„W polu błękitnym, na dębowym konarze złotym w pas jastrząb srebrny z dziobem złotym i takimiż szponami i dzwonkami.” – tak brzmi heraldyczny opis herbu gminy Jastrzębia, który zostanie oficjalnie przyjęty przez Radę Gminy Jastrzębia na sesji w dniu 4 września 2013 roku.
.
Wojciech Ćwierz
Dla przypomnienia należy dodać, że inicjatywa ustanowienia herbu gminy Jastrzębia jest niemal tak długa jak historia III Rzeczpospolitej, a projekt, który powstał na zlecenie obecnych władz gminy był kilkakrotnie poprawiany zanim uzyskał akceptację komisji heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Herb Jastrzębi, który zostanie uchwalony na najbliższej sesji rady można śmiało uznać za jeden z najpiękniejszych wśród znaków heraldycznych gmin i miast powiatu radomskiego, a smukły, srebrny jastrząb na niebieskim tle stanie się ważnym elementem promocji naszej gminy.
Z pewnością bardziej wnikliwi znawcy historii naszego regionu zwrócą uwagę, że symbolika herbu odnosi się głównie do wsi Jastrzębia. W tarczy herbowej – jak sugerował autor opracowania historyczno-heraldycznego przygotowanego na zlecenie gminy – powinno się znaleźć miejsce dla uniwersalnych symboli całej gminy, nawiązujących do wielowiekowych tradycji bartniczych. Za właściwe można byłoby uznać umieszczenie w herbie symbolu rzeki Radomki, dzielącej przez wieki dobra rycerskie i królewskie, wskazującej na dualizm historii naszej gminy. W herbie mogłoby się też znaleźć odniesienie do znaków heraldycznych rodów szlacheckich, zwłaszcza Łabędziów, mających przez wieki swoje gniazda rodowe w wielu miejscowościach obecnej gminy Jastrzębia.
Wojciech Ćwierz
Znaczenie figur i barw w herbie gminy Jastrzębia (autor: Włodzimierz Chorązki )
Widniejący w herbie jastrząb srebrny, ze złotym dziobem i szponami nawiązuje do tradycji królewskich łowów i udziału w nich mieszkańców puszczańskich wiosek. Symbolizuje on także miejscową, puszczańską faunę (jest powszechnie spotykanym ptakiem drapieżnym Puszczy Kozienickiej, na której skraju leży większość wiosek gminy). Wizerunek jastrzębia odnosi się do nazwy gminy — Jastrzębia, jako tzw. herb mówiący. Nazwa wioski z pewnością związana jest połowem jastrzębi, ich hodowlą, układaniem do celów łowieckich. Podobnie jak to czynili mieszkańcy służebnych wiosek o nazwie Sokoły lub Sokolniki. Zresztą wieś Sokoły znajduje kilkanaście kilometrów od Jastrzębi, między Jedlnią a Pionkami.
Złoty konar dębowy z jednym liściem i żołędziem symbolizuję Puszczę Kozienicką. W przeszłości wioski gminy położone były na rozległych polanach położonych w puszczy, która ich żywiła, była źródłem ich dochodów, a w razie zagrożenia, była schronieniem. Obecnie część gminy znajduje się w otulinie Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
Błękitna barwa tarczy herbowej nawiązuje do barw maryjnych, gdyż najstarsze parafie znajdujące się na terenie gminy w Goryniu i Jastrzębi noszą maryjne wezwania: Wniebowzięcia NMP w Goryniu i Zwiastowania NMP w Jastrzębi.