Jesteś tutaj: Strona główna :: Radny :: Komisja Sportu nr 2/2012

Radny

Komisja Sportu nr 2/2012

Zapraszam do relacji z posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Sportu Rady Gminy w Jastrzębi, która odbyła się w dniu 7 listopada 2012 roku. Spotkanie poświęcone było m.in. podsumowaniu tegorocznych osiągnięć sportu gminnego, wytypowaniu kandydatów do dorocznego plebiscytu powiatu radomskiego oraz ocenie gminnej infrastruktury sportowej.

To drugie w tym roku posiedzenie komisji, która pracuje pod moim przewodnictwem. W spotkaniu wzięli udział pozostali radni, będący członkami komisji, tj. Elżbieta Płatos, Paweł Mazur i Leszek Kłosowski. Zaproszonymi gośćmi byli: Renata Leśniewska, Sekretarz Gminy Jastrzębia oraz nauczyciele wychowania fizycznego – animatorzy sportu ze szkół terenu gminy:  Dominika Kamińska z Kozłowa, Jolanta Struzik z Lesiowa, Mirosława Słomka z Woli Goryńskiej, Janusz Dupla z Owadowa oraz Mariusz Żabicki z Jastrzębi, pełniący funkcję społecznego koordynatora sportu na terenie gminy Jastrzębia. Obrady protokołowała Zofia Jastrzębska.

W zakresie osiągnieć sportowych w roku 2012 obszernie wypowiedział się Mariusz Żabicki. Najważniejsze imprezy sportowe zorganizowane w tym roku w gminie Jastrzębia to turnieje w piłce nożnej i tenisie stołowym, z których większość dotyczyła współzawodnictwa uczniów szkół podstawowych. Sportowcy, których wyniki wyróżniają się na tle całej gminy są każdego roku typowani do plebiscytu na najlepszych sportowców powiatu radomskiego organizowanego przez radomskie starostwo i biorą udział w uroczystej gali, która odbywa się na początku roku. Gminy wskazują również najlepszych trenerów, którzy są nagradzani przez powiat. W tym roku kandydatką z naszej gminy jest  Izabela Malmon – nauczycielka wychowania fizycznego z Mąkos Starych.

Do największych sukcesów indywidualnych zaliczyć należy m.in występy niepełnosprawnej uczennicy – Natalii Grosiak, która zdobywała medale na imprezach lekkoatletycznych o randze mistrzostw Polski. Wyróżniającymi się sportowcami są z pewnością piłkarze: Kamil Rudecki, Piotr Król i Dominik Gospodarczyk, którzy wielokrotnie potwierdzili wysokie umiejętności podczas turniejów gminnych i międzygminnych. W piłce nożnej sukcesy odnosi również uczennica Monika Kamińska. W tenisie stołowym wysoki poziom prezentuje Ilona Adamczyk – bezkonkurencyjna w mistrzostwach gminy w grze pojedynczej i podwójnej. Piłka nożna jest dyscypliną, z której rekrutują się najlepsi zawodnicy w obszarze sportu pozaszkolnego. W tym roku wysokie uznanie zyskała gra Bartłomieja Banacha, Sebastiana Wcibisza i Rafała Głuchowskiego – piłkarzy drużyn seniorskich.

