Stało się już tradycją, że w Bartodziejach co roku organizowany jest festyn rodzinny, który gromadzi setki uczestników z całej okolicy. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy, że impreza odbędzie się pod koniec roku szkolnego i będziemy świętować sobótki. Dodatkowo festyn wzbogacony został o elementy edukacji historycznej, dzięki realizacji przez nasze stowarzyszenie projektu związanego ze 150. rocznicą powstania styczniowego.
Dorota August, Wojciech Ćwierz, Marian Kuliński
Organizatorami festynu było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Bartodziejach. Nasze działania zostały wsparte m.in. przez Muzeum Historii Polski oraz Wójta Gminy Jastrzębia Zdzisława Karasia, który zaszczycił nas swoją obecnością, dokonując otwarcia festynu.
Po powitaniu gości na scenie zaprezentowała się kapela Zdzisława Kwapińskiego, grająca tradycyjną muzykę ludową, warto dodać, że członkowie zespołu to zwycięzcy wielu przeglądów i festiwali, m.in. bardzo prestiżowej imprezy w Kazimierzu Dolnym. Zespół towarzyszył naszym sobótkom przez cały dzień, przygrywając w rytmach kujawiaków i mazurków, a wieczorem zagrał do tańca.
Po występie kapeli przyszedł czas na konkursy dla uczniów szkoły w Bartodziejach. Jako pierwszy rozstrzygnięty został konkurs wiedzy o powstaniu styczniowym. Uczniowie wykazali dużą znajomość wydarzeń, które rozegrały się 150 lat temu na ziemi radomskiej i okolicach naszej miejscowości. I miejsce zdobyła Marta Zegarek, II Roksana Wróbel, III Katarzyna Sąpór, IV Klaudia Kot, a V Ewa Migdał.
Kolejny konkurs połączony był z pierwszą publiczną prezentacją „Baśni o Mnichu”, której autorką jest radomska poetka Walentyna Pawelec. Festyn był okazją do nagrodzenia najlepszych prac plastycznych bartodziejskich uczniów, które znalazły się w publikacji. Komisja konkursowa za najładniejszą pracę uznała rysunek Jakuba Walosa, II miejsce zajęła Paulina Kulińska, III Roksana Wróbel, IV Aleksandra Sułek, a V Tomasz Niedzielski. Baśń opowiada o zaginionym skarbie powstańców, który według legendy został zakopany nieopodal dworu przez ostatni oddział powstańczy. Niestety skarb przepadł i do dziś nikt go nie odnalazł. Obecna na festynie autorka bajki osobiście wręczyła upominki nagrodzonym uczniom wraz z egzemplarzem książki, a od pani Doroty August, dyrektorki PSP w Bartodziejach otrzymała kwiaty wraz z podziękowaniami za kolejną już bajkę, napisaną specjalnie dla naszej miejscowości.
Kolejnym punktem programu były występy dzieci z PSP w Bartodziejach i PSP Jastrzębi. Tematem obydwu prezentacji były obrzędy i zwyczaje sobótkowe. Program artystyczny naszych uczniów powstał pod okiem pani Alicji Siary i Justyny Klepacz. Uczniowie z Jastrzębi przedstawiali taniec trojak oraz piosenki: „Piekła baba chleb”, „Świniarz”, Czarny Baran”, „Pognała wołki”. Zespół wystąpił w składzie: Justyna Filipiak, Zuzia Mazur, Martyna Mąkosa, Ola Siębor, Milena Wolska i Bartek Tkaczyk, a ich opiekunką była pani Leokadia Hernik. Po występach młodszych uczniów na scenie zaprezentował się młodzieżowy duet: Julia Życka i Piotr Gniadek, w ich wykonaniu usłyszeliśmy popularne ballady rockowe.
Konkurs na najpiękniejszy wianek rozpoczął następny punkt programu, którego kulminacją był przemarsz korowodu sobótkowego do strumienia w dolinie Radomki. W wielobarwnym pochodzie wyróżniały się panie Bartodziejanki w tradycyjnych radomskich strojach ludowych i dzieci w oryginalnych przebraniach. Ruciane wianki, które od kilku dni tak pieczołowicie wiły wszystkie panny, szybko popłynęły w siną dal, a korowód powrócił na szkolne boisko, gdzie czekały kolejne atrakcje. Wianki oceniane były w trzech grupach wiekowych, wśród najmłodszych I miejsce zajęła Antonelka Nowak, a II Krystian Wieczorek, wśród dzieci starszych I miejsce zajęła Paulina Kulińska, II Aleksandra Siennicka, III Paulina Bartkiewicz, a IV Jakub Walos. W kategorii „open” I miejsce zajęła Jadwiga Imiołek, II Marta Bartkiewicz, II Danuta Rychel, a IV Anna Funikowska. W konkursie plastycznym pt. „zaginiony kwiat paproci” nagodzeni zostali: Roksana Wróbel, Katarzyna Sąpór, Anna Siennicka, Jakub Walos, Marta Zegarek i Tomasz Niedzielski.
