Jesteś tutaj: Strona główna :: Klimat nas nie rozpieszcza

Aktualności

Klimat nas nie rozpieszcza

Roczna suma opadów w 2013 roku w Bartodziejach wyniosła 654,8 mm. To więcej niż przeciętna roczna norma dla naszego regionu, wynosząca 537,6 mm. Ostatnie lata wykazują tendencję powrotu do lat „mokrych”, dla porównania w roku 2012 spadło 566,5 mm. W ubiegłym roku przeżyliśmy 17 burz i 3 gradobicia, z których jedno było fatalne w skutkach, niszcząc oziminy i pokrycia dachów. Rok 2013 był wyjątkowy z powodu bardzo długiej zimy, pokrywa śnieżna zniknęła dopiero 10 kwietnia.
>
Wojciech Ćwierz

Wprawdzie łączna suma rocznych opadów w ubiegłym roku odbiegała od normy, ale nie to było najbardziej niepokojące. Jako anomalię należy traktować miesięczny rozkład opadów, a zwłaszcza bardzo dużą ilość deszczu wiosną i wyjątkowo małe opady w miesiącach wakacyjnych. Późna wiosna, topniejący śnieg w połączeniu z rekordowymi opadami deszczu w maju i czerwcu zapowiadały powódź. Radomka przez kilka tygodni groziła wylaniem, na szczęście w okolicach Bartodziej woda zmieściła się w korycie rzeki.

 

CAM00498 

Majowe ulewy niszczyły pobocza i rowy przy nowej drodze na Borki

CAM00507

Gradobicie, które nawiedziło nas 20 maja przyniosło poważne straty. Ostatnia taka klęska miała miejsce w połowie lat 80. ubiegłego wieku.

grad

Żyto, które wykłosiło się ok. 15 maja zostało doszczętnie zniszczone

3

 

Gradobicie w Bartodziejach 20.05.2013 : http://www.youtube.com/watch?v=RyvJDWz-yZU >>> [autor Włodek S. 🙂 ]

 

Warto przypomnieć, że odszkodowania za straty w uprawach mimo szumu medialnego i zapowiedzi władz miały ostatecznie wymiar symboliczny, uwłaczający godności rolników >>>

.

Opady w 2013 roku

wykres opady