Jesteś tutaj: strona główna

Aktualności

Zapraszamy na warsztaty rękodzielnicze

15 sierpnia 2018

W poniedziałek, 20 sierpnia o godz. 17.00 w świetlicy wiejskiej w Bartodziejach odbędą się warsztaty rękodzielnicze. Uczestnicy zajęć wykonywać będą, cieszące się ostatnio dużym zainteresowaniem, kwiaty z drucików i rajstop, które wyglądają wyjątkowo efektownie. Wszystkich, którzy chcą poznać tę bardzo ciekawą technikę tworzenia kilku rodzajów kwiatów serdecznie zapraszamy. Wystarczy tylko dużo wyobraźni, gdyż materiały zapewniamy. Wstęp wolny.

Inwestycje na koniec kadencji

13 sierpnia 2018

Trzy poprzednie lata obecnej kadencji władz samorządowych gminy Jastrzębia trudno nazwać inwestycyjnym boomem. Ominęły nas unijne dotacje na drogi, kanalizację czy wodociągi. Ten rok jest zupełnie inny. Inwestycje widać na każdym kroku, ale na kilka miesięcy przed wyborami trzeba ratować się kredytem, aby wykonać wszystkie zadania, które wpisane zostały do uchwały budżetowej. Tegoroczny deficyt to już 2 389 906 złotych. Szkoda, że gmina nie skorzystała z wielu możliwości pozyskania dotacji, tym bardziej, że problemów, potrzeb i oczekiwań mieszkańców jest bardzo wiele. Nowe władze będą się musiały zmierzyć choćby z kosztowną budową kanalizacji, czy też inwestycjami wodociągowymi, bez których nie ma szans na poprawę zaopatrzenia w wodę w takich miejscowościach jak Dąbrowa Kozłowska czy bartodziejskie Bartosy.
.
Wojciech Ćwierz

Wycieczka do Zoo Safari Borysew

9 sierpnia 2018

Prawdziwe safari w centrum Polski, 40 km od Łodzi. W ZOO SAFARI BORYSEW na 26 hektarów wybiegów żyje blisko 600 osobników, 90 gatunków zwierząt. Można tam stanąć twarzą w twarz z egzotycznymi zwierzętami z całego świata. W dniu 9 sierpnia Borysew odwiedziła grupa dzieci z Bartodziej i okolic. Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje i grupę naszych sympatyków.  
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

Jan Świniarski (1934 – 2018)

31 lipca 2018

W dniu 28 lipca odbył się pogrzeb Jana Świniarskiego. Mieszkańca wsi Bartodzieje, człowieka wyjątkowo otwartego i serdecznego, oddanego rodzinie, a zarazem bardzo aktywnego uczestnika życia miejscowej społeczności. Jan Świniarski pochodził z Lisowa, z Bartodziejami związany był od ponad 58 lat, gdzie wraz z żoną prowadził niewielkie gospodarstwo, łącząc pracę na roli z zatrudnieniem w radomskim PKS. Po przejściu na zasłużoną emeryturę włączył się w działalność bartodziejskiego stowarzyszenia i klubu seniora. Jako jeden z filarów tanecznego zespołu „Bartodziejaki” i kabaretu „Wesoły Dziadek” był podziwiany za wyjątkowy entuzjazm, profesjonalne podejście i ogromne zaangażowanie w każde przedsięwzięcie artystyczne. W ostatnich latach zmagał się z ciężką chorobą, z którą dzielnie walczył do ostatnich dni.

„W oberkowym transie” – tym razem polka

22 lipca 2018

Kolejny raz świetlica wiejska w Bartodziejach gościła tancerzy. Podczas ostatnich zajęć uczestnicy projektu trenowali polkę. Taniec ma czeskie pochodzenie, jednak już w XIX wieku był znany we wszystkich regionach etnograficznych Polski. Warsztaty prowadzili: Ewa Ziętek i Zdzisław Kwapiński przy akompaniamencie Jana Koziaka. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje dzięki dotacji ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Zadanie zostało dofinansowane w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. Zajęcia taneczne i potańcówki oraz wykłady obejmujące zagadnienia tańca i strojów ludowych prowadzone przez pracowników Muzeum Wsi Radomskiej odbywać się będą w gminie Jastrzębia, Wolanów i Mirów. Ponadto uczestnicy projektu wezmą udział w wyjeździe na tegoroczny VISTULA FOLK FESTIVAL. 
.
Wojciech Ćwierz czytaj więcej

Realizujemy projekt pn. „Prowadzenie zespołu ludowego Bartodziejaki”

19 lipca 2018

Od 1 lipca 2018 r. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji wsi Bartodzieje realizuje zadanie publiczne pn. „Prowadzenie zespołu ludowego Bartodziejaki”.  Projekt jest finansowany z budżetu gminy Jastrzębia, dzięki dotacji udzielonej w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dotacja przeznaczona zostanie na wynagrodzenie wykwalifikowanej instruktorki, prowadzącej zajęcia wokalne oraz zakup jednego kompletu damskiego stroju ludowego. czytaj więcej

Miejsce dziękczynienia i zadumy

14 lipca 2018

W dniu 12 czerwca w Bartodziejach (Zagajniku) poświęcona została kapliczka i krzyż ufundowane przez pana Marka Stanika i jego dzieci w pierwsza rocznicę śmierci żony Mirosławy, jako dziękczynienie za wspólne życie w pełniej rodzinie oraz wotum ekspiacji, cierpienia i bólu. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Lisowie. Następnie licznie przybyli goście wzięli udział w ceremonii poświęcenia, którego dokonał ks. Czesław Sobolewski. czytaj więcej

Informacja o efektach realizacji POPŻ Podprogram 2017

W związku z zakończeniem realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa Podprogram 2017 Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje informuje o efektach jego realizacji w okresie od sierpnia 2017 roku do czerwca 2018 roku. czytaj więcej

Jarmark ludowy „TYNDY-RYNDY” w Bieniędzicach

10 lipca 2018

8 lipca w Bieniędzicach w gminie Wolanów królowała muzyka ludowa. Na trzecim jarmarku „TYNDY-RYNDY” zorganizowanym z inicjatywy Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Na Ludową Nutę” wystąpiły liczne zespoły wokalne i kapele ludowe. Z zaproszenia na tę wyjątkową imprezę skorzystał również zespół ludowy „Bartodziejaki”. Wspólnie ze śpiewaczą ekipą w imprezie wzięła udział pani sołtys wsi Bartodzieje Bożena Kalbarczyk i pani Anna Karulewska-Popiel sołtys wsi Wola Goryńska. czytaj więcej

O folklorze bez tajemnic

Dzięki współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w świetlicy w Bartodziejach odbyły się warsztaty na temat tradycyjnych tańców i strojów ludowych, prowadzone przez panią Małgorzatę Kwarcińską i Aleksandrę Żytnicką. Zajęcia są częścią projektu „W oberkowym transie” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji wsi Bartodzieje, współfinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
. czytaj więcej