Jesteś tutaj: Strona główna :: Zwiedzili atrakcje Podlasia

Aktualności

Zwiedzili atrakcje Podlasia

Grupa mieszkańców Bartodziej wspólnie z przyjaciółmi z sąsiednich miejscowości i Radomia zwiedziła najpiękniejsze miejsca Podlasia. Na trasie trzydniowego wyjazdu znalazły się m.in. Tykocin, Białystok, Supraśl, Sokółka, Bohoniki, Kruszyniany i Hajnówka. Choć w tym roku jesień nas nie rozpieszcza, to aura była wyjątkowa łaskawa dla wycieczkowiczów.
.
Wojciech Ćwierz.
.
Główną atrakcją piątku – pierwszego dnia wycieczki był Tykocin, miasto w którym znajduje się ponad sto zabytkowych obiektów, będące najstarszym zespołem urbanistycznym historycznego Podlasia z zachowanym układem charakterystycznym dla miasteczka żydowskiego. Najciekawsze zabytki Tykocina to Alumnat – zakład dla inwalidów wojennych, Dom Bagieńskich, Kościół Świętej Trójcy wraz z plebanią, Rezydencja ekonomiczna, Mała Synagoga, Wielka Synagoga oraz zamek. Kolejnym miejscem na trasie wycieczki był Białystok z Pałacem Branickich, kościołami i cerkwią św. Mikołaja. Ostatnią atrakcją piątku był Supraśl – urokliwe miasteczko położone w Puszczy Knyszyńskiej.

W sobotę uczestnicy wycieczki zwiedzili Sokółkę, Bohoniki i Kruszyniany. Sokółka to kilkunastotysięczne miasto położone na trasie Białystok – Kuźnica Białostocka z zachowaną zabudową z początku XX wieku, zabytkowymi świątyniami i nekropoliami. Położone nieopodal Sokółki Bohoniki zamieszkiwane są przez mniejszość tatarską, we wsi znajduje się meczet oraz mizar – cmentarz muzułmański. Wieś Kruszyniany kolejne miejsce na trasie wycieczki zostało założona prawdopodobnie w XVI w. przez króla Jana III Sobieskiego, który osiedlił w niej muzułmanów zwanych Lipkami, walczącymi po stronie Polski w wojnie z Turkami. W Kruszynianach zachował się drewniany meczet i cmentarz muzułmański wraz z układem przestrzennym wsi z XVII wieku.

Hajnówka i Grabarka to główne punkty niedzielnego programu wycieczki. Hajnówka położona jest na Równinie Bielskiej, na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Ze względu na swoje położenie niedaleko Białowieży i puszczy nazywana jest „bramą do Puszczy Białowieskiej”. Przeplatają się tu dwie religie – katolicka i prawosławna. Najważniejsze zabytki to Sobór Świętej Trójcy i Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W Soborze Hajnowskim odbywa się coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej.

Na górze zwanej Garbarką znajduje się utworzony w 1947 monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także trzy klasztorne cerkwie. Główna cerkiew klasztorna (Przemienienia Pańskiego) jest jednocześnie świątynią parafialną. Monaster, cerkwie oraz dwa Domy Pielgrzyma tworzą osadę Grabarka-Klasztor. Na terenie osady znajduje się również prawosławny cmentarz.