Jesteś tutaj: Strona główna :: Wielkie sprzątanie w Bartodziejach. Zajrzeliśmy do lasu.

Aktualności

Wielkie sprzątanie w Bartodziejach. Zajrzeliśmy do lasu.

W piątek, 25 kwietnia ponad 60 osób więzło udział w kolejnej akcji sprzątania śmieci, zorganizowanej przez stowarzyszenie mieszkańców wsi Bartodzieje. W tym roku razem z uczniami z PSP w Bartodziejach sprzątali nauczyciele i rodzice oraz kilkunastoosobowa grupa wolontariuszy z klubu seniora, a nad bezpieczeństwem czuwali strażacy ochotnicy. Zebraliśmy ponad 50 worków śmieci, których odbiór zapewnił urząd gminy w Jastrzębi.

W tym roku udaliśmy się również do pobliskiego lasu, w którym śmieci straszyły od wielu lat. Niestety mimo wprowadzenia nowego systemu odbioru odpadów, które wymuszają na każdym mieszkańcu dokonywanie opłaty za odbiór śmieci, w naszych lasach wciąż ich nie brakuje. Zmiana prawa przyniosła pewien skutek, ale wciąż potrzebna jest edukacja i to nie tylko dzieci, ale przede wszystkim dorosłych, aby zmienić mentalność i dawne nawyki. Nadal zdarzają się osoby, które traktują przydrożne rowy i las jako miejsce gdzie można wyrzucać śmieci, a skuteczność służb, które powinny karać za zanieczyszczanie środowiska jest słaba. Takie wykroczenia trudno udowodnić, a kary nawet jeśli są nakładane, to są rażąco niskie. Jako radny uważam, że nasza akacja jest bardzo ważna, dajemy dobry przykład innym i mam nadzieję, że z roku na rok będziemy mieć mniej pracy, a nasza wieś będzie po prostu czysta.

Jak zwykle po zakończeniu wielkiego sprzątania na szkolnym placu było integracyjne spotkanie przy ognisku, a pieczone kiełbaski po kilkugodzinnym wysiłku smakowały wyśmienicie. Mieliśmy też okazję do podsumowania efektów kilku godzin sprzątania. Wójt Gminy Jastrzębia – Zdzisław Karaś, który doglądał naszych działań, z zadowoleniem zauważył, że świadomość ekologiczna mieszkańców ulega powolnej ale systematycznej poprawie, bo w roku ubiegłym śmieci było znacznie więcej. Podkreślił też, że nasza akcja jest dla gminy dużym wsparciem w wiosennych porządkach. Dyrektor szkoły w Bartodziejach – Dorota August stwierdziła, że tego typu działania są bardzo potrzebne, ponieważ uświadamiają dzieciom potrzebę troski o otaczającą nas naturę, poza tym akcja sprzątania wpisuje się w obchodzony każdego roku, pod koniec kwietnia, Światowy Dzień Ziemi. Podsumowując sprzątanie bartodziejskiego lasu, którym zajęli się seniorzy, Marian Kuliński powiedział, że właściciele lasu nawet nie mieli chyba pojęcia ile śmieci wywieziono na ich działki. Były tam całe stosy butelek, pampersów, odpadów budowlanych, a nawet śmieci z uprzątniętego pogorzeliska. Ktoś posprzątał na własnym podwórku i zaśmiecił leśną polanę. Nasz las jest wyjątkowo piękny, w lecie i jesienią przyjeżdża tu wielu mieszkańców pobliskiego Radomia na jagody i grzyby, ale niestety goście często zostawiają nam takie niechciane prezenty. W akcję sprzątania już tradycyjnie włączyli się strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach. Sekretarz jednostki – Waldemar Wójtowicz podkreślił, że poza ochroną przeciwpożarową strażacy chętnie biorą udział w innych działaniach, które służą całej społeczności, a druhom dają ogromną satysfakcję.

Wszystkim uczestnikom „wielkiego sprzątania” Anno Domini 2014 serdecznie dziękuję za poświęcony czas i ogromne zaangażowanie.

Wojciech Ćwierz