Zniknęły krzaki kryjące ruiny dworu. Nowy właściciel w porozumieniu z konserwatorem zabytków rozpoczął porządki przed pałacem i w północnej części parku. To pierwszy etap prac zmierzających do renowacji całego obiektu. Zmiany w Bartodziejach budzą ogromne zainteresowanie. Informację o zmianie właściciela dworu zamieszczoną na naszej stronie i facebookowym profilu w ciągu kilku godzin obejrzało ponad tysiąc osób. Osobiście mam dużą satysfakcję, że dla dworu znów zaświeciło słońce, dla wyjątkowego zabytku, który dzięki walce naszego stowarzyszenia nie został wykreślony z rejestru zabytków.
.
Wojciech Ćwierz
Trochę historii
Mieszkańcy wsi Bartodzieje zaangażowani w działalność miejscowego stowarzyszenia przez wiele lat interweniowali w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę zabytków. Składaliśmy petycje m.in. do konserwatora zabytków w Radomiu i radomskiego starosty. Pisma, w których informowaliśmy o niszczycielskiej działalności byłych właścicieli nie przynosiły żadnego efektu, nawet jeśli podejmowane były jakieś działania i dochodziło do spotkań urzędników to wszystko kończyło się stwierdzeniem, że nic nie można zrobić bo własność jest święta, a poza tym nie wiadomo gdzie przebywa właścicielka, choć ustalenie miejsca jej pobytu nie było trudne.
Regularne i uporczywe upominanie się przez nas o bartodziejski pałac irytowało radomskich urzędników, wpadli więc na sprytny pomysł, aby wykreślić dwór z rejestru zabytków. W lutym 2012 roku taki wniosek trafił do Ministerstwa Kultury, a jego autorem był Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Radomiu. Na szczęście po nagłośnieniu sprawy przez nasze stowarzyszenie wspierane przez radomskie media, w czerwcu 2012 roku Minister Kultury wydał decyzję odmowną, ratując dwór przed utratą statusu zabytku. Warto dodać, że Powiatowy Inspektor Nadzoru w Radomiu nie chciał nawet udzielić informacji publicznej jakie działania podejmował wobec dworu i dopiero wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego został zmuszony do odpowiedzi w tej sprawie.
Dwór – 15.08.2015 – galeria >>>
Z archiwum