Jesteś tutaj: Strona główna :: „Bezpieczny Senior” w Bartodziejach

Aktualności

„Bezpieczny Senior” w Bartodziejach

W dniu 16 stycznia w szkole w Bartodziejach odbyło się szkolenie „Bezpieczny Senior” skierowane do osób starszych, które są szczególnie narażone na manipulację ze strony przestępców. Szkolenie prowadzili: Inspektor Kamila Adamska i Sierżant Sztabowy Paweł Lenarcik z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

Oszuści nie odpuszczają i wciąż próbują nabierać starsze osoby na różne sposoby, w tym „na wnuczka”. Nie odpuszcza też policja ścigając przestępców i przestrzegając przed nimi seniorów.

Przykład działania „na wnuczka” wygląda następująco: osoba podająca się za wnuczka dzwoniąc do swojej potencjalnej ofiary ma zachrypnięty i nieco zmieniony głos. Tłumaczy, że boli ją gardło, ale tak naprawdę – jak twierdzi – ma inny kłopot na głowie. Mówi np. że jechała wraz z kolegą w interesach autem i przed godziną miała w niedalekiej okolicy, z własnej winy stłuczkę. Poszkodowany kierowca zgodził się załatwić sprawę polubownie, bez udziału policji pod warunkiem wypłacenia mu od ręki kilkuset złotych odszkodowania. „Wnuczek” przekonuje, że to i tak dużo mniej, niż przy załatwianiu sprawy przy udziale policji i firmy ubezpieczeniowej, bo policja wlepiłaby mu mandat a firma ubezpieczeniowa zabrała zniżki. Jeśli osoba starsza da się przekonać przestępcy to stara się mu jak najszybciej pomóc i przekazuje pieniądze podstawionemu koledze rzekomego wnuczka, tracąc znaczne pieniądze, a czasem wszystkie oszczędności.