Innym tematem poruszonym na posiedzeniu była propozycja prowadzenia dodatkowych zajęć sportowych z dziećmi ze szkół podstawowych, a konkretnie założenia w Jastrzębi szkółki piłkarskiej dla uczniów z klas I – III i IV – V z terenu całej gminy. Jest to pomysł koordynatora sportu, który jako przewodniczący komisji w całości popieram, gdyż uważam, że jest to bardzo potrzebna inicjatywa. Po pierwsze taka potrzeba wypływa od dzieci i rodziców, którzy są zainteresowani zajęciami piłkarskimi, a drugi plus szkółki to tworzenie zaplecza dla drużyn młodzieżowych i seniorów zespołu „Akcji” Jastrzębia. To bardzo ważne, gdyż przy ogólnym spadku ilości uczniów należy starać się aby wszystkie utalentowane dzieci z terenu gminy miały możliwość trenowania i rozwijania swoich umiejętności, dzięki czemu za kilka lat nie pojawi się problem braków kadrowych w drużynach występujących w rozgrywkach ligowych. Optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy gminny zespół piłkarski w zdecydowanej większości opiera się na zawodnikach rodzimych, wychowankach miejscowej szkółki i nie potrzebuje wspierania się piłkarzami z zewnątrz. Oczywiście powstanie szkółki poza koniecznością znalezienia sposobu jego finasowania napotka istotny problem jakim jest dowóz dzieci na zajęcia, który będą musieli zapewnić rodzice i może być to pewna bariera w sukcesie tego pomysłu.

Kolejny punkt spotkania dotyczył stanu infrastruktury sportowej na terenie gminy Jastrzębia. W opinii członków komisji budowa obiektów sportowych jest bardzo potrzebna, jednak brak takich inwestycji w ciągu ostatnich kilku lat należy tłumaczyć ograniczoną ilością funduszy jakimi dysponuje gminny budżet i koniecznością wykonywania innego typu zadań, takich jak budowa dróg czy kanalizacji. Obecnie gmina dysponuje jednym wielofunkcyjnym boiskiem przy szkole w Jastrzębi, które w opinii gminnego koordynatora sportu bardzo dobrze spełnia swoje funkcje i korzysta z niego duża ilość dzieci i młodzieży. Zdaniem radnych i nauczycieli obecnych na spotkaniu tego typu obiekty sprawdziłyby się również przy pozostałych placówkach szkolnych. Szczególne zainteresowanie budową takiego obiektu wykazuje społeczność szkoły i mieszkańcy wsi Owadów. Przed kilkoma laty władze gminy rozważały budowę kompleksu boisk typu „Orlik 2012” właśnie przy szkole w Owadowie, ale niestety inwestycja nie doszła do skutku. Podsumowując ten temat trzeba przyznać, że nasza gmina jest jedną z nielicznych, które nie zbudowały takiego obiektu, a infrastruktura sportowa nie jest najsilniejszą stroną Jastrzębi. Brak inwestycji sportowych pogłębia jedynie taki stan, dlatego uważam, że dobrze byłoby opracować wieloletni plan rozbudowy gminnej infrastruktury sportowej, skupiając się głównie na wielofunkcyjnych, małych boiskach, znacznie tańszych niż obiekty typu „Orlik”. Takie boiska można budować wykorzystując zewnętrzne dotacje, m.in. wojewódzki program rozwoju bazy sportowej, będący w dyspozycji samorządu województwa lub programy Ministerstwa Sportu.

W spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele klubu „Akcja” Jastrzębia, z uwagi na obowiązki służbowe członków zarządu. Piłkarze to sportowa wizytówka gminy, zespół od lat z powodzeniem bierze udział w rozgrywkach ligowych. Wsparcie jakie corocznie otrzymuje z budżetu gminy to główne źródło, z którego finansuje swoją działalność i realizuje ambitne założenia szkoleniowe. Obecnie w klubie trenuje ok. 40 zawodników. Zespół w obecnym sezonie spisuje się być może nieco poniżej oczekiwań, ale ma na to wpływ kilka czynników. Z pewnością jednym z nich jest odmłodzenie drużyny, która w ligowych rozgrywkach stacza pojedynki z doświadczonymi rywalami. Poza tym, co bardzo ważne, drużyna „Akcji” w całości opiera się na zawodnikach pochodzących z terenu gminy. Z tych względów miejsce w tabeli nie jest głównym wyznacznikiem osiągnięć zespołu. Miejmy nadzieję, że runda wiosenna będzie bardziej udana i zawodnicy „Akcji” poprawią swoją pozycję.

Wojciech Ćwierz