Jesteś tutaj: Strona główna :: USC parafii Lisów :: „Aneksy przeszłości”– Akta stanu cywilnego parafii Lisów (cz. IV)

USC parafii Lisów

„Aneksy przeszłości”– Akta stanu cywilnego parafii Lisów (cz. IV)

Tym razem dostępne w naszym portalu informacje z archiwum USC poszerzyły się o wykaz urodzeń mieszkańców wsi Bartodzieje z lat 1897 – 1920. Wszystkich zainteresowanych publikacją na naszej stronie archiwalnych dokumentów, zdjęć lub historii rodzin związanych z Bartodziejami i okolicznymi miejscowościami zapraszam do współpracy.

.
Mieszkańcy wsi Bartodzieje urodzeni w latach 1897 – 1920 >>>

Poza wykazem urodzeń mieszkańców wsi Bartodzieje z lat 1897 – 1920 przedstawiam kilka ciekawostek, które można odnaleźć w archiwalnych metrykach.

W 1812 roku młynarzem na Osowiu (obecnie części wsi Olszowa) był Józef Maciejewski, którego żoną była Teresa z Lisowskich. W tej samej wsi mieszkali Mosiek Abrahamowicz i Sara Lewkówna, którym urodził się syn Major Pinchus.

Palaczem w browarze przy lisowskim majątku był Herszek Moszkowicz. Karczmę w Lisowie prowadził Szmul Pejsak z żoną Ryfką. Starozakonnymi mieszkańcami Lisowa byli też Josiek Janowicz i Josiek Szmulowicz.

W 1812 roku dzierżawcą wsi Bierwce był Berek Zelkowicz, mieszkał tam także pachciarz Szabsza Herszkowicz, Herszek Nasynowicz i Anella Moszkowicz.

W tym samym czasie jako świadek w metrykach pojawia się Żyd z Bartodziej Berek Samuleowicz. Mieszkańcami bartodziejskiego dworu byli wówczas wielmożni Piotr Siemiątkowski i Mikołaj Zawisza.

W 1822 roku w Lisowie urodził się Chaim Judka syn starozakonnego Szlamy Frydmana. W 1824 roku dwudziestoośmioletni wdowiec Mosiek Azemberg z Kozienic ożenił się z Ryfką Jośkówną Frydmanówną z Piaseczna, córką dzierżawcy młyna.

W 1823 roku wyszła za mąż Apolonia Łyko córka nieżyjącego już wówczas Antoniego rolnika z Bartodziej i Franciszki Dostańkówny. Jej mężem został Wojciech Lipiec z Płaskowa