Jesteś tutaj: Strona główna :: Projekty :: „Zaginiony Skarb Powstańców”

Projekty

„Zaginiony Skarb Powstańców”

Projekt zrealizowany w 2013 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje z udziałem dotacji Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

W maju w PSP w Bartodziejach odbyło się spotkanie uczniów z radomską poetką Walentyną Pawelec, która zaprezentowała znaną w ludowej tradycji legendę o skarbie powstańców zakopanym obok dworu w Bartodziejach. Legenda ma formę wiersza, do którego uczniowie samodzielnie wykonali prace plastyczne. Następnie tekst legendy i wybrane ilustracje wykonane przez uczniów zostały wydane w formie broszurki.

Opracowana została gra terenowa „skarb powstańców”. Przygotowane zostały zestawy pytań z wiedzy o wydarzeniach powstania styczniowego na ziemi radomskiej, a zwłaszcza w okolicach gminy Jastrzębia oraz bezpośrednio odnoszące się do legendy o powstańczym skarbie zakopanym w Bartodziejach. Dodatkowo na budynku szkoły zamontowana została mapa miejscowości Bartodzieje i okolic z informacją o miejscach poświęconych powstańcom i innych miejscach historycznych.

W czerwcu odbył się rowerowy rajd integracyjny szklakiem powstańców. W rajdzie wzięli udział uczniowie z PSP w Bartodziejach wraz nauczycielami, rodzicami i dziadkami. Rajd prowadził przez miejscowości Bartodzieje, Wolę Goryńską i Goryń. W każdej z miejscowości znajdują się kapliczki poświęcone powstańcom oraz inne zabytki, a także miejsca atrakcyjne pod względem krajoznawczym.

Przy PSP w Bartodziejach odbył się rodzinny piknik historyczny z udziałem grupy rekonstrukcji historycznej. Uczestnicy festynu wzięli udział w konkursach wiedzy o powstaniu. W trakcie pikniku. Odbył się również pokaz tradycyjnych tańców ludowych przez miejscowy zespół taneczny „Bartodziejaków”.