Jesteś tutaj: Strona główna :: Co jest etyczne, a co zgodne z prawem?

Aktualności

Co jest etyczne, a co zgodne z prawem?

Zmiana na stanowisku wójta Jastrzębi jesienią 2014 roku miała przynieść nową jakość w zarządzaniu gminą. Czy z perspektywy ponad trzech lat obecnej kadencji można stwierdzić, że jest lepiej? W okresie 2015-2017 do budżetu gminy nie wpłynęła ani jedna złotówka z Unii Europejskiej na budowę dróg czy kanalizacji. Za to w sferze promocji widać duży krok naprzód, jest Facebook, są kolorowe informatory i wiosenna majówka za sześćdziesiąt tysięcy złotych. A wisienką na torcie nowych standardów jest niedawno zawarta umowa na odśnieżanie z Panem Tomalskim.

Odśnieżać (nie) każdy może

Usługi odśnieżania dróg gminnych wykonuje w tym sezonie syn przewodniczącego Rady Gminy Jastrzębia Józefa Tomalskiego. Na sesji w dnu 15 grudnia zapytano Panią Wójt czy to etyczne, aby zlecać usługi finansowane z budżetu gminy członkowi rodziny przewodniczącego rady?

Pani Wójt odnosząc się do tego pytania stwierdziła, że wszystko jest to zgodne z prawem.

Gdy radni z Jastrzębi poprosili pracownika urzędu o udostępnienie umowy zawartej z Panem Tomalskim, dowiedzieli się, że nie może jej pokazać i w tej sprawie muszą udać się do pani Wójt. Na komisji budżetowej w dniu 15 grudnia dowiedzieliśmy się, że dokument może zostać udostępniony jedynie na wniosek komisji rewizyjnej lub w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. A radni chętnie dowiedzieliby się również jak wyglądała procedura wyłonienia wykonawcy usług odśnieżania i co spowodowało, że wybrany został akurat ten, a nie inny przedsiębiorca.

Czytelnikom polecam jak komentowany był przypadek zlecania gminnych usług w innej gminie:

http://zarki.pl/wiadomosci/syn-przewodniczacej-rady-miejskiej-swiadczyl-uslugi-rzecz-gminy/

Tu „nikt nikogo nie kryje”

W zleceniu usług Panu Tomalskiemu nie widzi oczywiście nic niestosownego radny Marcin Pasek, który na początku kadencji starał się piętnować rzekome nieprawidłowości i napisał do wojewody pismo, w którym insynuował, że radna Teodozja Borowska i radny Wojciech Ćwierz powinny stracić mandaty. Oto treść tego pisma >>>. Wojewoda nie dopatrzył się wówczas naruszenia prawa, ale radny Marcin Pasek nie uważa za stosowne przeprosić osób, które publicznie oczernił. W sprawie umowy na odśnieżanie stoi na stanowisku, że „nikt nikogo nie kryje”.

Spodziewam się, że o sprawie napisze również autor bloga „Głos Jastrzębi”. Jestem wręcz pewny, przecież leży mu na sercu dobro gminy i jak zapowiadał „będzie pisać o tym co w gminie piszczy”.

Wojciech Ćwierz