Jesteś tutaj: Strona główna :: Świąteczne obyczaje na VIII Festiwalu Produktów Regionalnych

Aktualności

Świąteczne obyczaje na VIII Festiwalu Produktów Regionalnych

Jedenaście zespołów ludowych z gmin należących do stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dziedzictwo i Rozwój” uczestniczyło w VIII Festiwalu Produktów Regionalnych, który odbył się 7 lutego w Zespole Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu. Gminę Jastrzębia już po raz czwarty reprezentował zespół „Bartodziejaki”, a nasz udział w imprezie został zorganizowany przy współpracy z Urzędem Gminy w Jastrzębi.

Zespoły już tradycyjnie rywalizowały w konkursie na „stoisko miłe dla oczu”. W tym roku zadaniem gospodyń było przygotowanie potraw typowych dla okresu Bożego Narodzenia. Druga konkurencja – „choinkowe cudo”, polegała na wykonaniu ozdoby, którą każdy zespół zawiesił na choince przy festiwalowej scenie.

Zwycięzcą konkursu na najpiękniejsze stoisko zostały panie z zespołu „Gaworzące Spódnice” z gminy Iłża, przed „Kazanowiankami znad Iłżanki” reprezentującymi gminę Kazanów i Półborzankami z Augustowa w gminie Pionki. Wśród wyróżnionych poza naszym stoiskiem uznanie komisji konkursowej zdobyły również zespoły „Po Co Ci To” z Wielgiego z gminy Ciepielów i Koło Gospodyń Wiejskich z Grzmucina z gminy Gózd. Pierwsze miejsce w konkursie na tradycyjną ozdobę choinkową zdobyło KGW z Bartodziejów z gminy Tczów, drugie przypadło zespołowi „Sobótka” z gminy Policzna, a trzecie „Mierziączce” z gminy Przyłęk.

W części artystycznej zespół „Bartodziejaki” wystąpił w składzie: Jadwiga Janiszewska, Marianna Szczygieł, Anna Kulińska, Krystyna Życka, Elżbieta Świniarska, Danuta Rychel i Ewa Sąpór. W skład naszej festiwalowej ekipy weszli również: Marianna Trzebieniak, Henryka i Józef Świdzikowscy, Janina Sawicka, Jan Świniarski, Elżbieta Berny oraz koordynator wyjazdu Marian Kuliński. Przy suto zastawionym „świątecznym” stole odwiedziło nas wielu znajomych i sympatyków. Wśród gości nie mogło zabraknąć pani wójt Elżbiety Zasady, która przybyła na festiwal wraz ze swoją współpracowniczką panią Małgorzatą Szczepanik.
.
Wojciech Ćwierz

d