Jesteś tutaj: strona główna

Aktualności

g2

Bartodzieje w publikacji „Polska Witolda Gombrowicza”

14 stycznia 2018

W styczniu 2018 roku ukazała się książka Katarzyny Dzierzbickiej „Polska Witolda Gombrowicza”. To bogato ilustrowany przewodnik po miejscach związanych z autorem „Ferdydurke”. Autorka odwiedziła wszystkie opisywane miejscowości, była również w Bartodziejach, w których częstym gościem był Witold Gombrowicz.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

rad

Meteorologiczne podsumowanie 2017 roku

Brak przewidywalności i anomalie pogodowe – tak wyglądał kolejny rok w naszym regionie. Suma opadów w 2017 roku w Bartodziejach była wyjątkowo wysoka i wyniosła 829,70 mm. Były jednak bardzo niekorzystne dla rozwoju roślin okresy deficytu wody, wyjątkowo silne wiosenne przymrozki, niszczycielskie gradobicie i wichury.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

mini ikonka

Aneksy przeszłości – bartodziejskie spory o serwituty

31 grudnia 2017

Motyw sporów o serwituty, czyli prawa chłopów do użytkowania dworskich łąk, pastwisk i lasów przewija się w dziełach wybitnych pisarzy, opisujących polską wieś u schyłku XIX wieku. O konfliktach ekonomicznych pomiędzy wsią i dworem pisał m.in. W. Reymont. Równie interesujący był, trwający kilka dekad, konflikt pomiędzy bartodziejskim chłopami i ziemiańską rodziną Gordonów. W Archiwum Państwowym w Radomiu zachowały się interesujące dokumenty dotyczące tych kontrowersji. Dziewiętnastowieczne archiwalia stanowią niezmiernie cenny element naszego rodzimego dziedzictwa historycznego, są źródłem wiedzy o przemianach społecznych i gospodarczych, a także pomocnym narzędziem dla badaczy genealogii bartodziejskich rodów chłopskich.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

herb-mini

Nowe standardy w gminie – ciąg dalszy

29 grudnia 2017

Artykuł o usługach odśnieżania, które w tym sezonie w naszej gminie wykonywać będzie członek rodziny Pana Przewodniczącego Rady Gminy w Jastrzębi wzbudził duże zainteresowanie społeczne i bardzo żywą reakcję Pana… Tomalskiego. Niestety zamiast refleksji nad bardzo niezręczną sytuacją do jakiej doszło, Pan Przewodniczący czuje się obrażony i dzieli się opowieściami o swoich darowiznach, służącym celom publicznym. Co wspólnego ma jego działalność dobroczynna z umową na odśnieżanie tego nie wie chyba nikt? czytaj więcej

20171229_160220

Gminne Koło Wolontariatu Seniorów

To nasz wielki sukces i ogromna satysfakcja. W Jastrzębi zawiązało się Gminne Koło Wolontariatu Seniorów, jako rezultat wspólnego projektu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje i Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia „Gościniec”. Koordynatorem „drużyny 60+” została pani Elżbieta Berny. Grupa trzydziestu seniorów podpisała umowy o zobowiązaniu do działalności wolontarystycznej o charakterze cyklicznym bądź akcyjnym. Wielomiesięczne szkolenia, prowadzone przez grono wyjątkowych fachowców, przyniosły oczekiwane efekty. Grupa naszych seniorów jest pełna zapału do pracy i gotowa na nowe wyzwania. Brawa dla nowych wolontariuszy!
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

iii

Wesołych Świąt

23 grudnia 2017

Z okazji świąt Bożego Narodzenia, wszystkim Członkom i Sympatykom Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje życzymy dużo szczęścia, radości i spokoju oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2018 roku.
.
Elżbieta Berny, Marian Kuliński, Wojciech Ćwierz
czytaj więcej

2 (6)

Ważna inwestycja drogowa powiatu radomskiego

Ponad tysiąc sześćset metrów nowej nawierzchni na drodze powiatowej w Woli Goryńskiej to bardzo ważna inwestycja, którą udało się zrealizować podczas tegorocznej jesieni. Droga była w bardzo złym stanie technicznym. Gruntowna modernizacja znacznie poprawi warunki jej użytkowania. W oficjalnym otwarciu drogi wzięła udział grupa radnych gminy Jastrzębia, sołtysi Woli Goryńskiej i Gorynia oraz przedstawiciele inwestora – Powiatowego Zarządu Dróg w Radomiu wraz z  przewodniczącą powiatu radomskiego, panią Teresą Bartosiewicz i radnym Marianem Wikło.
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

1

Świąteczne prezenty dla naszych skrzatów

22 grudnia 2017

W roku szkolnym 2017/2018 do Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” prowadzonego przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje uczęszcza dwanaścioro dzieci. Tradycyjnie przez Bożym Narodzeniem maluchy otrzymują gwiazdkowe prezenty. Tym razem w rolę śnieżynki, która przybyła do przedszkolaków z zabawkami, wcieliła się pani Elżbieta Berny. czytaj więcej

herb-mini

Co jest etyczne, a co zgodne z prawem?

20 grudnia 2017

Zmiana na stanowisku wójta Jastrzębi jesienią 2014 roku miała przynieść nową jakość w zarządzaniu gminą. Czy z perspektywy ponad trzech lat obecnej kadencji można stwierdzić, że jest lepiej? W okresie 2015-2017 do budżetu gminy nie wpłynęła ani jedna złotówka z Unii Europejskiej na budowę dróg czy kanalizacji. Za to w sferze promocji widać duży krok naprzód, jest Facebook, są kolorowe informatory i wiosenna majówka za sześćdziesiąt tysięcy złotych. A wisienką na torcie nowych standardów jest niedawno zawarta umowa na odśnieżanie z Panem Tomalskim. czytaj więcej

3

Zakończenie projektu „Lider pilnie poszukiwany”

18 grudnia 2017

Uroczyste spotkanie uczestników projektu „Lider pilnie poszukiwany” zakończyło cykl szkoleń, trwających ponad pół roku, których celem było wyłonienie grupy nieformalnych liderów społecznych wśród mieszkańców trzech gmin wiejskich powiatu radomskiego i szydłowieckiego, tj. Jastrzębi, Mirowa i Wolanowa. Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia „Gościniec”, korzystając z dotacji Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Podsumowanie projektu odbyło się w Radomiu, w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźni”. czytaj więcej