Motyw sporów o serwituty, czyli prawa chłopów do użytkowania dworskich łąk, pastwisk i lasów przewija się w dziełach wybitnych pisarzy, opisujących polską wieś u schyłku XIX wieku. O konfliktach ekonomicznych pomiędzy wsią i dworem pisał m.in. W. Reymont. Równie interesujący był, trwający kilka dekad, konflikt pomiędzy bartodziejskim chłopami i ziemiańską rodziną Gordonów. W Archiwum Państwowym w Radomiu zachowały się interesujące dokumenty dotyczące tych kontrowersji. Dziewiętnastowieczne archiwalia stanowią niezmiernie cenny element naszego rodzimego dziedzictwa historycznego, są źródłem wiedzy o przemianach społecznych i gospodarczych, a także pomocnym narzędziem dla badaczy genealogii bartodziejskich rodów chłopskich.
.
Wojciech Ćwierz
Regulacje praw serwitutowych zawarte w tabeli likwidacyjnej zatwierdzonej w 1867 roku poprzedzone były wieloletnimi sporami pomiędzy bartodziejskim włościanami i właścicielami majątku.
Istotą bartodziejskiego konfliktu o serwituty było prawo do korzystania przez chłopów z pastwisk i lasów należących do dworu. Po likwidacji pańszczyzny i ogłoszeniu uwłaszczenia włościanie z Bartodziej złożyli skargę do Radomskiej Komisji do Spraw Włościańskich, zarzucając właścicielom majątku Laurze i Franciszkowi Gordonom wieloletnie ograniczanie i łamanie obowiązującego prawa. Włościanie powoływali się przy tym na ukaz carski z 26 maja 1846, gwarantujący im prawa do serwitutów i ograniczającego dowolne rugowanie chłopów z ziemi przez właścicieli prywatnych majątków. Prezentowane dokumenty kończy umowa z 1881 roku, będąca ugodą pomiędzy stronami sporu.
W 1865 roku Radomska Komisja do Spraw Włościańskich rozstrzygnęła skargę bartodziejskich włościan, którzy zarzucali dziedzicowi, że:
Włościanie prosili aby wszystkie ich pretensje byłe rozpoznane, a zabrane im prawa przywrócone, w takim stanie, w jakim posiadali je w latach dawnych. Po rozpoznaniu skargi, dokonanym na gruncie, w obecności dziedzica Franciszka Gordona i świadków obu stron, okazało się że:
W dniu 5 maja 1864 roku w czasie pobytu w Goryniu komisja zdecydowała co następuje:
„Z powodu braku w obecnym czasie przekonywających dowodów, z jakich mianowicie służebności włościanie wsi Bartodzieje użytkowali, dla braku tabeli oznajmia zarządzającemu wsi Bartodzieje, że do czasu ostatecznego rozpoznania tej kwestii włościanie wsi Bartodzieje mogą używać prawa pasania bydła po dawnemu wspólnie z inwentarzem folwarcznym, na polach, ugorach i w lasach, z tym atoli warunkiem, że jeżeli po ostatecznym zbadaniu tej kwestii, skarga ich okaże się niesłuszna to obowiązani będą wynagrodzić dziedzicowi za to, co inwentarzem swym wypasą”.
Ponieważ od tej decyzji dziedzic Franciszek Gordon nie odwołał się w wyznaczonym terminie, Komisarz II Rewiru Radomskiej Komisji do Spraw Włościańskich biorąc pod uwagę całość zgromadzonych dowodów postanowił:
i pięciu włościanom wsi Andrzejówka, że mieszkania, które użytkowali w czasie zapadnięcia ukazu z 1864 roku ukazu z 29 lutego razem z gruntem, który mieli dany na odrobek od dworu przechodzi im na zupełną własność.
————————————– * ————————————–
W 1881 roku w Bartodziejach uregulowane zostały prawa do serwitutów. W dniu 4 grudnia 1881 roku zawarta została umowa pomiędzy włościanami i właścicielami bartodziejskiego majątku należącymi wówczas do Laury i Franciszka Gordonów.
Dobrowolna umowa
1881 roku, dnia 4 grudnia, my niżej podpisani włościanie wsi Bartodzieje wchodzącej przedtem w skład dóbr Bartodzieje i właściciele tychże dóbr Laura Gordon i Franciszek Gordon, zawieramy między sobą w przytomności Wójta Gminy Jedlińsk i świadków niżej podpisanych ugodę, w przedmiocie następującym.
