Jesteś tutaj: Strona główna :: Trzeci tomik poezji Włodzimierza J. Wolskiego

Aktualności

Trzeci tomik poezji Włodzimierza J. Wolskiego

Wydanie trzeciego tomiku wierszy Włodzimierza Wolskiego było okazją do spotkania grona jego przyjaciół, znajomych i najbliższej rodziny. Poezja ponownie zagościła w świetlicy w Bartodziejach, laudację wygłosił Marian Popis – wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Radomiu, a zespół ludowy Bartodziejaki zapewnił oprawę muzyczną.
.
Wojciech Ćwierz

Włodzimierz Wolski jest emerytowanym pedagogiem, który kilkanaście lat temu związał się z Bartodziejami, aby realizować tu swoje życiowe pasje, a niespożytą energię poświęcić działalności społecznej i kulturalnej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Jest m.in. założycielem i autorem tekstów kabaretu „Wesoły Dziadek”. Jego obecność w naszej miejscowości na trwale wpisała się w jej życie społeczne i kulturalne. On sam w przedmowie do swojej najnowszej publikacji Bartodzieje określa jako „krainę radości, oazę spokoju i miejsce natchnienia”. W jednym z wierszy, które poświęcił Bartodziejom, wyznaje:

„Cudownie się czuję w mojej wiejskiej daczy,

gdzie baldachim liści chroni mnie od żaru:

W przezywaniu szczęścia brak mi wciąż umiaru…

Kocham Bartodzieje! – to wszystko tłumaczy.”

[..]

Spotkanie poprowadziła Dorota August – prezes bartodziejskiego stowarzyszenia, która podkreśliła rolę rodziny, a zwłaszcza ukochanych wnuków, które obok przyrody są głównym natchnieniem Włodzimierza Wolskiego. Trzeci tomik jego wierszy nosi tytuł „Oblicza Duszy”, wybór wierszy poprzedza łacińska sentencja: „Spiriturs flat ubi vult”, co można przetłumaczyć następująco: „duch tchnie, kiedy chce”, natomiast całość tomiku opatrzona została dedykacją” „Tym, których kocham”. Uczestnicy spotkania mieli przyjemność już kolejny raz wysłuchać Mariana Popisa, który dokonał laudacji najnowszej twórczości Włodzimierza Wolskiego. Analizując poezję bartodziejskiego barda wskazał na źródła jego poetyckiej inspiracji, podkreślając wyjątkową witalność, emanującą z wierszy Włodzimierza Wolskiego. Poety, który wciąż się artystycznie rozwija i doskonali swój literacki warsztat, dając nam – czytelnikom niezapomniane chwile wzruszenia i refleksji.  

Gratulacje i życzenia dalszej aktywności społecznej i artystycznej Włodzimierzowi Wolskiemu złożyła Dorota August – Prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje wraz z członkami zarządu Elżbietą Berny i Marianem Kulińskim, a w imieniu bartodziejskich seniorów Józef Świdzikowski – sekretarz Klubu Seniora. Wśród uczestników spotkania byli również przedstawiciele władz samorządowych oraz dyrektor gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębi – Małgorzata Skwarek.  

Wojciech Ćwierz