Jesteś tutaj: Strona główna :: Wieczór autorski Włodzimierza J. Wolskiego

Aktualności

Wieczór autorski Włodzimierza J. Wolskiego

Włodzimierz Wolski przez wiele lat pracował jako pedagog w radomskich szkołach. Choć od kilku lat przebywa na emeryturze, wciąż jest pełen życiowej energii, a swoją aktywność realizuje w działalności społecznej i kulturalnej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Jest m.in. założycielem i autorem tekstów kabaretu „Wesoły Dziadek”. W dniu 14 maja grupa przyjaciół i znajomych oraz najbliższa rodzina pana Włodzimierza Wolskiego spotkała się w szkole w Bartodziejach, świętując wydanie fragmentu jego twórczości poetyckiej opublikowanej w tomiku „66 i inne wiersze”.

Wśród gości zaproszonych na sobotni wieczór poetycki był Marian Popis – Wiceprezes Radomskiego Towarzystwa Muzycznego w Radomiu. Jego przemówienie było bardzo wnikliwą, a zarazem pełną życzliwości laudacją tomiku poezji wydanego przez Włodzimierza Wolskiego.

Uczestnicy spotkania mieli przyjemność wysłuchania kilku wybranych utworów w wykonaniu autora, który o swojej twórczości poetyckiej i zawartości wydanego przez kilkoma tygodniami tomiku pisze w posłowiu:

… „Napisane utwory poetyckie trafiały do szuflady. Ostatnio wydobyłem stamtąd sześćdziesiąt sześć wierszy i taki tytuł nadałem mojemu tomikowi. Bowiem [66] to liczna symboliczna. Właśnie w sześćdziesiątym szóstym roku życia podjąłem decyzję o wydaniu mojego dorobku literackiego.

Całość podzieliłem na cztery części. Zostały one poświęcone moim marzeniom i przemyśleniom, moim kochanym dzieciom i wnukom, mojej wiosce, Bartodziejom, w której dość przypadkowo zapuściłem korzenie swojego życia oraz wybranym utworom z programów kabaretowych.”…

Gratulacje i życzenia dalszej aktywności społecznej i artystycznej naszemu bartodziejskiemu bardowi złożyła Dorota August – Dyrektor PSP w Bartodziejach, Bogumiła Walczak – Kierownik zespołu „Czerwona Jarzębina” z Jedlińska, Elżbieta Berny i Anna Kulińska z zespołu „Bartodziejaki”, Krzysztof Zieliński z Piaseczna, członkowie kabaretu „Wesoły Dziadek” – Józef Świdzikowski, Wiktor Kluziński i Jan Świniarski, a w imieniu zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje Marian Kuliński i Wojciech Ćwierz. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Małgorzata Skwarek – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębi, przedstawiciele Rady Gminy w Jastrzębi, Teodozja Borowska i Jan Machnio, radny i sołtys wsi Piaseczno Marek Janiec wraz z małżonką, a także Bożena Kalbarczyk – sołtys wsi Bartodzieje.

Kameralną atmosferę spotkania dopełnił występ wokalny zespołu „Bartodziejaki”. Wśród kilku pieśni znalazły się utwory autorstwa Włodzimierza Wolskiego jak choćby „Bartodziejski Polonez”, który stał się swoistym hymnem naszej miejscowości. Panie wystąpiły w składzie: Elżbieta Berny, Anna Kulińska, Krystyna Pawlikowska, Danuta Rychel, Janina Sawicka, Ewa Sąpór, Marianna Szczygieł, Henryka Świdzikowska, Elżbieta Świniarska, Hanna Zakrzewska i Krystyna Życka. Zespołowi akompaniowała Krystyna Nowicka.