W zebraniu sołeckim wsi Bartodzieje w dniu 29 września wzięło udział 19 mieszkańców. Głównym tematem spotkania było wyrażenie zgody na przejazd przez wspólnotę gruntową. Ponadto omówione zostały inwestycje planowane na terenie naszej miejscowości. Spotkanie prowadziła pani sołtys Barbara Bartnik i radny Wojciech Ćwierz.
Na wstępie odczytane zostało pismo złożone przez zainteresowanych mieszkańców do pani sołtys o zwołanie zebrania wiejskiego w sprawie wyrażenia zgody na drogę dojazdową do posesji znajdującej się za wspólnotą gruntową. Po zapoznaniu uczestników zebrania z treścią pisma przewodnicząca obrad otworzyła dyskusję z prośbą o wyrażenie opinii przez wszystkich przybyłych na zebranie. W dyskusji wzięło udział kilka osób i wszyscy zgodnie twierdzili, że należy przychylić się do tej prośby.
Radny wsi Bartodzieje przedstawił stan prawny wspólnoty wiejskiej, która w chwili obecnej nie jest uregulowana. W zgodnej opinii obecnych na sali należy podjąć działania aby ustanowić jej zarząd zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu wspólnot wiejskich.
Następnie odbyło się głosowanie jawne, w którym wszyscy uczestnicy zebrania jednogłośnie wyrazili zgodę na prawo dojazdu przez zainteresowanych mieszkańców do ich działki przez działkę będącą wspólnotą wiejską.
W dalszej części zebrania radny Wojciech Ćwierz przedstawił stan przygotowania inwestycji, które są planowane na terenie wsi Bartodzieje, tj.
– przebudowa drogi powiatowej Jedlińsk – Łukawa (będzie realizowana w roku 2014)
– budowa drogi gminnej Bartodzieje – Wola Goryńska (projekt jest wykonany, a gmina Jastrzębia ubiega się o środki na jej realizację w roku 2014)
– budowa drogi gminnej w Bartodziejach od drogi powiatowej w kierunku lasu (obecnie prowadzone są działania zmierzające do uregulowania stanu prawnego drogi)
Ostatnim punktem zebrania była informacja o odszkodowaniach jakie mają być wypłacane mieszkańcom wsi Bartodzieje, poszkodowanym w wyniku majowego gradobicia. Obecnie rolnicy, którzy otrzymali protokoły z szacowania strat wraz z opinią wojewody mogą składać wnioski do radomskiego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu uzyskania pomocy finansowej. Kwota odszkodowań na jakie mogą liczyć rolnicy to 50 złotych na 1 hektar, co w ocenie wszystkich uczestników zebrania jest sumą rażąco niską w stosunku do poniesionych strat.