Festiwal organizowany corocznie w karnawale przez stowarzyszenie Dziedzictwo i Rozwój to gwarancja dobrej zabawy i możliwość prezentacji dokonań lokalnych zespołów ludowych. Tradycyjnie gminę Jastrzębia reprezentowała nasza grupa „Bartodziejaków”. Przygotowaliśmy stół wiejski w konkursie „stoisko miłe dla oczu”, wzięliśmy udział w konkursie „ozdoby kwiatowej”, a na scenie nasze panie śpiewały i tańczyły, bawiąc festiwalową publiczność.
VII Festiwal Produktów Regionalnych odbył się w niedzielę 23 lutego sali gimnastycznej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu.
Smakołyki, od których uginały się festiwalowe stoiska, zostały przygotowane przez 11 zespołów i kół gospodyń wiejskich z terenu działania zwoleńskiego stowarzyszenia. Naszą gminę na festiwalu już po raz trzeci reprezentował zespół z Bartodziej. W tym roku zespół „Bartodziejaki” wystąpił w składzie: Jadwiga Janiszewska, Elżbieta Krawczyk, Anna Kulińska, Marian Kuliński, Krystyna Pawlikowska, Danuta Rychel, Janina Sawicka, Lucyna Sąpór, Ewa Sąpór, Henryka Świdzikowska, Józef Świdzikowski, Marianna Szczygieł, Marianna Trzebieniak, Krystyna Życka. Artystom towarzyszyła grupa wiernych fanów, mieszkańców Bartodziej i okolic. Sceniczny występ „Bartodziejaków” przygotowany na festiwal w Zwoleniu był możliwy dzięki zaangażowaniu trenerek: Alicji Siary i Justyny Klepacz.
Ponadto w imprezie wzięły udział zespoły: „Piątkowy Stok” z gminy Zwoleń, „Po co ci to” z gminy Ciepielów, „Kazanowianki znad Iłżanki” z gminy Kazanów, „Półborzanki” z gminy Pionki, „Łaguszowianki” z gminy Przyłęk, „Źródło nadziei” z gminy Jedlnia Letnisko, i „Sobótka” z gminy Policzna, a także koła gospodyń wiejskich: „Bartodzieje” z gminy Tczów, Kuczki Kolonia z gminy Gózd oraz KGW Pakosław z gminy Iłża.
Podczas imprezy przeprowadzono dwa konkursy: gastronomiczny pod hasłem „Stoisko miłe dla oczu” i artystyczny zatytułowany „Izba kwiatem przybrana”. Po burzliwych naradach jury, laureatami festiwalu w konkursie „Stoisko miłe dla oczu” zostali: zespół „Po Co Ci To” z gminy Ciepielów, KGW Bartodzieje (gm. Tczów) i występujący po raz pierwszy zespół „Piątkowy Stok” z gminy Zwoleń. W tej kategorii uzyskaliśmy wyróżnienie, które zdobyli również: KGW Kuczki Kolonia i KGW Pakosław.
W konkursie artystycznym najlepsi okazali się: zespół „Sobótka” z Czarnolasu, zespół „Łaguszowianki” z Łaguszowa oraz zespół „Źródło nadziei” z gminy Jedlnia Letnisko. Jury przyznało również dwa wyróżnienia, które otrzymały zespoły: „Kazanowianki znad Iłżanki” i „Półborzanki” z gminy Pionki. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe, ufundowane przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”.
Wojciech Ćwierz