Jesteś tutaj: Strona główna :: Przypomnieliśmy tradycję radomskiego wesela

Aktualności

Przypomnieliśmy tradycję radomskiego wesela

O tym jak kiedyś wyglądało wesele na radomskiej wsi mogło się przekonać ponad dwustu gości „Ludowej Biesiady z Zaśpiewem i Przytupem” zorganizowanej w sobotę, 8 listopada w domu weselnym AMOR w Bartodziejach przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje we współpracy ze zwoleńską Lokalną Grupą Działania „Dziedzictwo i Rozwój”.
>
Wojciech Ćwierz

W programie artystycznym przedstawionym przez miejscowy zespół „Bartodziejaki” i „Czerwoną Jarzębinę” z Jedlanki pod kierunkiem Włodzimierza Wolskiego, znalazło się kilka tradycyjnych obrzędów weselnych. Goście biesiady zobaczyli jak wyglądały dawne zmówiny, zaręczyny i oczepiny. Artyści w barwnych strojach ludowych bawili publiczność, odgrywając kolejne sceny wiejskiego wesela, przeplatane przyśpiewkami i pieśniami, przy akompaniamencie kapeli Zdzisława Kwapińskiego. Goście kosztowali wiejskiego jadła i bawili się wspólnie z młodą parą, w którą wcielili się Elżbieta Berny i Marek Janiec. Dodatkową atrakcją sobotniej imprezy był występ wokalny zespołu „Gozdowianki” z Gozdu, który zaprezentował wiązankę pieśni ludowych. Na tradycyjnymi weselnym stole nie mogło zabraknąć potraw typowych dla naszego regionu. Na gości czekały takie potrawy jak kapusta z grochem, porka, bigos czy pierogi.

W biesiadzie wzięli udział zacni goście, między innymi wójt gminy Jastrzębia Zdzisław Karaś, wójt gminy Jedlińsk Wojciech Walczak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek, sekretarz gminy Gózd Joanna Tkaczyk, przedstawicielka stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” Justyna Nowicka, dyrektor Publicznej Szkoły w Bartodziejach Dorota August oraz bardzo wielu przyjaciół bartodziejskiego stowarzyszenia. Impreza była również okazją uhonorowania tych osób, które w sposób szczególny wpierają nasze działania, pomagając w realizacji licznych przedsięwzięć i projektów.

IMG_9124

Za współpracę z naszym stowarzyszeniem „złote podkowy” otrzymali: dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek, przedstawicielka stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” Justyna Nowicka, wójt gminy Jastrzębia Zdzisław Karaś, dyrektor PSP w Bartodziejach Dorota August, przewodnicząca bartodziejskiego klubu seniora Elżbieta Świniarska, przewodnicząca rady rodziców przy PSP w Bartodziejach Ewelina Wieczorek, kierownik artystyczny zespołu „Bartodziejaki” Włodzimierz Wolski oraz samorządowiec Marek Janiec.