Duże brawa festynowej publiczności zebrała radomska grupa akrobatyczna z Radomia, prezentująca pokaz capoeiry, wywodzącej się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuki walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeiry są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków.
Za chwilę pełnią życia ponownie zaczęła tętnić scena. Pojawiły się na niej zespoły ludowe. Jako pierwsza wystąpiła grupa „Czerwona Jarzębina” z Jedlanki. Zespół bawił publiczność utworami wokalnymi, przy akompaniamencie niezawodnego akordeonisty pana Wacława Imiołka. Kolejną grupą, która podbiła serca widzów były „Stępocinaki” z Kowali, a ich liderka Elzbieta Kiraga rozbawiła widownię skeczami z życia trochę zwariowanej gospodyni. Jako ostatni na scenie pojawili się gospodarze, czyli zespół „Bartodziejaków”. Nasze artystki, mimo deficytu męskiej części zespołu, doskonale poradziły sobie, przygotowując nowy program, wypełniony piosenkami sobótkowymi, wzbogaconymi o elementy tańca ludowego.
Poza wydarzeniami rozgrywającymi się na scenie, na której występowali artyści, równie interesująco było w innych miejscach festynowego placu. Dzieci mogły do woli skakać na dmuchanym zamku, a grupa wolontariuszy ze Stowarzyszenia Podwórkowych Aniołów prowadziła animacje z najmłodszymi uczestnikami festyny. Dzieci chodziły na szczudłach, bawiły się z chustą Klanzy, poddawane były zabiegom malowania twarzy, a każdy chętny otrzymał balonowe zwierzątko.
W rozstrzygniętym podczas festynu konkursie znajomości zasad ruchu drogowego nagrody utrzymali: Daniel Rybicki, Przemek Sułkowski, Patrycja Bulkowska i Izabela Dyziak (kl. I), Michał Sułkowski, Krzysztof Wolak, Jakub Cibor i Adrian Krawczyk (kl. II) oraz Sylwia Maciejczyk, Justyna Sapińska i Dorota Sułek z klasy III.
Wyjątkową atrakcją, którą po raz pierwszy mogliśmy podziwiać w Bartodziejach była prezentacja grupy konnej Radomskiego Szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych pod dowództwem ppor. Tomasza Szulfera. Ułani przedstawili pokaz musztry i wyszkolenia oraz popisy władania białą bronią.
Przez całą imprezę towarzyszyli nam strażacy ochotnicy z jednostki w Bartodziejach, dowodzeni przez Pana Waldemara Wójtowicza. Wóz bojowy jak magnes przyciągnął gromadkę dzieci, a obecność sprawnych i silnych ludzi w mundurach spowodowała, że tegoroczna impreza była wyjątkowo spokojna i bezpieczna.
Gdy słońce już chowało się za horyzontem, zniżając się pod niezmordowanymi skrzydłami lisowskich wiatraków, na festynowej scenie ponowie pojawiła się kapela Zdzisława Kwapińskiego, grając do tańca młodszym i starszym spragnionym dobrej zabawy. Zabawa taneczna nie była ostatnim punktem programu. Na chwilę przez północą uczestnicy sobótkowego święta mogli podziwiać wyjątkowo spektakularny teatr ognia.
—————- —————- —————-
Sponsorzy imprezy:
Gmina Jastrzębia, Muzeum Historii Polski, Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu.
Instytucje, organizacje i osoby zaangażowane w przygotowanie festynu:
Rada Rodziców przy PSP w Bartodziejach
Klub Seniora w Bartodziejach
Publiczna Szkoła Podstawowa w Bartodziejach: Justyna Klepacz, Alicja Siara, Elżbieta Woźniak, Jadwiga Janiszewska, Sylwia Szambor i Sylwia Zych
Ochotnicza Straż Pożarna w Bartodziejach: Waldemar Wójtowicz, Krzysztof Kozłowski, Grzegorz Markowski, Zbigniew Marciniak, Tomasz Gospodarczyk, Marcin Dróżdż, Andrzej Żołądkiewicz
Absolwenci: Jakub Sąpór i Michał Sułek
Nasi przyjaciele i sympatycy, którzy pomogli w organizacji imprezy: Barbara i Jacek Sadowscy, Maria Brzeska, Piotr Kwiatkowski, Józef i Krzysztof Świdzikowscy, Włodzimierz Swynar, Mariusz Wójtowicz, Czesław Krzosek, Kazimierz Grabowski
Wolontariusze ze Stowarzyszenia Podwórkowych Aniołów pod kierunkiem pani Beaty Domaszewicz i Marzeny Zawadzkiej Hernik
Festyn zaszczycili obecnością: red. Edmund Kordas (Tygodnik OKO) i red. Jacek Lombardzki (Tygodnik Radomski)
Za pomoc w organizacji festynu składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy okazali swoje wsparcie.
Dorota August, Wojciech Ćwierz, Marian Kuliński