska Dąbrowa

Łącznik: Wola Goryńska – Wolska Dąbrowa

Kanalizacja w Lesiowie, to kolejna inwestycja, która odwleczona w czasie znalazła swój finał tuż przed wyborami. Prace przebiegają sprawnie i wszystko wskazuje, że będzie oddana do użytku w terminie. W tym przypadku uznanie należy się radnemu Tadeuszowi Kuśmierskiemu za jego ogromne zaangażowanie w przygotowanie projektu i wdrożenie inwestycji.

Już w czerwcu zakończyły się prace budowlane na przykościelnym placu w Jastrzębi. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych powstał parking wraz z elementami małej architektury. Inwestycja z pewnością poprawiała wizerunek centrum gminy, który przybliża ją nieco do wyglądu innych ośrodków lokalnego samorządu w naszym regionie. Wyjątkowo o tej inwestycji można dość dużo przeczytać na stronie gminy, portalu który słynie z tego, że niewiele w nim aktualności.

Place zabaw miały powstać w tym roku i powstały, przy szkole w Bartodziejach, Lesiowie, Mąkosach Starych, Owadowie i Kozłowie. Inwestycja choć nie dużej skali, to bardzo potrzebna, bo nawet jeśli szkoła jest niewielka to nie znaczy, że jej oferta dla dzieci ma być skromna. W Bartodziejach budowa placu bardzo ożywiła otocznie szkoły. Placówka tętni życiem nie tylko podczas szkolnych zajęć, niemal każdego dnia po południu spotykają się tutaj mamy z maluchami, starsze dzieci i młodzież, która pod nadzorem dorosłych korzysta z boiska.

Unijny projekt komputerowy owiany jest tajemnicą. Na stronie gminy są jedynie nieaktualne komunikaty. Można przypuszczać, że rekrutacja już się zakończyła. Przetarg na komputery powinien być już rozstrzygnięty, więc jak dobrze pójdzie jeszcze w czasie kampanii wyborczej komputery dotrą do użytkowników i szkół. Śledzimy uważnie BIP i czekamy na newsy. A tak na marginesie mam osobistą satysfakcję, że moje wielokrotne upominanie się o złożenie przez gminę wniosku o unijną dotację zakończyły się po kilku latach sukcesem i komputery trafią do mieszkańców, a zwłaszcza do wszystkich placówek szkolnych, które w tej chwili mają bardzo wysłużone pracownie komputerowe.

W BIP-e gminy Jastrzębi jest też nowy trend polegający na niepublikowaniu wyników naborów na wszelkiego rodzaju stanowiska, w tym finansowane ze środków unijnych. Nie wiadomo dlaczego, bo są to zgodnie z prawem informacje jawne i każdy obywatel ma prawo wiedzieć, kto jest zatrudniony na konkretnym stanowisku bez względu na formę zatrudnienia i nie ma żadnych podstaw aby takie dane ukrywać.

PRZEDWYBORCZE UKŁADANKI

Kampania wyborcza rozkręca się na dobre. Z grona obecnych radnych wystartują prawie wszyscy. Komplet kandydatów do rady gminy wystawi Polskie Stronnictwo Ludowe. W każdym okręgu znajdzie się też kandydat wystawiony przez Prawo i Sprawiedliwość. Poza partyjnymi do walki staną kandydaci społecznych komitetów. Ciekawa walka zapowiada się w Jastrzębi, która od tego roku jest podzielona na dwa odrębne okręgi. W wyborach wójta poza urzędującym Zdzisławem Karasiem na pewno wystartuje kandydatka PIS. Będzie też przynajmniej jedna osoba z komitetu społecznego. W mojej ocenie przyszły skład rady może znacznie różnić się od obecnego, mogą nastąpić zmiany w kilku sołectwach, w których wyborcy zmęczyli się już swoimi radnymi, natomiast Zdzisław Karaś jest w tej chwili zdecydowanym faworytem w walce o fotel wójta.

Wybory do powiatu budzą trochę mniejsze emocje. W radzie powiatu radomskiego w naszym okręgu obejmującym gminy Jedlińsk i Jastrzębia wybieranych jest 4 radnych. Ze względu na wielkość obydwu gmin o tym kto zostanie powiatowym radnym decydują w przeważającej mierze głosy Jedlińska. To co można powiedzieć w tej chwili to duża aktywność niepartyjnych komitetów, które na pewno powalczą o jeden z mandatów.

Wykaz komitetów zarejestrowanych w Delegaturze PKW w Radomiu >>>

Patrząc na to co dzieje się w naszej gminie, warto pamiętać kto przez ostatnie 4 lata zabiegał o jej rozwój i pracował na rzecz społeczności, którą z woli wyborców reprezentował. Warto dobrze się zastanowić, kto zasłużył na to by ponownie znaleźć się w radzie gminy, a kto tego zaszczytu nie jest godny.

 

Wojciech Ćwierz