Jesteś tutaj: Strona główna :: Jubileusz 150-lecia szkoły w Kozłowie

Aktualności

Jubileusz 150-lecia szkoły w Kozłowie

W dniu 12 czerwca odbyła się uroczystość z okazji 150-lecia szkolnictwa w Kozłowie połączona z obchodami Roku Kościuszkowskiego. Z tej okazji do Kozłowa przybyli liczni goście, przedstawiciele władz samorządowych oraz parlamentarzyści ziemi radomskiej. Tablicę, upamiętniającą ten wyjątkowy jubileusz poświęcił biskup Piotr Turzyński. Uroczystość uświetniły występy uczniów i gminnych zespołów ludowych.

Szkołę w Kozłowie założono w roku 1867. Teren pod jej budowę przyznała ówczesna gmina, na działce usytuowanej w środku wsi. Wzniesiony wówczas dwuizbowy, drewniany budynek służył miejscowej społeczności przez kolejne kilkadziesiąt lat. W latach trzydziestych ubiegłego wieku przy czynnym udziale mieszkańców zbudowano nową szkołę, na placu położonym na uboczu, pomiędzy wsią Kozłów, a przysiółkiem Olszówki.  

Obecnie szkoła w Kozłowie liczy dziewięćdziesięciu uczniów, pracuje w niej jedenastu nauczycieli, pod kierownictwem pani dyrektor Małgorzaty Zych.

Patronem szkoły jest Tadeusz Kościuszko. W czerwcu 1794 roku w miejscowym dworze mieścił się jego sztab, a dwudziestotysięczny korpus wojska szkolił się i odpoczywał w puszczy po bitwie pod Szczekocinami, przed wyjściem do Warszawy.