Jesteś tutaj: Strona główna :: Świetlica w Bartodziejach już po remoncie

Aktualności

Świetlica w Bartodziejach już po remoncie

Zakończył się remont świetlicy w Bartodziejach. Budynek będzie służył jako miejsce spotkań sołeckich i remiza strażacka, a od stycznia będzie również siedzibą Klubu Senior+. Na modernizację budynku gmina Jastrzębia pozyskała dotację w wysokości 125 tys. złotych z budżetu państwa. W uroczystym otwarciu obiektu w dniu 22 grudnia 2019 r. wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, bartodziejscy seniorzy i strażacy, członkowie miejscowego stowarzyszenia i zaproszeni goście.

Celem remontu było dostosowanie budynku do podstawowych wymogów jakie musi spełniać Klub Senior+. Minimalny standard lokalowy placówek tego typu obejmuje ogólnodostępną salą spotkań, zaplecze socjalne wyposażone w podstawowy sprzęt kuchenny z podłączeniem do wody oraz wydzieloną szatnię i toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Klub Senior+ w Bartodziejach rozpocznie działalność w styczniu. Będzie do niego uczęszczać 20 osób po 60 roku życia, które nie są aktywne zawodowo. Ideą klubu jest aktywizacja i integracja osób starszych. Seniorzy będą włączani do działań o charakterze edukacyjnym, rekreacyjnym i terapeutycznym. Celem zajęć jest rozbudzanie zainteresowania osób starszych aktywnymi i alternatywnymi formami spędzania czasu wolnego. Klub pozwoli rozwijać umiejętności i indywidualne zainteresowania. Wszystkie działania zmierzać będą do zapobiegania marginalizacji seniorów. Proponowane zajęcia będą  bezpłatne.

Budynek świetlicy w Bartodziejach ma już pół wieku. Powstał w czasach gdy istniały gromadzkie rady narodowe. Od tego czasu był kilkakrotnie remontowany, a na początku wieku rozbudowany o garaż na pojazd strażacki. Tegoroczny remont rozpoczął się od wymiany dachu. Eternit zastąpiła blachodachówka, tę inwestycję wsparł samorząd Województwa Mazowieckiego. Główny remont wykonany został w listopadzie w ramach rządowej dotacji na utworzenie Klubu Senior +. Zakres modernizacji objął m.in. ocieplenie budynku i wykonanie elewacji, wymianę wszystkich instalacji i budowę toalet, montaż nowych posadzek oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. 

Poświęcenia obiektu dokonał ks. Czesław Sobolewski, proboszcz parafii w Lisowie, a uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Wojciech Ćwierz – wójt gminy Jastrzębia, Bożena Kalbarczyk – sołtys wsi Bartodzieje, Cezary Pietruszewski – radny gminy Jastrzębia, Zbigniew Marciniak – Prezes OSP w Bartodziejach oraz Elżbieta Berny – sekretarz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje.