Jesteś tutaj: Strona główna :: Stowarzyszenie :: Zespół ludowy "Bartodziejaki" :: Na dożynkach w Jastrzębi 16/09/12

Zespół ludowy „Bartodziejaki”

Na dożynkach w Jastrzębi 16/09/12

Udana integracja mieszkańców na dożynkach w Jastrzębi

Od dawna mieszkańcy gminy Jastrzębia tak dobrze nie bawili się na imprezie plenerowej jak podczas niedzielnych dożynek. Oczekiwanie na tegoroczne święto plonów było wyjątkowe, gdyż w roku ubiegłym zostało odwołane ze względu na straty jakie w całym regionie i gminie Jastrzebia poczyniły huragany i inne anomalie pogodowe. W niedzielnej imprezie wzięła udział silna reprezentacja Bartodziej. Prezentowaliśmy wieniec dożynkowy, częstowaliśmy domowymi smakołykami, a nasz zespół taneczny zawładnął dożynkową sceną.

Oficjalną część dożynek rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Jastrzębi. W korowodzie dożynkowym wzięły udział 4 delegacje z wieńcami, z sołectw: Kolonia Lesiów, Mąkosy Stare, Bartodzieje i Wola Goryńska – przygotowany przez członków stowarzyszenia „Dolina Radomki”. Wśród gości festynu, zaproszonych przez Wójta Zdzisława Karasia, byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatu radomskiego oraz instytucji związanych z rolnictwem, m.in. Ośrodka Doradztwa Rolniczego i KRUS w Radomiu.

Po zakończeniu uroczystej mszy św. jej uczestnicy przeszli na plac przy szkole w Jastrzębi, gdzie odbyła się dalsza część dożynek. Po przemówieniach władz odbył się tradycyjny konkurs wieńców, które były obtańcowywane na scenie. Zdaniem komisji konkursowej kierowanej przez Zygmunta Kamińskiego – Przewodniczącego Rady Gminy w Jastrzębi wszystkie wieńce były wyjątkowo piękne i zasłużyły na pierwszą nagrodę. W dowód uznania każda grupa otrzymała dyplom uznania z rąk wójta gminy, który przy tej okazji podkreślił, że najważniejszymi uczestnikami dożynek są zawsze mieszkańcy gminy, a zwłaszcza rolnicy, których całoroczny trud zasługuje na szczególe uznanie.

W dalszej części festynu na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe. Kapela „Czerwona Jarzębina” z Jedlanki w gminie Jedlińsk i nasz zespół taneczny „Bartodziejaki”, który wykonał radomskie tańce ludowe. Warto dodać, że powstanie zespołu było możliwe dzięki jednemu z unijnych projektów, które od lat realizujemy w partnerstwie z Urzędem Gminy w Jastrzębi. W trakcie dożynek można nas było spotkać w namiocie, gdzie na wszystkich gości czekało wyjątkowe stoisko. Nasze smakołyki cieszyły się wyjątkową popularnością, co zupełnie nie dziwi, bo jak zawsze częstowaliśmy wiejskim chlebem ze smalcem i naturalnym sokiem jabłkowym.

Uczestnicy dożynek nie mogli narzekań na brak atrakcji, na scenie wystąpił m.in. znany parodysta i kabareciarz Stan Tutaj. Widzowie doskonale bawili się słuchając gdy przemawiał głosem postaci znanych z polityki, estrady i telewizji. Dzieci bawiły się na wesołym miasteczku, a dorośli próbowali swych sił w trafianiu do tarczy i w rzucie…kaloszem. Wieczór upłynął pod znakiem muzyki i tańca. Gości bawił zespół Katrina.  A na zakończenie imprezy  publiczność obejrzała pokaz sztucznych ogni.

Udział w dożynkach był dla nas kolejną okazją do prezentacji działalności stowarzyszenia i promocji wsi Bartodzieje, a taneczne umiejętności „Bartodziejaków” zostały docenione przez publiczność, która nagrodziła naszych artystów gromkimi brawami.

Wojciech Ćwierz