Ponieważ wszyscy włościanie osad od N 1 do 31go z wyłączeniem osady N 15 wsi Bartodzieje, a mianowicie:
Wincenty Monkosa
Wojciech Frączek
Stanisław Borzęcki
Władysław Roguś
Jacenty Woźniak
Walenty Zakrzewski
Paweł Frączek
Piotr Kiepiela
Teodor Niedzielski
Grzegorz Marczak
Stanisław Maciejak
S-cy Mateusza Szewczyka
Aleksander Marciniak
Jan Górka
Jan Szewczyk
Jan Grabowski
Stanisław Gorgus
Tomasz Strzelczyk Antoni
Górka Antoni Grabowski
Piotr Dębski
Marcin Konopka
Andrzej Wdowczyk
Antoni Górczyński
Antoni Zwolinski
Maciej Banach
Teodor Jagodziński
Walenty Górka
Tomasz Górczyński
Antoni Lipiec
mają prawo służebności leśnych i pastwiskowych zapisane w tabeli likwidacyjnej wsi Bartodzieje, a mianowicie: otrzymywania z dworskiego lasu drzewa na poprawę budowli na ogrodzenie i zbieraniny na opał, jak również mają prawo pasania swojego inwentarza wspólnie z dworskim na całej przestrzeni lasu dworskiego, z wyłączeniem zagajników i na dworskich rżyskach po oziminie, a także na oddzielnych dworskich pastwiskach „Porąbkach i Ogrodziskach”
My więc włościanie posiadający osady zapisane w tabeli likwidacyjnej, a niżej podpisani, zrzekamy się na zawsze praw na wszystkie służebności wyżej wymienione, tak leśne jako też pastwiskowe w zamian zaś właściciele dóbr jako wynagrodzenie za też służebności odstępują i dają wspólną czyi niepodzielną, wyłączną i zupełną własność: 40 mórg, 150 prętów lasu „Osiny” licząc z tej przestrzeni:
Włościanom gospodarzom zapisanym w tabeli likwidacyjnej od N 1 go do N 14 go włącznie oddają po dwie morgi lasu każdemu, czyli ogółem mórg dwadzieścia ósm.
Ogrodziarzom zapisanym w tabeli od N 16 go do N 24 go włącznie, każdemu po jednej mordze lasu, czyli ogółem mórg dziewięć.
Pozostałym zaś osadom od N 25 go do N 31 go włącznie na każdej po sto pięćdziesiąt prętów lasu, czyli ogółem mórg trzy i prętów sto pięćdziesiąt.
Przestrzeń zaś ta ogólna lasu mórg czterdzieści prętów sto pięćdziesiąt, oprócz 241 prętów nieużytków pod drogami, odmierzana im będzie w następujących granicach. W miejscowości zwanej „Osiny” od strony wschodniej grunta wsi Olszowa, od południa grunta włościan Bartodziejskich, od zachodu las oddany nabywcom wsi Andrzejówka za serwituta, od północy zaś stanowić ma granicę las dworski tychże dóbr tak daleko, jak miara wskazywać będzie.
Prócz tego włościanom wsi Bartodzieje w zamian za wszystkie służebności wsi Bartodzieje z oddzielnych dawnej pastwisk „Ogrodzisko” i „Porąbki”, na których włościanie mają prawo pastwiska, dwór oddaje na zupełną i wspólną czyli niepodzielną ich własność pastwisko zwane „Ogrodzisko” w przestrzeni mórg 11 prętów 103 oprócz 167 prętów nieużytków. „Porąbki” zaś, pozostają własnością dworu. Ponieważ między gruntami włościańskimi znajduje się przestrzeń dworska gruntu nieużytecznego prętów 197, zwana „Cegielnisko” dotykającą do ogrodu włościan Jana Górki, właściciela osady N 18, Tomasza Strzelczyka osady N 19 i Jana Grabowskiego właściciela osady N 17. Przestrzeń więc tę dwór oddaje na zupełną własność tychże włościan o tyle, o ile przypada w granicach każdego ogrodu, a mianowicie: Janowi Górka prętów 120, Tomaszowi Strzelczyk prętów 152 i Janowi Grabowskiemu prętów 15.
Właściciele Laura Gordon i Franciszek Gordon przyrzekają dać włościanom wsi Bartodzieje prawo przegonu i przejazdu przez grunty dworskie zwane „Pólko” do łąk włościańskich, nawzajem włościanie dozwalają prawo takiegoż przegonu i przejazdu przez pastwisko włościańskie w miejscowości zwanej „Ogrodziska”, „Porąbki” i „Borki”. Powyższe zobowiązania dotyczące wzajemnych służebności przegonu i przejazdu zostało wykreślone z umowy w dniu 4 sierpnia 1884 roku przez Zenona Jakackiego, ówczesnego właściciela dóbr Bartodzieje, gdyż stały się bezprzedmiotowe po częściowej parcelacji majątku.
Wszelkie koszta pomiaru ogółowego i oddania przestrzeni z niniejszej umowy przez dwór włościanom – należą do dworu, pomiar ogólnej przestrzeni w razie podziału pomiędzy osady należeć będzie do włościan.
Na czem umowa niniejsza ukończona i podpisana zostaje.
Właściciele dóbr Bartodzieje: Laura Gordon Franciszek Gordon
Włościanie:
– Stanisław Gorgus, nabywca drugiej połowy od Władysława Rogusia, z aktu rejentalnego,
Za nieumiejących pisać włościan wsi Bartodzieje i wskutek ich prośby podpisuje pisarz Gminy Jedlińsk Stanisław Radliński.
Świadkowie:
sołtys wsi Lisowa – Tomasz Orłowski
sołtys wsi Piaseczna – Jan Kupis
sołtys wsi Marcelowa – Ludwik Wiśniewski
Wójt Gminy Jedlińsk
(podpis nieczytelny)
Mapa gruntów chłopskich w Bartodziejach – rok 1934