Jesteś tutaj: Strona główna :: Przypomnimy tradycyjne radomskie obrzędy weselne

Aktualności

Przypomnimy tradycyjne radomskie obrzędy weselne

Zespoły ludowe z Bartodziej i Jedlanki rozpoczęły przygotowania do inscenizacji tradycyjnego radomskiego wesela. Widowisko odbędzie się podczas listopadowej „Biesiady z zaśpiewem i przytupem” organizowanej przy współpracy ze zwoleńskim stowarzyszeniem „Dziedzictwo i Rozwój”. Reżyserem widowiska jest Włodzimierz Wolski, a oprawę muzyczną zapewni kapela Zdzisława Kwapińskiego.

1 (3)

Widzowie obejrzą kilka scenek, w których ludowi artyści przypomną jak kiedyś na radomskiej wsi wyglądały zmówiny, zrękowiny i obrzędy weselne, z kulminacyjnym momentem jakim były oczepiny, wprowadzające pannę młodą w świat białogłów. Na weselu państwu młodym towarzyszyć będą rodzice, drużbowie i starostowie, wpadną też na chwilę weselne dziady, a wokół biegać będzie gromadka dzieci.

1 (4)

Na weselu nie zabraknie muzykantów. Będą wśród nich znani w regionie wykonawcy, m.in. grający na skrzypcach Zdzisław Kwapiński i harmonista Krzysztof Deja. Kolejna atrakcja imprezy to tradycyjne weselne potrawy i napoje, których skosztują zaproszeni goście

1 (7)