Jesteś tutaj: Strona główna :: Taniec i nie tylko – zajęcia dla dzieci i seniorów

Aktualności

Taniec i nie tylko – zajęcia dla dzieci i seniorów

Grupa uczniów ze szkoły w Bartodziejach i seniorzy z miejscowego klubu już za kilka dni rozpoczną zajęcia taneczne w międzypokoleniowym projekcie szkoleniowym: „Taniec łączy pokolenia”. Ponad dwadzieścia tysięcy złotych na ten cel pozyskało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Dotacja pochodzi z rządowego Programu Aktywizacji Osób Starszych. 
.
Wojciech Ćwierz

Uzyskaliśmy wsparcie z rządowego programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych, którym dysponuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. To dla nas wielki sukces i ogromna satysfakcja, bo konkurencja w tym roku była wyjątkowo duża. Na prawie 1300 wniosków złożonych przez organizacje z całego kraju pomocą objętych zostało tylko 205, a nasz projekt zajął wysokie 22 miejsce. Zajęcia w szkole w Bartodziejach zaczną się już za kilka dni i potrwają do końca roku. Dzieci i seniorzy będą uczestniczyć w zajęciach tanecznych, informatycznych i warsztatach artystycznych. Na lipiec zaplanowaliśmy trzydniową wycieczkę krajoznawczą na Mazury, a w grudniu pojedziemy do jednego z warszawskich teatrów.

Takim organizacjom jak nasza, co raz trudniej o zdobycie środków na prowadzenie statutowej działalności. Od wielu miesięcy nie ma już konkursów dla stowarzyszeń w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki. Pieniądze z poprzedniego okresu programowania już się wyczerpały, a nowych naborów wciąż nie uruchomiono i pewnie jeszcze długo trzeba będzie na nie czekać.

Szczególnie ważne, że z programu skierowanego do osób starszych udało się zdobyć środki na sfinansowanie zajęć pozalekcyjnych dla uczniów. Było to możliwe poprzez wpisanie do naszego projektu działań o charakterze integracyjnym wspólnym dla młodego i starszego pokolenia. W ten sposób wspieramy gminę w zapewnieniu dodatkowej oferty dla uczniów naszej szkoły.

W poprzednich latach jako stowarzyszenie zrealizowaliśmy kilka podobnych projektów wokalnych i tanecznych. Cztery lata temu dzięki powstał zespół taneczny i wokalny „Bartodziejaki”, który jest stałym gościem niemal wszystkich regionalnych imprez folklorystycznych. Pozyskanie dotacji na kolejny projekt ułatwi kontynuację jego działalności i pozwoli na poszerzenie repertuaru o nowe pieśni i tańce.

6

Zajęcia taneczne w 2011 roku

 

Na zadania w ramach projektu składać się będą: zajęcia taneczne, warsztaty doskonalące umiejętności artystyczne, warsztaty komputerowe oraz wycieczka krajoznawcza i wyjazd do teatru.

Zadanie 1. Zajęcia taneczne dla grupy seniorów i uczniów PSP w Bartodziejach. Obydwie grupy będą uczestniczyć zarówno w zajęciach odrębnych jak i wspólnych.
Zadanie nr 2. Warsztaty doskonalące umiejętności artystyczne poświęcone tematyce bibułkarstwa, wyrobu biżuterii, ozdób świątecznych i dekorowania stołu. Warsztaty te odbywać się będą w okresie od października do grudnia 2014 roku.
Zadanie nr 3. W celu przeciwdziałania e-marginalizacji zaplanowane zostały warsztaty komputerowe. Podczas warsztatów osoby starsze będą miały okazję nauki podstawowej obsługi komputera oraz korzystania z Internetu.
Zadanie nr 4. Wycieczka krajoznawcza na Mazury (lipiec)
Zadanie nr 5. Wyjazd do teatru do Warszawy (grudzień)