Jesteś tutaj: Strona główna :: Meteorologiczne podsumowanie 2015 roku

Aktualności

Meteorologiczne podsumowanie 2015 roku

Pod względem opadów rok 2015 znacznie różnił się od lat poprzednich. Po kilku latach przerwy znów doświadczyliśmy okresu długotrwałej suszy i wyjątkowo upalnego lata. Roczna suma opadów w ubiegłym roku w Bartodziejach wyniosła 503 mm i choć ta wielkość tylko nieznacznie odbiega od normy, to rozkład opadów w ciągu całego roku był bardzo nierównomierny.
.
Wojciech Ćwierz

Dla porównania suma opadów w 2014 roku w Bartodziejach wyniosła 715 mm, w 2013 – 654,8 mm, a rok wcześniej 566,5 mm.

Brak wystarczającej ilości wody w okresie wegetacji roślin wpłynął niekorzystanie na ubiegłoroczne plony. Starty wystąpiły m.in. w uprawach zbóż, kukurydzy, ziemniaków, a łąki wypalone przez słońce już w lipcu wyglądały jak step. Dodatkowo w regionie radomskim ponownie wystąpiła klęska gradobicia, która tym razem poważnie zmniejszyła plony zbóż ozimych. Starty poniesione przez rolników szacowały komisje powołane przez wojewodę, ale efekt ich działań był z góry wiadomy, bo pomoc państwa była symboliczna.

W 2015 roku dziesięć razy wystąpiło zjawisko burzy, ostatnia miała miejsce 30 listopada. Największe starty wyrządziła nawałnica z gradobiciem w dniu 21 lipca. W Bartodziejach uszkodzonych zostało kilka budynków. Żywioł połamał setki drzew w okolicznych lasach. Uszkodzone linie energetyczne były naprawiane przez kilka dni, a kilku mieszkańców Zagajnika i Bartosów nie miało prądu przez ponad tydzień. Brak zasilania spowodował również poważne ograniczenia funkcjonowania gminnego wodociągu.

Wykres – opady w 2015 roku (w mm)

opad 

.
Zniszczenia po nawałnicy 21.07.2015