Jesteś tutaj: Strona główna :: Bransoletki, naszyjniki, korale…

Aktualności

Bransoletki, naszyjniki, korale…

Warsztaty wyrobu biżuterii to kolejne integracyjne zajęcia, w których wzięły udział seniorki z bartodziejskiego klubu i grupa uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach. Środowe spotkanie było elementem projektu „Taniec Łączy Pokolenia”, realizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje dzięki dotacji z rządowego Programu Aktywizacji Osób Starszych.

Warsztaty prowadziła pani Joanna Gąciarek, na co dzień nauczycielka plastyki w PSP w Bartodziejach. Pod czujnym i fachowym okiem instruktorki panie mogły samodzielnie sprawdzić zastosowanie poszczególnych półfabrykatów, koralików, kamyczków, drucików i innych materiałów, z których tworzyły niecodzienną i oryginalną biżuterię. Podczas kilku godzin pracy powstały miedzy innymi bransoletki, naszyjniki, korale i kolczyki. Atrakcyjna tematyka zajęć sprawiła, że cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem. Każda uczestniczka projektu po zakończeniu warsztatów stała się bogatsza o nowe umiejętności artystyczne i komplet własnoręcznie wykonanych ozdób.

Wojciech Ćwierz

 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje w okresie od czerwca do grudnia 2014 roku realizuje projekt „Taniec Łączy Pokolenia” finansowany ze środków ministerstwa Pracy i Polityki społecznej w ramach Programu Aktywizacji Osób Starszych.

Zajęcia taneczne i inne działania głównie o charakterze kulturalnym skierowane są do grupy seniorów z klubu seniora w Bartodziejach. W działania objęte projektem włączeni zostali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Bartodziejach. Poprzez tę inicjatywę wychodzimy naprzeciw potrzebie aktywizacji osób starszych, aby dopomóc tej grupie społecznej w podniesieniu jakości życia poprzez twórcze włączenie w życie miejscowej społeczności. Natomiast udział w realizacji zadanie młodszego pokolenia przyczynia się do integracji międzypokoleniowej, wzrostu akceptacji i wzajemnego zrozumienia.

Na zadania w ramach projektu składają się: zajęcia taneczne, warsztaty doskonalące umiejętności artystyczne, warsztaty komputerowe oraz wycieczka krajoznawcza i wyjazd do teatru.

Zadanie 1. Zajęcia taneczne dla grupy seniorów i uczniów PSP w Bartodziejach. Obydwie grupy uczestniczą zarówno w zajęciach odrębnych jak i wspólnych.

Zadanie nr 2. Warsztaty doskonalące umiejętności artystyczne. Formą aktywizacji osób starszych są spotkania poświęcone tematyce bibułkarstwa, wyrobu biżuterii, ozdób świątecznych i dekorowania stołu.

Zadanie nr 3. Warsztaty komputerowe. W celu przeciwdziałania e-marginalizacji zaplanowane zostały warsztaty komputerowe, w części zajęć uczestniczyć będą uczniowie. Podczas warsztatów osoby starsze mają okazję nauki podstawowej obsługi komputera oraz korzystania z Internetu.

Zadanie nr 4. Wycieczka krajoznawcza na Mazury. Wyjazd odbył się w lipcu 2014 r.

Zadanie nr 5. Wyjazd do teatru do Warszawy. Wyjazd zaplanowany jest na grudzień 2014 r.